„На това събитие градове и региони могат да представят как са разрешили свой проблем, да търсят партньорство по проекти, да промотират свои проекти. Получихме възможност да се запознаем с разработването на водородните технологии в едни от най-напредналите региони в Европа от Испания и Франция. Да чуем какво правят те как успяват да насърчат включително и със средства от националния бюджет трансформацията в тази посока.“, разказа Грозева.
По думите й дори и най-напредналите, като провинция Арагон в Испания, които 20 години работят в тази посока, също споделят, че срещат определени затруднения. Включително се срещат с регулаторни казуси, които трябва да преодолеят, включително съпротивление от определени обществени групи, от част от бизнеса.
„Колкото и чиста да е технологията все още среща доста отпор, включително защото променя установени традиции включително в бизнес отношенията и икономическите модели, за които както и при нас в региона хората или на национално ниво няма такава готовност. Франция прави големи стъпки в тези технологии, региони инвестират допълнително собствени средства, включително не малка част от големите компании инвестират средства за развой, за да може тази технология да стане по-зряла и по-позната. Те насърчават и закупуването на водородни автомобили от страна на гражданите и субсидират подобни покупки.“, каза Румяна Грозева.
Тя допълни, че и в България се правят такива стъпки за развитие на водородните технологии, но се срещат с доста предизвикателства.
„Включително и в региона се срещаме с предизвикателства как трябва да се случи тази трансформация. Имаме все още неузрялото усещане и от национално нива на нагласите и от бизнеса. Подобен род промени не могат да се случат само по административен път, само с обществено финансиране. Трябва да се включи и самият бизнес, най-малкото трябва да приеме да бъде част от веригата, от крайните потребители“, обясни директорът на АРИР.
По думите й на България все пак се гледа като една от добрите перспективи в развитие на водородната икономика и водородните технологии.
„Трябва да намерим начин да работим заедно за напредъка и прилагането на нови технологии, въпреки всички различия които срещаме в мисленето в разбирането как трябва да се развива региона на Стара Загора“, обясни Грозева.
Стара Загора (АРИР) е домакин на ключова среща, по проект COALition (Horizon Europe) която събира учени, представители на бизнеса и неправителствени организации от три региона в преход на Балканите. Сред участниците са Българската академия на..
Двудневен международен форум, чийто инициатор е Дипломатическият институт към Министерството на външните работи, се проведе в Стара Загора. През 2023 г. решихме, че е добре да излезем от София, организирайки такива платформи и да гостуваме в..
Поредните Урбанистични срещи се проведоха в Стара Загора в петък и събота (1 и 2 ноември). Те преминаха под надслов „Градски будители, космически традиции и зелени пространства“. Специализираното събитие на Творческия колектив „На улицата“ се..
Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..
Два дни в Брюксел се проведе среща на държавите – членки, в които се случва преход във въглищни региони. Това беше 10-тата среща на Платформата за справедлив преход, част от която е Старозагорски регион, представляван от Агенцията за регионално..
Търсим възможност да ускорим процеса за картографиране на хората, заети в енергетиката, и конкретно в ТЕЦ 2 и в комплекса „Мини Марица Изток“. Срещнах се с работещите и с ръководствата на двете дружества. Фактите говорят, че картографирането е..
Водородът заема мястото си в света на възобновяемата енергия. Регионални проекти, като водородни долини и водородни острови, служат като модели, по които това универсално гориво може да се произвежда и потребява на местно равнище от по-големи..
Завърши проектът „Преход на възможностите“. Своеобразен финал беше международният форум „Възможности за справедлив преход отвъд границите“. Събитието се проведе на 25 септември в София. Интересът от страна на заинтересованите страни – бизнес,..
Първа среща по проект „ TEXAD - Усъвършенстване на кръгови решения за текстилните отпадъци за европейски общини“, финансиран по програма Интеррег Европа, се проведе в началото на септември в шведския град Борас (на шведски: Borås),..
Поставят контейнери за текстилен отпадък на 10 нови точки в Община Стара Загора. Едновременно с това тече и кампания в малките населени места, където хората ще могат да предават своите текстилни отпадъци при кметовете на селата, след което те ще..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net