Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инфраструктурните проекти в Созопол през 2023 г.


Общинският съвет в Созопол одобри инвестиционната си програма за тази година в размер на над 6 млн. лв., въпреки липсата на държавен бюджет.  Приоритет тази година ще е подобряването на инфраструктурата.

Около 1 100 000 лв. е целевата субсидия за капиталовите разходи за тази година в Община Созопол. Тези средства никога не са достатъчни, но трябва да се има предвид, че през последните две години държавата прави необходимото те да се увеличават, коментира кметът на Созопол Тихомир Янакиев. „През 2019 г. капиталовата субсидия за община Созопол беше около 600 000 лв. Три години по-късно, тя е увеличена двойно. За да можем да инвестираме в инфраструктурата на населените места, ние трябва да сме подготвени с проекти. Две години нямахме отворени програми, с които да осъществяваме инвестиции чрез европейско финансиране. Сега изведнъж всичко отваря и тази община, която е подготвена със своите проекти, ще бъде с едни гърди напред при кандидатстването си“, допълни той.

Сред големите проекти в общината ремонтът на ул. „Виа Понтика“, който вече започна. В момента се провежда и процедура за пътя от село Зидарово до разклона към селата Вършило и Габър. „Надявам се, че тази година ще намерим финансиране и за него. Така или иначе ще проведем процедура за избор на изпълнител. Ще бъдем готови реално с цялата проектна документация този път да бъде финансиран, защото той е в изключително лошо състояние. Касае населени места, които са в периферията на община Созопол, но там живеят доста хора. В Зидарово са около 1000 души. Вършило е малко село с около 100 души, но Габър е по-голямо с около 200 – 300 души“, поясни Янакиев.

Община Созопол е кандидатствала с няколко проекта, свързана с подобряването на енергийната ефективност на няколко сгради. „Общинската сграда, ДГ „Делфинче“ в село Атия, то е на стойност около 1 млн. лв. – енергийна ефективност, пълна рехабилитация по мярка 7.2. Имаме много сериозен проект, които сме подготвили за СУ „Св. св. Кирил и Методий“, той е на стойност 4 500 000 лв., пак с енергийна ефективност, цялостна реновация на училищната сграда. Подготвили сме проект за ремонт, обзавеждане, оборудване и въвеждане на мерки за енергийна ефективност за училището „Христо Ботев“ в село Росен на стойност 2 500 000 лв. Подготвили сме проект и по Мярка 7.2. за рехабилитация на уличната мрежа в селата Равна гора и Равадиново на стойност 1 954 000 лв.“, обясни кметът.

До края месеца се очаква да приключи строителството на автоспирката в Черноморец. В морския град предстои да бъдат асфалтирани и няколко улици. „Ще бъде изградена ул. „Александър Пушкин“ в Черноморец. Изграждане на улиците „Велека“ - изцяло, ул. „Родопа“ - частично, ул. „Георги Кондолов“ – изцяло. Също така ще се направи и канализационна мрежа на ул. „Теменуга“ в Черноморец“, допълни Янакиев.

През тази година ще продължи и изграждането на мрежата от подземни контейнери в Созопол и Черноморец.  „Изцяло да снабдим двата града с подземни контейнери. Там, където е възможно, естествено. Да премахнем контейнерите тип „бобър“ за двете населени места, защото те са лицето на община Созопол през летния сезон. Най-много туристи посещават градовете Созопол и Черноморец. Там, където няма възможност, ще оставим малки 240-литрови кофи, но основно, депонирането на смет от гражданите ще бъде осъществявано с подземни контейнери. Това е една сериозна инвестиция, от порядъка на над 700 000 лв.“, поясни кметът.

Вече е спечелен проектът, избран е изпълнител и започнаха строителните дейности за ремонта на лодкостоянката в рибарското пристанище в Созопол, посочи кметът и допълни, че  общата стойност е около 900 000 лв. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"За" и "против" увеличението на цената на платеното паркиране в Бургас

Платеното паркиране в града е една от най-горещите и спорни теми в Бургас, тя винаги буди дебати и много коментари. И това се отнася както за цената, така и за самото зониране. Миналата година имаше нови предложения за изменения на зоните и въвеждането на червена, но до обособяването й така и не се стигна. Паркирането беше завишено от 1 лев на 1.30..

обновено на 22.01.25 в 18:50

Над 6000 търговски дружества са начислявали погрешно ДДС от 9%

Над 6000 дружества, собственици на търговски обекти, са начислявали погрешно 9% ДДС вместо 20% след 1 януари, съобщиха от Националната агенция за приходите (НАП).  Щетата за бюджета е над 1 милион лева.  През първата седмица на новата година фискалните устройства в търговските обекти, където са установени нарушенията, са издали общо 631 391 фискални..

публикувано на 22.01.25 в 16:34

Разширяват защитена зона "Силистар"

Седемчленна комисия, назначена със заповед на директора на РИОСВ Бургас, взе решение да се увеличи площта на защитена местност "Силистар". П редложението е на Асоциацията на парковете в България. В него бе предложено включването на пет поземлени имоти, съгласно Кадастралната карта и кадастралните регистри на с. Резово община Царево...

публикувано на 22.01.25 в 16:00

Предприятията подават декларация за дължими данъци за края на 2024

До края на януари 2025 година предприятията и самоосигуряващите се лица, които през четвъртото тримесечие на 2024 година са изплатили на физически лица доходи по извънтрудови правоотношения, наем или доходи от други източници по чл. 35 от ЗДДФЛ и са удържали авансов данък върху тези доходи, трябва да подадат декларация за дължими данъци по чл. 55,..

публикувано на 22.01.25 в 12:30
Снимката е илюстративна

Информационна кампания за иновативните грантове за малки и средни предприятия

Стартира информационна кампания за представяне на процедурата „Малки иновативни грантове за малки и средни предприятия“ от Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“. Мярката е с бюджет 25 млн. лв.  Насочена е към микро-, малки и средни предприятия и е под формата на фиксирани грантове за предоставяне на..

публикувано на 22.01.25 в 12:05

Дейностите по извозване и третиране на отпадъците в Царево ще бъдат малко над 5 млн.лв

Общинският съвет в Царево одобри план-сметката за услугите по транспортирането на битови отпадъци до съоръженията и инсталациите за тяхното третиране. Планираните приходи от тази дейност са 5 030 000 лева, според разчетите на Общината. Толкова са и предвидените разходи по тях. От тези средства 3 650 000 лева ще са от такса битови отпадъци за..

публикувано на 21.01.25 в 15:20
Нефтената рафинерия Лукойл Нефтохим Бургас

Икономисти и енергетици призовават държавата да купи рафинерията в Бургас

Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и икономисти изпратиха писмо до институциите заради казуса "Лукойл". За БНР Евгений Кънев обясни, че "Предстои да видим кой ще бъде избран, но, според мен, е много слабо вероятно да не бъде избран..

публикувано на 21.01.25 в 15:05