Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да лекуваш слон - разказ на ветеринарния лекар д-р Руско Петров

Топлите зими в България отказват щъркелите да летят на юг, казват от "Зелени Балкани"


Щъркели през зимата, при това в България. При това – в Старозагорско – възможно е и не е необходим чак такъв късмет, за да видите с очите си подобна гледка. Твърди го човек с опит – ветеринарният лекар доктор Руско Петров от Спасителния център за диви животни „Зелени Балкани“ в Стара Загора. „През последните години зимите са меки, затова и случаите в които красивите предвестници на пролетта решават да зимуват в България не са никак редки, казва специалистът. И към момента щъркели могат да бъдат видени край водоема в района на Опан или край ТЕЦ Марица-Изток 2, където водата е топла и има риба. Ако попаднете на щъркели, не се тревожете и не ги притеснявайте – достатъчно за оцеляването им е да имат храна, обяснява доктор Петров. Допълва, че към момента служители на „Зелени Балкани“ наблюдават решилите да презимуват тук птици. И периодично им оставят риба, за да не се образува голяма конкуренция в търсенето и намирането на прехрана. „Не мога да обясня, а още по-малко пък да приема отстрелването на щъркели, а за съжаление при нас в центъра тази година имаше такива пациенти“, коментира доктор Петров. „Да стреляш по толкова красива и толкова зареждаща с надежда птица за мен е пагубно и недопустимо и се надявам органите на реда да си свършат работата и да има наказани“, коментира още специалистът.  Той допълни и че все още няма развитие около случая с отстреляния царски орел. „В момента тече досъдебно производство по случая, очакваме да има развръзка“, допълни доктор Петров. Над 400 птици се намират в момента в Спасителния център за диви животни „Зелени Балкани“ в Стара Загора, разказва 

доктор Петров. Двадесетина от обитателите са там, защото имат нужда от помощ. Но по-голямата част от птиците са от размножителното  звено към центъра -  четирите вида лешояди, белошипа ветрушка, ловен сокол, керкенези, почти всички видове нощно-грабливи птици. Останалата част са такива, които специалистите от Центъра не са успели да освободят през пролетните и летните месеци, защото са преценили, че състоянието им може да не позволи те да оцелеят сами в дивата природа. Но днес вече всички тези птици са добре и чакат топлите месеци. Когато ще бъдат пуснати на свобода.  

Освен на птиците, доктор Руско Петров наскоро е помогнал и на слонове. Това, разбира се, не е било в България - с  женската слоница Алисия доктор Петров се запознава в размножителния център в Непал. Какви са били оплакванията на животното и как се вади зъб на лъв – чуйте в прикачените файлове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Белоглаво лешоядче на 12 дни от днес в Зоопарк Стара Загора

Белоглаво лешоядче на 12 дни бе прието този следобед в Зоопарк Стара Загора. То е излюпено в инкубаторите на Спасителния център за диви животни на сдружение "Зелени Балкани", и е второ яйце на едната двойка лешояди, обитаващи зооградината.  Малкото..

публикувано на 17.05.24 в 16:45

Над 200 кучета от 70 породи ще участват в международна киноложка изложба в Първомай

Над 200 кучета от повече от 70 породи ще се включат в международна изложба, организирана от киноложкото дружество в Първомай. Това съобщи в интервю за Радио Стара Загорапредседателят на дружеството Пеньо Запрянов. Осмото издание отново се провежда..

публикувано на 17.05.24 в 12:08

Макис Сиопис: „Обичам България и шопската салата!“

Той се казва Макис Сиопис, на 31, от Гърция. Пристига в Българ, за да учи „Педагогика“. Научава български език и започва да сбъдва мечтите си. Съдбата го среща с музиканта Петър Писарски от група „Атлас“ и става част от музикалния проект „Зелени..

публикувано на 16.05.24 в 15:32

Оправдан ли е страхът от змии

Ловуването и освобождаването на змии може да звучи като необичайна заетост за повечето хора, но за Александър Мечев е ежедневие. В интервю за Радио Стара Загора, той сподели опита си от срещите с тези същества. „Змиите често..

публикувано на 16.05.24 в 14:04

Стоян Омарчевски - човекът, на който Стара Загора дължи създаването на Търговската гимназия

Знаете ли кой е Стоян Омарчевски?  Повечето хора свързват името му с честването на Деня на народните будители, но реално му дължим много повече.  Стоян Омарчевски е родом от Нова Загора, завършва мъжката гимназия " Иван Вазов" в Стара Загора през 1908..

публикувано на 14.05.24 в 06:20

Кариерно консултиране за деца

Кариерното ориентиране е важно от най-ранна детска възраст. Изборът на професия е следствие от множество фактори, но преди всичко на добра информираност.  В разговори с (не)познати деца, освен за годините и името, ние често ги питаме и какви искат..

публикувано на 13.05.24 в 15:26

Всяко второ лице е засегнато от някаква форма на тревожност или има близък, който страда от нея

Психологът Даниел Троев представи своята първа книга, озаглавена "Отвъд тревожността", като резултат от години на работа с хора, страдащи от тревожност, паник атаки и емоционални притеснения. В интервю за Радио Стара Загора, Троев споделя, че..

публикувано на 11.05.24 в 10:58
Динко Цвятков , Моника и Даная Илиеви

СУ „Иван Вазов“ е едно от първите училища в община Стара Загора, което минава изцяло на разделно събиране

СУ „Иван Вазов“ е едно от първите училища в община Стара Загора, което минава изцяло на разделно събиране на отпадъците и за целта ще бъдат поставени необходимите контейнери. Това каза за Радио Стара Загора директорът на училището Динко Цвятков. Вчера..

публикувано на 09.05.24 в 16:15

Всички пътища за бесарабските българи водят към България

  Жана Суслина е бесарабска българка, която много пъти е идвала в България и всеки път открива по нов и различен начин прародината на дедите си. При случайната ни среща в Ямбол, разбирам, че идва за втори път в града на Диана, а брат й и дъщеря й живеят в..

публикувано на 11.05.24 в 06:30
Ръкополагането на В. Левски в йеродяконски сан - стенопис на храма

На Великден Васил Левски отрязва дяконските си коси

След шест години послушничество при вуйчо си хаджи Василий Васил Иванов Кунчев е постриган и въведен в монашество в сопотския манастир „Свети Спас” на 7/19 декември 1858 г. Той доброволно приема за цял живот трите религиозни обета: за бедност,..

публикувано на 06.05.24 в 13:39