Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мерките за трансформацията на въглищните региони чакат одобрение

Те са заложени в последния вариант на Приоритет 3 от Програмата за развитие на регионите

Снимка: БГНЕС

Последният вариант на Приоритет 3 от Програмата за развитие на регионите, който се отнася до трансформацията на въглищните региони – Стара Загора, Перник и Кюстендил, чака одобрение от ЕК. Информацията е от последното заседание на Тематичната работна група за разработване на програмата от началото на м. ноември и представлява последния вариант на предложение за трансформация на въглищните региони, което страната ни е изпратила в Брюксел, съобщи в Минутите за Зелената сделка Мариана Стоилова, екперт в Областен информационен център - Стара Загора. 

Мерките, свързани с икономическия преход, за област Стара Загора включват:

· Рекултивация на минните терени чрез нарочно създадено дружество „Конверсия на въглищни райони”, което да поеме рекултивацията на въглищни мини и да подготви инфраструктура за нови промишлени дейности. Планира се предприятието да бъде създадено през 2023 г.;

· Създаване на мощности за производство и/или рециклиране на батерии като целта е да се привлекат един или повече големи инвеститори в тази област;

· Създаване на индустриални паркове за чисти технологии (с нулеви емисии) като за област Стара Загора се предлага те да бъдат с насоченост мехатроника, химикали, производство на електрическо оборудване, чисти технологии и съхранение на енергия;

· Инвестиции във фотоволтаични паркове със съоръжения за съхранение на енергия и/или за производство на зелен водород и свързваща инфраструктура като за Стара Загора схемата ще бъде отворена и към големи предприятия;

· Производство и разпределение на биометан , вкл. подкрепа за МСП, насочени към инсталации за биогаз;

· Подкрепа за производство на енергия от вятърни турбини отново с възможност за участие на големи предприятия.

Стоилова уточни, че се очаква одобрение на Програмата "Развитие на регионите", както и  „Морско дело и рибарство“, „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ до края на годината.

Споразумението за партньорство (СП) между Р България и Европейската комисия е на стойност 11 млрд. евро и е националният стратегически документ, очертаващ приоритети за развитие на страната. Бяха представени 10-те национални програми, които ще управляват средствата от европейските фондове през програмния период 2021 – 2027 г.

Към настоящия момент са одобрени в окончателния си вариант следните програми „Развитие на човешките ресурси“, „Образование“, „Транспортна свързаност“, „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“, „Околна среда“, „Техническа помощ“ и „Храни и основно материално подпомагане“.

По публикацията работи: Десислава Крачолова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

30% отстъпка за такса смет в Стара Загора срещу 150 кг разделно събран отпадък

Гражданите ще имат възможност да предават разделно събираните отпадъци на площадката за разделно събиране на отпадъци и тези, които са предали 150 кг, в края на годината ще получат 30% отстъпка за такса смет, в частта сметосъбиране и сметоизвозване...

обновено на 03.07.24 в 11:18

Върви записване за лятна академия "Зелена Европа"

Броени дни остават до крайния срок за записване на ученици в лятната академия „Зелена Европа“. До 30 юни е срокът, в който деца от 1 до 4 клас могат да попълнят формата за  участие в тазгодишната Лятна еко академия в казанлъшкото село..

публикувано на 19.06.24 в 10:00
Снимката е илюстративна

Климатична фреска за учители организират от Европа Директно и Община Стара Загора

Обучение за учители от гимназии в Стара Загора организират съвместно Европа Директно  и Община Стара Загора. Домакин на събитието „Заедно за климата. Климатична фреска“ ще бъде Международният младежки център. Експерт от Регионалното управление на..

публикувано на 12.06.24 в 10:00

Успешен старт на проекта GH2M за ускоряване на внедряването на зелена водородна мобилност в ЕС

На 15 и 16 май 2024 г. се проведе първоначалната среща по проекта GH2M. Проектът има за цел да ускори внедряването на зелена водородна мобилност в различни региони на Европейския съюз. Тази инициатива е ключова стъпка към постигане на целите на ЕС..

публикувано на 22.05.24 в 10:00

Теодор Стойчев: Важно е да бъдем активни и на европейските избори

"Важно е да бъдем активни и на европейските избори, защото голяма част от темите, които се решават на национално ниво, минават преди това на европейско. Около 70 процента от законодателството, което се приема и което е валидно в България, преди..

публикувано на 15.05.24 в 10:00

Европа Директно отбелязва 9 май на областната панорама на професионалното образование

Европа Директно Стара Загора ще участва в дванадесета областна панорама на професионалното образование и кариерното ориентиране в Стара Загора през месец май. Събитието ще се проведе на открито на 9 май от 10.00 до 19.00 часа и на 10 май от 9.00 до 14.30..

публикувано на 08.05.24 в 10:00

Европа Директно и Тракийски университет със съвместно събитие за еврото и професиите на бъдещето

Европа Директно -  Стара Загора и Тракийски университет ще са домакини на мрежовото информационно събитие на 10-те  центрове Европа Директно от страната на теми: „Бизнесът – готов за еврото“ и „Професиите на бъдещето“. Целта на събитието е..

публикувано на 24.04.24 в 10:00

15 старозагорски фирми бяха обучени в кръговата икономика по проект на ТПП с норвежки партньор

До края на април 2024 г. продължава проект "Норвежка подкрепа за зелени иновации в малки и средни предприятия". Той се реализира от Търговско-промишлената палата в Стара Загора. 15 компании от Старозагорски регион участват в него. "Темата..

публикувано на 17.04.24 в 10:00

Седем концепции за интегрирани териториални инвестиции с партньори от област Стара Загора са преминали успешно първия етап на кандидатстване

Започват обществените обсъждания на Концепции за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ) по места в област Стара Загора. Седем концепции с партньори от Старозагорско  са преминали успешно етапа на административно съответствие и допустимост,..

публикувано на 08.04.24 в 15:16

УНСС изследва въздействието на Зелената сделка върху маргинализираните общности

Въздействието на Зелената сделка върху маргинализираните общности е темата на изследване по проект, който се осъществява от учени от Университета за национално и световно стопанство в София. Т е работят по него от 2022г.  и е съвместен проект с 12..

публикувано на 03.04.24 в 09:30