Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Националната художествена гимназия в Сливен с нова изложбена зала и модернизация на базата

Чек на стойност 5 553 лева бе връчен на Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“ Сливен от фондация „Обществен дарителски фонд-Сливен”, по време на патронния празник на училището. Парите ще бъдат използвани за купуването на система за окачване и професионално осветление за новата изложбена зала в гимназията.

„Галерия Нова“ – така ще бъде кръстена изграждащата се в момента в двора на училището сграда, за която бяха дарени средствата за закупуване на осветлението. Очаква се до два месеца тя да отвори врати, каза директорът на гимназията Александър Дойчинов.

Галерията е във фаза да бъде довършена, обзаведена отвътре. Названието „Нова“ се роди спонтанно от колектива и беше прието. В тази галерия всъщност ще можем да осъществяваме част от културния живот на града. Насочена е изцяло към творбите на децата, при нас се обучават от 8 до 12 клас. И фондовете са пълни с произведения, събирани през годините. Над 800 са възпитаниците на гимназията, които също ще имат  възможност да показват творбите си там, откъдето всъщност са тръгнали.

Средствата са събрани  на благотворителен търг.  Разпродадените  творби са  от Третият пленер на виното, организиран от местна винарска изба. Картините, са дадени от художниците безвъзмездно за подпомагане изграждането на галерията на художествената гимназия. Но с това модернизацията на гимназията не спират. Директорът Александър Дойчинов си поставил амбициозната задача, да бъде изградено и общежитие за младите таланти.

24 човека е ежегодният прием на нови ученици, повече от 50% през годините не са от Сливен.От десетина години нямаме общежитие. Родителите, които в тези времена биха поели риска да оставят децата си на квартира още в осми клас, са малко, и на практика губим една трета от приема си. Предвидили сме 12 стаи с кухненски  бокс и условия да работят децата пълноценно

Дойчинов коментира още, че няма да се разкриват нови специалности в гимназията. Към момента там се изучават Иконопис, Мода и художествена тъкан и Рекламна графика. Той  изрази несъгласие с разкриването на профилирани паралелки с рисуване след 7 клас в общообразователни училища, защото подготовката в тях е слаба, заради липса на специалисти и програми, такива каквито има в художествените  гимназии.

В рамките на една недостатъчно добре разбрана демократичност тези специалности биват разкривани в общообразователни училища, за да бъдат запазени ученици без да бъде подсигурени материалната структура и качествените преподаватели, на родителя му е по-лесно да прати детето си в най- близкото училище. Обикновено 10-ти клас при нас идват родители на ученици поели по този път, за да търсят начин да излязат от ситуацията.

За желаещите да кандидатстват в гимназията съществува съботна школа. Тя е за ученици от шести и седми клас.

Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“ в Сливен съществува от 1981 година, а нейните възпитаници формират и до днес лицето на съвременното българско изобразително изкуство.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първото издание на конкурса "Фредерик Франсоа Шопен" ще се проведе в Бургас

Първото издание на музикалния конкурс  "Фредерик Франсоа Шопен" ще се проведе на 25 и 26 април от 17.00  до 20.00 часа в Културния център “Морско казино” в Бургас, съобщават от Общината.  Целта е да се даде възможност на всички участници да представят уменията си и да обменят практическа информация в областта на музиката.  Събитието се организира от..

обновено на 25.04.24 в 15:34

"Дюн" с дарителска кампания, за участие на световните финали в Прага

През юни и юли Танцова школа "Дюн" има възможност да участва в световните финали на престижния танцов конкурс Dance World Cup в Прага.  "Дюн" ще се състезава с 30 деца във възрастовите категории "мини", "деца" и "юноши" и в състезателните стилове "съвременен танц", "танцово шоу", "джаз танц", "характерен танц", "лирикъл".  За да получат правото на..

публикувано на 25.04.24 в 15:18

Бургас отбеляза 62 години от рождението на Петя Дубарова

Има няколко знакови имена, които всеки свързва с Бургас, както и Бургас с тях. Своето запазено място заема и Петя Дубарова – едно от чудесата на България. Отива си твърде млада, само с намек за огромния си талант и без възможност да разкрие изцяло възможностите си. На нас оставя негодуванието за несправедливостта към нея и догадките за развоя на живота..

публикувано на 25.04.24 в 14:03

Младежкият фестивал "Солинария" се завръща в Созопол през юли

Четвъртото издание на младежкия арт фестивал „Солинария“ ще се проведе от 2 до 13 юли в Созопол. През 2024 година ще има два мастър класа – по пиано и камерна музика на проф. Борислава Танева и д-р Елена Чолакова, както и цигулка – на Ангелина Абаджиева. Интересът е сериозен и групите за майсторските класове са почти запълнени. Програмата в..

публикувано на 25.04.24 в 13:16

Представят в Бургас книгата за Апостол Карамитев „Рицарят на доброто“

Две литературни премиери ще зарадват четящата публика в Бургас, днес на 25 април. Това са книгите „Рицарят на доброто“, посветена на личността и творчеството на незабравимия актьор Апостол Карамитев и "Възхвала на провинцията”. Автори на първата книга са Олга Маркова и Момчил Карамитев. Втората  е последното книжно бижу на драматурга и поет Александър..

публикувано на 25.04.24 в 12:38

Александър Секулов представя в Бургас "Възхвала на провинцията”

Писателят и лауреат на наградата „Христо Фотев“ Александър Секулов  представя днес в Бургас най-новата си книга "Възхвала на провинцията”.  Това е книга събрала негови кратки белетристични форми, малки текстове, създавани по различни поводи, философски прозрения, спомени и  афоризми.  "Ноевият ковчег на Александър Секулов е провинцията, която авторът..

публикувано на 25.04.24 в 10:42

Бургаска поетеса събра в антология стихове от 15 държави

42 автори от 15 държави, преведени от 9 езика и представени с над 100 творби, са събрани в антологията "Преоткрити в словото", чийто съставител и преводач е бургаската поетеса Наталия Недялкова.  В книгата са включени произведения на съвременни емблематични автори не само от съседните балкански страни и Европа, но също така и представители на..

публикувано на 24.04.24 в 13:05