Възможно ли е в годината, в която дружеството е създадено, да спечели концесия за изграждането и стопанисването на подземен паркинг на 3 нива в центъра на Бургас?
Възможно ли е от три години насам да не плаща концесионни такси, да има начислени лихви за над 100 000 лв и все пак да продължава да стопанисва паркинга на общинския терен?
Отговорът на всички тези въпроси е да, възможно е.
Договорът за концесията за 30 години на паркинга в района на площад „Св. св. Кирил и Методий“ е сключен през април 2007 г. от фирмата „Глобъл технолоджи къмпани“ АД. Фирмата тогава се ангажира както да изгради и стопанисва паркинга, да облагороди площада и да плаща концесионната такса.
Финансовите отчети на дружеството, публикувани в Търговския регистър, обаче показват, че фирмата има финансови затруднения още от самото начало.
„Глобал технолоджи къмпани“ ЕАД е учредена през 2007 г. с капитал 50 000 лв. Това става чрез отпуснат кредит на „Онтайм Дистрибюшън енд Лоджистикс“ ЕООД. Според докладите на дружеството, неговата основна дейност е „експлоатация на инфраструктура“.
В края на 2007 г. финансовото състояние на фирмата отчита загуба в размер на около 223 000 лв. Част от тези средства в размер на 53 000 лв. са били за проектирането на паркинга.
Година по-късно (през 2008 г.), дружеството регистрира приходи в размер на 212 000 лв. и около 228 000 лв. разходи. През 2009 г. обаче разходите достигат почти 360 000 лв.
За финансирането на проекта за изграждането на паркинга, „Глобал технолоджи къмпани“ ЕАД тегли кредит от ПИБ в размер на около 14 700 000 евро или приблизително 28 700 000 лв.
През 2011 г. беше направена първата копка по изграждането на паркинга. Въпреки че той трябваше да бъде изграден за 15 месеца, обектът беше пуснат в експлоатация през 2017 г.
Година по-рано независим одитор пише в доклада си, че дружеството е отчело нетна загуба в размер на 1 888 000 лв. през годината, като към 31.12.2016 г. собственият капитал е отрицателна величина – 11 491 000 лв. „Обстоятелствата, наред с останалите събития, са индикатор, че налице съществена несигурност, която би могла да породи значителни съмнения относно способността на Дружеството да продължи да функционира като действащо предприятие“, се посочва още в доклада.
Въпреки това фирмата продължава да съществува и да генерира още загуби. От 2019 г. спира да плаща концесионните вноски към Община Бургас и да трупа лихви и неустойки. Към 31 май тази година цялата дължима сума е в размер на около 954 000 лв.
Като причина за неизплащането на сумите, фирмата посочва ситуацията около Ковид кризата. Само, че икономическите последици от нея започнаха през 2020 г., а не година по-рано.
Хронологията също показва, че плащането на вноските е трудно за концесионера – понякога има забавяния, не се плащат целите, друг път се компенсират с по-големи суми.
„Последното натрупване се е получило около 2019 г., когато цяла концесионна вноска не е внесена. Малко преди това, поради това, че е закъсняла вноската, е усвоена гаранцията, която е задължителна част от този договор. Сега фактически тази гаранция я няма. Едната от поканите, която е била отправена към концесионера, е именно да се поддържа тази гаранция, защото тя е много важна именно в случаите, когато се закъснее с вноската, тя да бъде усвоена. 75 000 лв. е гаранцията. Има и още нещо. По-миналата година Сметната палата е направила ревизия и има едно задължение да бъдат актуализирани концесионните вноски, които принципно се актуализират с годишния инфлационен индекс, обявен от Националния статистически институт като размерът не може да бъде по-нисък от този предходната година. Фактически са актуализирани стари назад концесионни вноски, което пък допълнително натрупва задълженията“, поясни общинският съветник Иво Баев.
Междувременно на едно от заседанията на комисиите към Общинския съвет се появи и друг инвеститор с предложение.
„Пристигна един господин, който се казва Станимир Бургаски, който каза, че е много сериозен предприемач. Доколкото разбрах е собственик или управлява колекторска фирма и други бизнеси. Той каза „аз съм готов да поема управлението на паркинга“, съответно да възстановим по някаква схема и да погасим задълженията. Тогава ние най-любезно казахме, че това е по-добрият вариант отколкото да се прекратява концесия и да се търсят по съдебен път пари, които най-вероятно няма да бъдат събрани, защото тази фирма няма имущество за обезпечаване. След това този човек изпрати обобщение на бизнес план – локация, предизвикателства, предложения за реформи, развитие, финансово състояние, прогнози, архитектурни скици на обекта“, разказа Иво Баев.
Впоследствие обаче от този човек следа няма, няма и информация дали е водил и преговори със самото дружество. От кореспонденция с Община Бургас и с общинския съветник Иво Баев от август става ясно, че фирмата може да изплати гаранцията по договора в размер на 75 000 лв., дължимите местни данъци и такси за тази година (77 000 лв.) и първата вноска за тази година (77 500 лв.) или общо 229 500 лв. Към момента обаче нищо от това не е внесено по сметката на Общината.
След проведена извънредна работна среща на три комисии към Общинския съвет миналата седмица, е даден срок на дружеството от 10 дни да внесе някаква част от задълженията си и след това вече да се обсъжда погасителен план. Според общинския съветник и юрист Иво Баев, не е в интерес на Община Бургас концесията да бъде прекратена, защото подобно съоръжение е трудно за стопанисване. Подобна стъпка ще доведе и до воденето на съдени дела.
Изпратихме въпроси и очакваме коментар по казуса, както от Община Бургас, така и от фирмата „Глобал технолоджи къмпани“ ЕАД.
САЩ наложиха санкции върху редица фирми и лица, сред които са мажоритарният собственик на "Лукойл" – Юсуф Алекперов и главният изпълнителен директор Вадим Воробьов, който се занимава с целия бизнес извън Русия, включително и с рафинерия "Нефтохим" в Бургас, съобщи по Nova News Симеон Дянков, министър на финансите в първия кабинет на Бойко Борисов...
Преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в нефинансовия сектор на област Бургас към края на 2023 г. възлизат на над 2 млрд евро, информират от Териториално статистическо бюро - Югоизток. Оттам уточняват, че това е със 7.4% повече в сравнение с 2022 година. По този показател областта се намира на трето място в страната след Пловдив и преди област София...
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на пазарлъците за кабинет - с кого и какъв формат. Двете неща трябва да са отделно. Има много важни теми, които бюджетът, ако не ги обезпечи, просто ще последват каскада..
Обществено обсъждане на промените в Наредба №23 за условията и реда за платено и безплатно паркиране в Поморие ще се състои днес от 18.00 часа в залата на читалище „Просвета 1888“. Поводът е отменената със съдебно решение част, която се отнася до преференциалните места за паркиране. Целта на обсъждането е наредбата да бъде актуализирана за..
Работодателите приканват управляващите да ускорят приемането на програмата за компенсация на свръхвисоките цени на електроенергията и предупредиха за протест на 15 януари пред сградите на Народното събрание и Министерския съвет. Напрежението сред бизнеса расте заради скока на цените през последната година и кризата, пред която е изправена българската..
Увеличение на румънските туристи, след приемането на страната ни в Шеген и по суша, прогнозира Евелина Пулева, член на УС на Регионалната туристическа камара в Бургас. По думите й ранните записвания вървят много добре. Заради отворените граници, тази година се очакват повече чуждестранни гости и от Полша. "Това, което би следвало да ни..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро, смята Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика. " Много е вероятно да изпълним наистина до дни ценовия критерий. Ще го изпълни икономиката на България, а не правителството", каза Ганев по по повод думите на..
САЩ наложиха санкции върху редица фирми и лица, сред които са мажоритарният собственик на "Лукойл" – Юсуф Алекперов и главният изпълнителен директор Вадим..