Загубата за „Бургасбус“ е 648 000 лв., със 109 000 лв. повече, което е съпоставимо с увеличените средства за амортизация – 124 000 лв., пояснява в докладната си записка заместник – кметът Красимир Стойчев.
За посочения период дружеството е платило над 1 млн. лв. по лизинги и кредити за нови автобуси и е сключило нов договор – за заем за доставката на 3 нови деветметрови превозни средства за над 640 000 лв. Направените със собствени средства инвестиции са 126 000 лв. – закупен един автобус за междуселищни превози, кърпене на дупки в района на Автогара „Запад“ и нов диспечерски пункт. Със 173 000 лв. са намалели приходите за миналата година от извършване на основната дейност на дружеството – превозът на пътници. Средно 1 000 души на ден по-малко са ползвали услугите на общинската фирма спрямо 2018 г. Обяснението е с временно спиране на тролеите, заради ремонти по трасето им. С 5% е намалял пробегът на автобусите – главно по междуселищните линии, пояснява в документа си Стойчев. Отчита се, че разходите на „Бургасбус“ растат по-бързо от приходите. Едва с 40% са субсидирани от републиканския бюджет преференциалните пътувания, казват още от администрацията, останалите са поети от дружеството. За сметка на това са увеличени приходите от продажбата на горива и получено финансиране. Дългосрочните задължения на дружеството са намалели след редовно обслужване на кредитите. Най-голямото общинско предпритие вече няколко години е на загуба. Рекордна, близо 4 млн. лв., беше тя за 2017 г., около половин милион беше през 2018 г. С по-малки загуби са още няколко дружества – Медицински център 2“ – със 17 000 лв., „Медицински център 3“ – с 47 000 лв., Кожно – венерическия – с 2 000 лв.
„Бургаски пазари“ е най-печелившото дружество на общината, спрямо отчета, но приходите и разходите в него са почти на кантар и общата му печалба е едва 13 000 лв. От миналата година са увеличени и дълготрайните активи с около 3 милиона лева. А именно – заради вливането на „Хляб и хлебни изделия“ в него. От общината отчитат, че са успели да се стабилизират и са разплатили задълженията към доставчици.
Над половин милион лева е печалбата на „Чистота“, но спрямо миналата година тя е паднала три пъти. Обяснението е, че е приключило финансирането по националната програма за саниране и са закупени машини и оборудване за около 60 000 лв. Драстично са намалелели, в сравнение с миналата година и приходите на „Благоустройствени строежи“ – с около 7 млн. лв. Общата печалба на дружеството е намалена от 36 – на 13 000 лв. Посочената причина е, че през 2018-та г. предприятието не е изпълнявало проекти по програмата за саниране.
Няколко общински фирми са увеличили печалбата си спрямо предходната година. Едната е „Дезинфекционната станция“. С 10 000 лв. повече – до 51 000 стига тя за миналата година. Нови клиенти и онлайн платформа за услуги са завишили приходите на дружеството. За изминалата година са назначени и двама нови дезинфектатори, както и са закупени нови автомобили. Другата фирма е „Иновационни системи“ – от 3 на 14 000 лв. По-голяма печалба регистрират и от „Дентален център 1“ – от 1 000 на 14 000 лв. Там са оптимизирани разходите, увеличена е и работата. Т. нар. белодробна болница успя да излезе на печалба през миналата година – в размер на 28 000 лв. след почти същите загуби през предходния период. По-големи приходи отчитат и от т. нар. психодиспансер
Намалява и печалбата на „Обредния комплекс“, като обяснението е допълнителни разходи по почистването на гробищния парк, извършени ремонти и закупени автомобили.
Коментари по темата на общинската администрация и на общински съветници можете да чуете в прикачения файл.
Преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в нефинансовия сектор на област Бургас към края на 2023 г. възлизат на над 2 млрд евро, информират от Териториално статистическо бюро - Югоизток. Оттам уточняват, че това е със 7.4% повече в сравнение с 2022 година. По този показател областта се намира на трето място в страната след Пловдив и преди област София...
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на пазарлъците за кабинет - с кого и какъв формат. Двете неща трябва да са отделно. Има много важни теми, които бюджетът, ако не ги обезпечи, просто ще последват каскада..
Обществено обсъждане на промените в Наредба №23 за условията и реда за платено и безплатно паркиране в Поморие ще се състои днес от 18.00 часа в залата на читалище „Просвета 1888“. Поводът е отменената със съдебно решение част, която се отнася до преференциалните места за паркиране. Целта на обсъждането е наредбата да бъде актуализирана за..
Работодателите приканват управляващите да ускорят приемането на програмата за компенсация на свръхвисоките цени на електроенергията и предупредиха за протест на 15 януари пред сградите на Народното събрание и Министерския съвет. Напрежението сред бизнеса расте заради скока на цените през последната година и кризата, пред която е изправена българската..
Увеличение на румънските туристи, след приемането на страната ни в Шеген и по суша, прогнозира Евелина Пулева, член на УС на Регионалната туристическа камара в Бургас. По думите й ранните записвания вървят много добре. Заради отворените граници, тази година се очакват повече чуждестранни гости и от Полша. "Това, което би следвало да ни..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро, смята Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика. " Много е вероятно да изпълним наистина до дни ценовия критерий. Ще го изпълни икономиката на България, а не правителството", каза Ганев по по повод думите на..
Нестабилен пазар на горива в началото на годината отчитат в бранша. Поскъпването на едро на дизела и бензина все още не е отразено в цените на бензиностанциите. Експерти прогнозират това да се случи до няколко дни. Само за първите дни на годината цените на едро на дизела са скочили с 6-7 ст., а на бензина с около 4-5 ст., каза Росинка..
Преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в нефинансовия сектор на област Бургас към края на 2023 г. възлизат на над 2 млрд евро, информират от Териториално..