С премиера на филм и изложба от рядко показвани снимки, документи и лични интервюта, в Сливен тази вечер ще отбележат 130 години от рождението на поетесата Елисавета Багряна. С филма "Животът, който исках да бъде поема" и с експозицията "Елисавета Багряна – вечно търсеща и вярна на себе си" , ще покажем силната връзка на голямата поетеса с града ни, който я вдъхновяваше, и когото наричаше моят роден град. Ще прозвучат любими нейни музикални произведения и песни по нейни стихове, изпълнени от най-известните български певци“, - каза за РСЗ по повод тематичната творческа вечер, авторката на сценария на филма Росица Петрова.
В изложбата са включени писма, снимки и документи, предоставени от родственици на поетесата, някои от първите й публикации, рисунки и рядко показван портрет на "Вечната и святата" от художника Димитър Подмолов, дългогодишен директор на Художествената гимназия в Сливен. Портретът е уловил не само красотата, но и силния дух и талант на поетесата от 20-те години на 20 в., смятат организаторите.
Филмът "Животът, който исках да бъде поема" е по идея и сценарий на д-р Росица Петрова, с участието на актьорите Елена Петрова и Христо Христов Симеонов, режисьор е Христо Симеонов, а продуцент е Регионална библиотека "Сава Доброплодни".
„Филмът стъпва на интервюта и спомени на самата Елисавета Багряна, след 9-ти септември за нея настъпва изключително труден период, докато е "реабилитирана" от новата власт, която се възползва от нейния огромен талант и известност. Тя е превеждана на 30 езици в много страни по света, добре познато име с много лични контакти, самата тя превежда най-известните световни поети…
Възхищението и злобата я съпътстват през целия й живот – обявена за буржоазна поетеса, близка до царя, върху нея ляга обвинението, че е могла да спаси поета Никола Вапцаров през 1942 г., укоряват я, че живее далеч от сина си…" Тези важни, но много болезнени и тежко преживяни моменти от Елисавета Багряна са само маркирани във филма“, признава Росица Петрова.
Новата власт скоро “преосмисля“ отношението си към известната поетеса. "След трите поредни предложения от 1942 до 1945 и в края на 60-те години за Нобелова награда за литература, когато политически интриги и колегиална завист ѝ препречват пътя към световното признание за литература, тя с гордост и достойнство подминава личните обиди и нападки. Никой друг български творец след Пенчо Славейков не е имал толкова големи и реални шансове да спечели отличието! Елисавета Багряна е била добре позната в Швеция, имала е и много лични контакти в поетичния свят, известни са били и добрите й качества като преводачка.." , със съжаление завършва директорът на регионалната библиотека в Сливен.
Началото на Творческата вечер, посветена на Елисавета Багряна, по повод 130 години от нейното рождение, е в 17:30 ч. в зала "Сливен".
В звуковия файл, чуйте интервюто с директора на РБ "Сава Доброплодни" Росица Петрова:
На 6 януари, Богоявление, семейството на бургаските художници Йордан и Ангелина Ангелови отбелязва двоен творчески празник. Освен традиционната за град Бургас изложба на Тримата Йордановци от 13.00 часа в Дружеството на художниците, ще бъде открита още една красива изложба чието заглавие „...към себе си“ ще ни срещне с търсенията на Ангелина Ангелова...
Първата за годината сесия на Общинския фонд "Култура" в Бургас е отворена за кандидатстване в четири направления. Крайният срок за подаването на проектите през електронната система на фонда е 15 февруари. За финансиране могат да кандидатстват културни организации, юридически лица, творци, упражняващи свободни професии в сферата на културата..
Мария Генова ще постави тази пролет на сцената на Драматичен театър "Адриана Будевска" постановката „Мъртвешки танц“ от Аугуст Стриндберг. Мария е победител в първото издание на Конкурса за абсолвенти на името на Борислав Чакринов. Сюжетът е нажежен от страсти. Изолирана на остров, в двойката се разгръща дълбока взаимна омраза, породена от години на..
Изложбата на тримата именици: Йордан Маринов, Йордан Ангелов и Йордан Петров, е истинско културно явление за страната и гордост за морския град. Традицията повелява на Богоявление -6 януари от 13.00 часа в Дружеството на бургаските художници да бъде открито съвместната им изложба. Това е 26-то издание на инициативата. За знаковото събитие Община..
Благотворителен концерт "Заедно за Милена" ще се състои в Културен дом НХК на 7-и януари. В него ще вземат участие народните изпълнители: Жечка Сланинкова, Катя Георгиева, Галя Гильова, Цветелина Стойчева, Фолклорен оркестър, Динко Палазов, Георги Миронски, Петко Пенчев, Панайот Стойчев, Гайдарски състав ,,Младост" при ЦПРЛ-Бургас с р-л Стойко Георгиев,..
Сдружение "Посока Бургас" организира изложба "Еклектика 2" през март тази година. До момента участие са потвърдили 15 творци. Целта е събиране на средства, с които да продължи рисуването на графити по градските фасади. Те са дело на графити художника Иван Янков - Естео, като искаме да заменим грозните надписи с красиви рисунки, съобщи Ивайло Найденов..
Започна четвъртото издание на националния литературен конкурс "Любовта е извор". Той е в памет на писателя Стоян Русев (Дядо Благо) и се организира по инициативата на малкотърновеца Димитър Кукузелов, с помощта на читалище "Фар 1946" – Бургас и читалище "Георги Попаянов 1914" – Малко Тръново. Медиен партньор е БНР Бургас. Целта на конкурса..
Мария Генова ще постави тази пролет на сцената на Драматичен театър "Адриана Будевска" постановката „Мъртвешки танц“ от Аугуст Стриндберг. Мария е..
На 6 януари, Богоявление, семейството на бургаските художници Йордан и Ангелина Ангелови отбелязва двоен творчески празник. Освен традиционната за град..
Първата за годината сесия на Общинския фонд "Култура" в Бургас е отворена за кандидатстване в четири направления. Крайният срок за подаването на..