Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Загадка около откритата най - голяма фамилна гробница в некропола на Аполония

Най – голямата фамилна гробница в некропола на Аполония намирана до сега откриха български и френски археолози. Откритието впечатлява както с размерите си, така и с погребенията в него. В обема на гробница са открити останките от 4 – ри индивида – предположенията са, че става дума за 2 жени и 2 – ма мъже, вероятно членове на знатна аполонийска фамилия.

„Интересното е, че костите в горната част на скелетите са в разбъркан вид. Дали това се дължи на някакви вторични ритуали, които са извършвани след погребението и гробовете са били отваряни? Дали става въпрос за разбъркване след изгниване на дървени скари, върху които са били поставени мъртъвците, това все още не можем да кажем“, съобщи археологът Димитър Недев, който е и директор на музея в Созопол.

Учените са категорични, че откритието край Созопол е сензационно, не само заради големината на гробницата, тя има правоъгълна форма с размери 6,2 м. на 8 м., но и заради факта, че представлява затворен комплекс със запазени погребални и постпогребални ритуали.

„Има подобна гробница открита през 1956 г., но тя е зле документирана, това е втората и е интересна с това, че цялото това съоръжение под могилния насип, на няколко пъти е посипван, заради извършването на няколко погребения в кратък период. Предстоят множество изследвания на откритите артефакти в Лион, Тулуза и София. Те ще ни дадат възможност за реконструкция на целия погребален обред“.

Проучената погребална могила е датирана от втората половина на 4 и началото на 3 век преди Христа. Съоръжението има правоъгълна форма, външните стени са от масивни добре оформени квадри без спойка. При погребененията са намерени желязна ножица, бронзова стригила /универсален уред за почистване на тялото/, гърненце, съдове за благовония, сребърна монета на аполония и др. Предстои цялостен анализ на гробния комплекс, чието пълно проучване ще даде възможност за реконструкция на погребалните обичаи на древните жители на Аполония.

повече може да чуете в звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

С две премиери театралната трупа „Валери и приятели“ ще отбележи 10 години

С две премиерни представления на най-новата постановка „Милион причини…(да играеш или да не играеш)!“, младежката театрална трупа „Валери и приятели“ ще отбележи 10 години от създаването си. Това е комедия по идея на Ива Трифонова. Включени са и текстове на Алън Хийнъл, Валери Петров, Недялко Йорданов, Ива Трифонова и Валери Еличов.  "Ива, както..

публикувано на 26.04.24 в 09:40

Невена Проданова кани на музикално - поетична вечер "С име на цвете" в Дома на писателя

Музикално – поетична програма под надслов „С име на цвете“ ще се проведе днес в Дома на писателя. Събитието е организирано от Невена Проданова и е по повод  Цветница. Ще бъде празник на музиката и словото, като в него може да се включи всеки, който желае, съобщи Проданова: „Ще започнем с нежен валс, който ще изпълнят..

публикувано на 26.04.24 в 09:20

Първото издание на конкурса "Фредерик Франсоа Шопен" ще се проведе в Бургас

Първото издание на музикалния конкурс  "Фредерик Франсоа Шопен" ще се проведе на 25 и 26 април от 17.00  до 20.00 часа в Културния център “Морско казино” в Бургас, съобщават от Общината.  Целта е да се даде възможност на всички участници да представят уменията си и да обменят практическа информация в областта на музиката.  Събитието се организира от..

обновено на 25.04.24 в 15:34

"Дюн" с дарителска кампания, за участие на световните финали в Прага

През юни и юли Танцова школа "Дюн" има възможност да участва в световните финали на престижния танцов конкурс Dance World Cup в Прага.  "Дюн" ще се състезава с 30 деца във възрастовите категории "мини", "деца" и "юноши" и в състезателните стилове "съвременен танц", "танцово шоу", "джаз танц", "характерен танц", "лирикъл".  За да получат правото на..

публикувано на 25.04.24 в 15:18

Бургас отбеляза 62 години от рождението на Петя Дубарова

Има няколко знакови имена, които всеки свързва с Бургас, както и Бургас с тях. Своето запазено място заема и Петя Дубарова – едно от чудесата на България. Отива си твърде млада, само с намек за огромния си талант и без възможност да разкрие изцяло възможностите си. На нас оставя негодуванието за несправедливостта към нея и догадките за развоя на живота..

публикувано на 25.04.24 в 14:03

Младежкият фестивал "Солинария" се завръща в Созопол през юли

Четвъртото издание на младежкия арт фестивал „Солинария“ ще се проведе от 2 до 13 юли в Созопол. През 2024 година ще има два мастър класа – по пиано и камерна музика на проф. Борислава Танева и д-р Елена Чолакова, както и цигулка – на Ангелина Абаджиева. Интересът е сериозен и групите за майсторските класове са почти запълнени. Програмата в..

публикувано на 25.04.24 в 13:16

Представят в Бургас книгата за Апостол Карамитев „Рицарят на доброто“

Две литературни премиери ще зарадват четящата публика в Бургас, днес на 25 април. Това са книгите „Рицарят на доброто“, посветена на личността и творчеството на незабравимия актьор Апостол Карамитев и "Възхвала на провинцията”. Автори на първата книга са Олга Маркова и Момчил Карамитев. Втората  е последното книжно бижу на драматурга и поет Александър..

публикувано на 25.04.24 в 12:38