Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отговор на Енчо Рачев, автор на стенописа на Кольо Фичето

Във връзка с обвиненията, които бяха отправени, спрямо Енчо Рачев, автор  на стенописа на Кольо Фичето на фасадата на Професионалната гимназия по строителство, архитектура  и геодезия  публикуваме отговора му без редакторска намеса:

"В цял свят авторското право почива на едни и същи принципи. В цял свят авторското право цели да защити интересите на автора, да съхрани автентичността на творбата. 

В конкретния случай имаме един стенопис, изграден на стената на едно от най - реномираните учебни заведения - Професионалната гимназия по строителство и архитектура. 

Нормалното отношение е такова на благодарност към автора. Тази творба не просто е на стената на училището, а тя е емблематична за него, използва се като негова емблема. Вместо да се каже най - нормално "Благодаря", започва да се упраква автора, че имал претенции. Всички знаем, че творбите са рожбите на техните автори. Кой не би се погрижил за рожбите си? Кой би останал безразличен? Най - адекватното поведение е проявата на загриженост от страна на автора как ще бъде изпълнена реставрационната дейност. За това са били неговите претенции. 

В строителният техникум се обучават бъдещи творци. Какво е посланието към тях като отношение към авторското право, на каквото ще бъдат носители и самите те (например от един архитект)? 

Има една творба, която трябва да бъде спасена и трябва да се спази закона. Възстановяването на стенописа не е безвъзмездно. Свързано е с материали, труд, средства, време, енергия, знания за специфична техника "сграфито". Никой не поставя въпрос, обаче, какво става със средствата, които ще останат за Дружеството на художниците, т.е. там се приемат нещата нормално. Но се хвърлят тежки упреци към авторана творбата. 

Т.е. в момента едната страна в преговорите се обръща и започва да използва общественото мнение, за да оправдае допуснатата грешка. Защото инициативата, каузата е много добра, но в крайна сметка е облечена в грешен подход като се сключва договор с Дружеството на художниците, а не с автора. Именно с оглед на благородната кауза, автора прие компромиса да се съобрази със сключеният до момента договор, но поиска да бъде включен в него, за да консултира проекта с гаранции, че неговите напътствия ще бъдат точно спазени, за да може да се извърши същинска реставрация на стенописа. 

С изнасянето още повече на преговорите в публичното пространство между страните силно се нарушава доверието. А всичко е въпрос на доверие. То е нарушено тръгвайки от едно незнание на една от страните и сключвайки договор с неправилна страна. Целта на автора е да се възстанови това доверие, да се върнат нещата в равновесие. Въпроса не е да се излага всичко в медиите, а да има преговори, да се разговаря, за да се намери общата, пресечната точка. 

Защото в крайна сметка, в момента синът на автора (който води преговорите от негово име предвид на възрастта му) е с инсулт в болница от 6 Май т.г. Това ли е цената, за да оправдаем правотата си, да оправдаем грешка. През цялото време никой не е искал нищо повече освен да се реставрира възможно най - качествено творбата. До последно не е представена ясна технология от сстрана на Дружеството на художниците, за да може автора да се ориентира и да заеме точна позиция. Нито е представена и количествено - стойностна сметка (също би дала информация за материалите - вид, количество и оттам донякъде би внесла яснота за технологията която възнамеряват да използват Дружеството на художниците). Вместо това акцента се изнася върху парите , които искал автора като изцяло се пренебрегва в същност действителните му стремежи да обезпечи най - добрата реставрационна дейност на творбата си - като получи яснота за лицето, което ще извършва работата, за технологията, която ще използва, владее ли техниката "сграфито", какви материали ще се вложат, какво количество, как ще се разположи във времето, как ще се извършват консултациите от негова страна, какви ще са гаранциите за приемане на указанията му и др. п. - все адекватни въпроси."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Красимир Каракачанов представя новата си книга в Бургас

Красимир Каракачанов ще представи в Бургас новата си книга „Външнополитическата дейност на ВМРО (1893 – 1944 г.)“ утре.  В научния труд на Каракачанов, който е д-р по международно право и международни отношения, са представени външнополитическата дейност на Вътрешната македоно-одринска революционна организация (ВМОРО) от създаването ѝ в..

публикувано на 30.09.24 в 21:07

Директорът на разградския театър Левон Манукян е задържан за длъжностно присвояване и пране на пари

Арестуван е известният диригент и директор на Театрално-музикален филхармоничен център в Разград  Левон Манукян. Досъдебното производство е наблюдавано от Окръжната прокуратура в Пловдив. Разследването е за длъжностно присвояване и пране на пари и по него са задържани още трима души.  Според държавното обвинение извършените престъпления са свързани с..

публикувано на 30.09.24 в 17:28

30-то издание на конкурса "Аз и моят град" предстои в Сливен

Община Сливен, в партньорство с Художествена галерия „Димитър Добрович, организира за тридесети път традиционния конкурс за детска рисунка „Аз и моят град“. Тази година конкурсът се посвещава на 190 години текстилна индустрия. Участниците са разделени в следните възрастови групи: деца до 7 години; І-ІІклас; ІІІ-ІV клас; V-VІ клас; VІІ-VІІІ..

публикувано на 30.09.24 в 14:17

Поетичен диалог с Господ в дебютната стихосбирка на Екатерина Капрова

„Това си е между мен и Господ“ е заглавието на първата стихосбирка на Екатерина Капрова. Тя се появява след две книги с разкази „Роуз вълшебната ми кръстница“ и „Роуз и други вълшебни кръстници“, които критиците определят като „магически реализъм“. Журналист с дългогодишна практика, Капрова в момента отговаря за „Връзките с обществеността“  на..

обновено на 30.09.24 в 14:09
Мария Мутафчиева

Започва осмото издание на Националния поетичен конкурс „Непознати улици“

Националният поетичен конкурс „Непознати улици“ за осма поредна година предизвиква учениците от цялата страна да изпратят свои стихове на свободна тематика. В него могат да участват  пишещи момичета и момчета от VII до XII клас. Началото е поставено през 2012-та, когато излиза стихосбирка на Мария Мутафчиева с нейни ученически стихове...

публикувано на 30.09.24 в 12:30

Представят книгата на Агоп Мелконян "Душата на арменеца" в библиотеката

Последният труд на Агоп Мелконян под заглавие „Душата на арменеца:  Очерци за историята на арменската литература” ще бъде представен в Регионалната библиотеката на Бургас от 18.30 часа. Книгата включва лекциите на известния писател-фантаст, поет, журналист, преводач и преподавател като са представени основните етапи от развитието на..

публикувано на 30.09.24 в 09:41

Започва "Сребро в косите, песен в душите край морето на Бургас"

XIII издание на традиционния национален фестивал „Сребро в косите, песен в душите край морето на Бургас“ ще се проведе днес и утре - 1 октомври, в Културен дом НХК. Всяка година Бургас отбелязва Международния ден на възрастните хора с този мащабен, цветен и усмихнат музикален форум, който дава сцена на състави от пенсионерски клубове и читалища от..

публикувано на 30.09.24 в 09:35