Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да лекуваш слон - разказ на ветеринарния лекар д-р Руско Петров

Топлите зими в България отказват щъркелите да летят на юг, казват от "Зелени Балкани"


Щъркели през зимата, при това в България. При това – в Старозагорско – възможно е и не е необходим чак такъв късмет, за да видите с очите си подобна гледка. Твърди го човек с опит – ветеринарният лекар доктор Руско Петров от Спасителния център за диви животни „Зелени Балкани“ в Стара Загора. „През последните години зимите са меки, затова и случаите в които красивите предвестници на пролетта решават да зимуват в България не са никак редки, казва специалистът. И към момента щъркели могат да бъдат видени край водоема в района на Опан или край ТЕЦ Марица-Изток 2, където водата е топла и има риба. Ако попаднете на щъркели, не се тревожете и не ги притеснявайте – достатъчно за оцеляването им е да имат храна, обяснява доктор Петров. Допълва, че към момента служители на „Зелени Балкани“ наблюдават решилите да презимуват тук птици. И периодично им оставят риба, за да не се образува голяма конкуренция в търсенето и намирането на прехрана. „Не мога да обясня, а още по-малко пък да приема отстрелването на щъркели, а за съжаление при нас в центъра тази година имаше такива пациенти“, коментира доктор Петров. „Да стреляш по толкова красива и толкова зареждаща с надежда птица за мен е пагубно и недопустимо и се надявам органите на реда да си свършат работата и да има наказани“, коментира още специалистът.  Той допълни и че все още няма развитие около случая с отстреляния царски орел. „В момента тече досъдебно производство по случая, очакваме да има развръзка“, допълни доктор Петров. Над 400 птици се намират в момента в Спасителния център за диви животни „Зелени Балкани“ в Стара Загора, разказва 

доктор Петров. Двадесетина от обитателите са там, защото имат нужда от помощ. Но по-голямата част от птиците са от размножителното  звено към центъра -  четирите вида лешояди, белошипа ветрушка, ловен сокол, керкенези, почти всички видове нощно-грабливи птици. Останалата част са такива, които специалистите от Центъра не са успели да освободят през пролетните и летните месеци, защото са преценили, че състоянието им може да не позволи те да оцелеят сами в дивата природа. Но днес вече всички тези птици са добре и чакат топлите месеци. Когато ще бъдат пуснати на свобода.  

Освен на птиците, доктор Руско Петров наскоро е помогнал и на слонове. Това, разбира се, не е било в България - с  женската слоница Алисия доктор Петров се запознава в размножителния център в Непал. Какви са били оплакванията на животното и как се вади зъб на лъв – чуйте в прикачените файлове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Над 5 години в Стара Загора не е имало ледена пързалка

Ивайло Иванов е запален по кънките на лед и от 10 години работи за създаването на пързалки в цялата страна като е представител на най-голямата фирма в света. Той сподели в интервю по Радио Стара Загора разочарованието си, че в родния му град Стара..

публикувано на 23.11.24 в 10:09

Ученици от цялата страна мерят умения по английски език в Стара Загора

Гимназията с преподаване на чужди езици "Ромен Ролан" в Стара Загора е домакин на Национално състезание за речеви и комуникативни умения на английски език , организирано от Министерството на образованието и науката.   В студиото на Радио Стара..

публикувано на 22.11.24 в 17:25

Съветите на коафьора Стенли и гримьора Дарина Господинова за празничните визии

С настъпването на месец декември, смело ще влезем в сезона на партитата и празнуването на Коледа и Нова година. За тези тържествени поводи визията винаги носи, както самочувствие, така е и част от доброто настроение.   По думите на коафьора Стенли..

публикувано на 22.11.24 в 12:29

Музика за петима: Тризнаците вече са в дома на Даниела и Димитър

Доскоро съседите на Даниела и Димитър Димитрови чуваха от горния етаж звуците на виола и тромбон, но от няколко дни музиката е придружена от много по-висок тон – плач. Да, музикалното семейство вече свири в „състав“ от петима.  Даниела и Димитър са горди..

публикувано на 21.11.24 в 13:48

В дома на адвокат в Стара Загора преди век за първи път се ражда идеята за опера в Стара Загора

За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей.  Две години преди първата оперна постановка –..

публикувано на 20.11.24 в 10:00

Невена Цонева: Музиката е универсален език, а не категория, в която да бъде творецът

Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..

публикувано на 15.11.24 в 13:50

Бюст -паметник на Димитър Наумов откриват в събота в Садово

Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов.  От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..

публикувано на 14.11.24 в 19:08

Историята на една овчарска гега и най-стария дърворезбар в България

Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е  на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през  през 1912 година.  Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..

публикувано на 13.11.24 в 09:10

Какво е да си добър и колко струва добротата?

На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година.  Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..

публикувано на 13.11.24 в 07:05

Традиционен конкурс за сурвачки в Стара Загора

Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..

публикувано на 12.11.24 в 15:39