Световноизвестният цигулар Георги Калайджиев е носител на наградата " Добри Чинтулов". Пет номинации бяха подадени в Община Сливен. Призът се връчва за постигнати високи художествени резултати в областта на литературата и изкуството, на творци със значителен принос за духовното развитие на Сливен и българската култура, съобщиха от местната администрация.
Съюзът на независимите български писатели номинира Георги Ведроденски – писател, публицист, карикатурист. Сдружение на испаноговорящите журналисти в България номинира Живка Балтаджиева – поетеса, журналист и преводач. Поетесата Кети Бозукова е предложена от Съюза на българските писатели. Художникът и преподавател Красимир Добрев е предложен от Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ и Съюз на българските художници. Кандидатурата му е подкрепена и от Профилирана природо-математическа гимназия „Добри Чинтулов“.
Избраният за носител на тазгодишната награда Георги Калайджиев е предложен от Съюза на музикалните и танцови дейци. Той е професионален музикант – цигулар, с изключително голям принос за развитието на музикалното дело в град Сливен и националното ни музикално творчество.
Роден през 1947 г. в град Сливен, той учи цигулка при Мишо Тодоров и Маргарита Калканджиева. С помощта на стипендията „Добри Чинтулов“, дадена му от Общината, той завършва консерваторията. След конкурс е приет в Камерен ансамбъл „Софийски солисти“, където след време става и негов концертмайстор. По-късно заминава за Германия. Установява се в немския град Гийсен, където работи и до днес като концертмайстор на филхармонията. Основава и камерен оркестър „Колегиум и музикум“ в Щадалендорф, Германия.
През 1999 г. създава Студио „Концертанте“ и е негов диригент и концертмайстор. С изпълненията си студиото популяризира произведения на българските композитори Марин Големинов, Парашкев Хаджиев, Лазар Николов и др.
Калайджиев никога не забравя корените си. Помага в различни благотворителни инициативи – от дарения на медицинска техника, дрехи и др., до създаване на Лятна академия „Жеруна“. От няколко години, със съдействието на негови приятели от Германия, се реализира проект „Музиката вместо улицата“. Основната му идея е социално слаби деца от Сливен и по-специално от кв. „Надежда“, да получават безплатно обучение по музика – цигулка, пиано акордеон, контрабас, виолончело, флейта, китара и др. Към обучението децата получават безплатно закуска и плодове.
Наградата ще бъде връчена на тържествена церемония на 25 октомври 2019 г.
На 6 януари, Богоявление, семейството на бургаските художници Йордан и Ангелина Ангелови отбелязва двоен творчески празник. Освен традиционната за град Бургас изложба на Тримата Йордановци от 13.00 часа в Дружеството на художниците, ще бъде открита още една красива изложба чието заглавие „...към себе си“ ще ни срещне с търсенията на Ангелина Ангелова...
Първата за годината сесия на Общинския фонд "Култура" в Бургас е отворена за кандидатстване в четири направления. Крайният срок за подаването на проектите през електронната система на фонда е 15 февруари. За финансиране могат да кандидатстват културни организации, юридически лица, творци, упражняващи свободни професии в сферата на културата..
Мария Генова ще постави тази пролет на сцената на Драматичен театър "Адриана Будевска" постановката „Мъртвешки танц“ от Аугуст Стриндберг. Мария е победител в първото издание на Конкурса за абсолвенти на името на Борислав Чакринов. Сюжетът е нажежен от страсти. Изолирана на остров, в двойката се разгръща дълбока взаимна омраза, породена от години на..
Изложбата на тримата именици: Йордан Маринов, Йордан Ангелов и Йордан Петров, е истинско културно явление за страната и гордост за морския град. Традицията повелява на Богоявление -6 януари от 13.00 часа в Дружеството на бургаските художници да бъде открито съвместната им изложба. Това е 26-то издание на инициативата. За знаковото събитие Община..
Благотворителен концерт "Заедно за Милена" ще се състои в Културен дом НХК на 7-и януари. В него ще вземат участие народните изпълнители: Жечка Сланинкова, Катя Георгиева, Галя Гильова, Цветелина Стойчева, Фолклорен оркестър, Динко Палазов, Георги Миронски, Петко Пенчев, Панайот Стойчев, Гайдарски състав ,,Младост" при ЦПРЛ-Бургас с р-л Стойко Георгиев,..
Сдружение "Посока Бургас" организира изложба "Еклектика 2" през март тази година. До момента участие са потвърдили 15 творци. Целта е събиране на средства, с които да продължи рисуването на графити по градските фасади. Те са дело на графити художника Иван Янков - Естео, като искаме да заменим грозните надписи с красиви рисунки, съобщи Ивайло Найденов..
Започна четвъртото издание на националния литературен конкурс "Любовта е извор". Той е в памет на писателя Стоян Русев (Дядо Благо) и се организира по инициативата на малкотърновеца Димитър Кукузелов, с помощта на читалище "Фар 1946" – Бургас и читалище "Георги Попаянов 1914" – Малко Тръново. Медиен партньор е БНР Бургас. Целта на конкурса..
Мария Генова ще постави тази пролет на сцената на Драматичен театър "Адриана Будевска" постановката „Мъртвешки танц“ от Аугуст Стриндберг. Мария е..
На 6 януари, Богоявление, семейството на бургаските художници Йордан и Ангелина Ангелови отбелязва двоен творчески празник. Освен традиционната за град..
Първата за годината сесия на Общинския фонд "Култура" в Бургас е отворена за кандидатстване в четири направления. Крайният срок за подаването на..