Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще стане ли плажът „Корал“ защитена морска местност

Плажът „Корал“
Снимка: Ася Чанева



Ще стане ли акваторията пред екоплаж „Корал“ морска защитена местност? А пясъчните дюни и сухоземната част на плажа ще бъде ли също обявени за защитена територия? Тези 2 казуса предстои да бъдат разисквани.  

Засега на 15 юни се събира комисия от представители на различни министерства и кмета на Царево Георги Лапчев, която ще реши дали ще има нова морска защитена зона, какви ще бъдат границите и, както и какъв ще бъде режимът на защита. 


Предложението за обявяване на морска защитена територия „Корал“ в землището на село Лозенец е на сдружението "Да запазим Корал". 1 250 дка трябва да обхване тази нова защитена територия. Към документите е приложен и проект на Заповед на министъра на околната среда и водите, според която в границите на морската защитена територия ще бъдат забранени риболовът, замърсяването с нефтени продукти и други отпадъци. Също така се посочва, че акваторията е постоянно местообитание на видовете афала, делфин и есетрови риби. А какво стои зад идеята и кога ще се обсъжда обявяването и на сухоземната част на плаж "Корал" за защитена зона, обяснява Атанас Русев, председател на екосдружението, внесло за обсъждане тези предложения:

"Цели се да бъде защитено морето и животинския и растителен свят. Зоната е малка и прекалено близо до брега, по принцип там няма риболов през последните 20-30 години. Пуснали сме предложения и сушата-плаж "Корал" да е част от защитената територия, защото там има ценни растителни и животински видове, уникални за България. Това е един от последните девствени оазиси по нашето Черноморие." 

Кметът на Царево Георги Лапчев, както и представители на 3 министерства, Изпълнителната агенция по горите и областната управа в Бургас са поканени за участие в комисията, която на 15 юни се събира, за да обсъди предложението и да вземе решение дали морската територия пред плаж „Корал“ да бъде обявена за защитена. Кметът Лапчев има възражения по темата и смята, че отношението на еколозите към местните хора е обидно. От общината изтъкват, че към документите е приложен и проект на Заповед на министъра на околната среда и водите, съгласно която в границите на защитена местност „Корал“ са забранени следните дейности: риболов; замърсяване на обекта с нефтени продукти и други отпадъци; екстензивно и интензивно отглеждане на аквакултури. Инженер Лапчев коментира:

"Няма нищо по-хубаво от това да опазим природата за вечни времена, но когато това се случва трябва да има широк дебат, защото целта е да има равнопоставеност на нуждите на местните хора и нуждите на природата. За сушата на "Корал", например, са засегнати над 300 имота-собствениците дори не знаят, че става защитена територия. Сега говорим за акваторията пред плаж "Корал" след като има хора, които изкарват хляба си с риболов, а именно част от тази територия представлява и тяхната риболовна акватория. В разработката е записано, че видовете изчезват заради ниската екологична култура на местното население  Не мисля, че местното население няма екологична култура!"  

От Община Царево изразяват несъгласие с подход по приемане на нова защитена зона или разширяване на съществуваща, без участие на заинтересованите страни – местните и рибарски общности и без широк експертен дебат. Оттам твърдят, че решенията за обявяването на защитени територии трябва да се вземат след широк обществен дебат. А сега решението на комисията, която ще заседава на 15-и юни, ще се вземе с обикновено мнозинство. Ако решението се приеме, се подготвя проект на заповед за обявяването на нова морска защитена територия.


По публикацията работи: Свобода Атанасова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"За" и "против" увеличението на цената на платеното паркиране в Бургас

Платеното паркиране в града е една от най-горещите и спорни теми в Бургас, тя винаги буди дебати и много коментари. И това се отнася както за цената, така и за самото зониране. Миналата година имаше нови предложения за изменения на зоните и въвеждането на червена, но до обособяването й така и не се стигна. Паркирането беше завишено от 1 лев на 1.30..

обновено на 22.01.25 в 18:50

Над 6000 търговски дружества са начислявали погрешно ДДС от 9%

Над 6000 дружества, собственици на търговски обекти, са начислявали погрешно 9% ДДС вместо 20% след 1 януари, съобщиха от Националната агенция за приходите (НАП).  Щетата за бюджета е над 1 милион лева.  През първата седмица на новата година фискалните устройства в търговските обекти, където са установени нарушенията, са издали общо 631 391 фискални..

публикувано на 22.01.25 в 16:34

Разширяват защитена зона "Силистар"

Седемчленна комисия, назначена със заповед на директора на РИОСВ Бургас, взе решение да се увеличи площта на защитена местност "Силистар". П редложението е на Асоциацията на парковете в България. В него бе предложено включването на пет поземлени имоти, съгласно Кадастралната карта и кадастралните регистри на с. Резово община Царево...

публикувано на 22.01.25 в 16:00

Предприятията подават декларация за дължими данъци за края на 2024

До края на януари 2025 година предприятията и самоосигуряващите се лица, които през четвъртото тримесечие на 2024 година са изплатили на физически лица доходи по извънтрудови правоотношения, наем или доходи от други източници по чл. 35 от ЗДДФЛ и са удържали авансов данък върху тези доходи, трябва да подадат декларация за дължими данъци по чл. 55,..

публикувано на 22.01.25 в 12:30
Снимката е илюстративна

Информационна кампания за иновативните грантове за малки и средни предприятия

Стартира информационна кампания за представяне на процедурата „Малки иновативни грантове за малки и средни предприятия“ от Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“. Мярката е с бюджет 25 млн. лв.  Насочена е към микро-, малки и средни предприятия и е под формата на фиксирани грантове за предоставяне на..

публикувано на 22.01.25 в 12:05

Дейностите по извозване и третиране на отпадъците в Царево ще бъдат малко над 5 млн.лв

Общинският съвет в Царево одобри план-сметката за услугите по транспортирането на битови отпадъци до съоръженията и инсталациите за тяхното третиране. Планираните приходи от тази дейност са 5 030 000 лева, според разчетите на Общината. Толкова са и предвидените разходи по тях. От тези средства 3 650 000 лева ще са от такса битови отпадъци за..

публикувано на 21.01.25 в 15:20
Нефтената рафинерия Лукойл Нефтохим Бургас

Икономисти и енергетици призовават държавата да купи рафинерията в Бургас

Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и икономисти изпратиха писмо до институциите заради казуса "Лукойл". За БНР Евгений Кънев обясни, че "Предстои да видим кой ще бъде избран, но, според мен, е много слабо вероятно да не бъде избран..

публикувано на 21.01.25 в 15:05