Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

БГ ФИШ: Не сме против перките в морето, борим се за нашия поминък

Браншът настоява за компенсации за онези, които ще бъдат ощетени от вятърните електроцентрали

| обновено на 30.01.24 в 09:49
Снимка: БГ ФИШ


Не сме против вятърните перки, а се борим за нашия поминък. Това заяви изпълнителният директор на Асоциацията на производителите на рибни продукти БГ ФИШ Йордан Господинов по повод приетия на първо четене закон, който регламентира изграждането на вятърни електроцентрали в Черно море. Няма научни изследвания и програми за мониторинг, които да докажат как биха повлияли тези офшорни вятърни паркове на рибите, рапаните, които са основна суровина, на мигриращите видове риби, посочи Господинов. Няма платформа за диалог и резултатите са налице, категоричен е изпълнителният директор на БГ ФИШ:

"Хората са емоционални, защото това е техният бизнес. Те са вложили стотици хиляди левове  в кораби, България изгради рибарски пристанища, имаме предприятия за десетки милиони. Обучили сме хора. На всички е ясно, че вятърната енергия е добра, но ние искаме да бъде отдалечена достатъчно от брега. Искаме да бъдат разработени финансови стимули за хората, които ще бъдат ощетени. Отношението, което виждам от страна на депутатите законотворци и от експертите, които работят за офшорните вятърни централи, е меко казано пренебрежително"

Господинов заяви, че браншът е очаквал да бъде привлечен в определянето на зоните в морето, а говоренето по темата какви перки ще се правят-забити в дъното или плаващи платформи продължава да е разнопоосочно.

Среща по темата е предвидена на 6 февруари с всички заинтересовани страни. Господинов коментира:

"Можеше предварително да ни питат къде са проблемите. В Балтийските страни също ще се изграждат такива ветропаркове, но правителството преговаря с рибарите каква да бъде компенсацията на ден за ощетените. Ние при всички случаи ще бъдем ощетени. Въпросът е да не ги направят на брега, а на 100 метра дълбочина. Само че тези кабели ще бъдат по дъното, това означава, че там също ще бъде забранен риболовът. Това означава, че ние ще трябва да ходим по-надалеч и по настрани да ловим риба, а човекът, който живее в Шабла или Каварна, той има интерес да лови в акваторията пред своя бряг. "

Към момента от бранша не правят заявка за протести.

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

АПИ кандидатства с 16 концепции за интегрирано градско развитие по Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г.

 Агенция „Пътна инфраструктура“ кандидатства с 16 проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ по Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. Общият бюджет на програмата е 3,6 млрд. лв., които се предоставят от Европейския фонд за регионално развитие. От тях предвиденият финансов ресурс за интегрирано градско развитие на регионите е..

публикувано на 11.05.24 в 08:31

Началото на "Фестивала на зелениката" в Странджа е днес, домакин е село Граматиково

"Фестивалът на странджанската зеленика" ще се проведе на 11 и 12 май. Домакин на 20-тото му юбилейно издание ще бъде малкотърновското село Граматиково, съобщи директорът на ПП „Странджа“ инж. Румяна Цвяткова. „ Празникът ще включва различни приключения за участниците. Сред тях ще са традиционните вече и много харесвани кулинарен конкурс,..

обновено на 11.05.24 в 08:20

В Черноморец отключиха морето на летния Никулден

В Черноморец днес отключиха морето. Това се прави по традиция в деня на летния Никулден. Денят започна с литургия в храма "Св. Никола". На нея присъстваха кметът на Черноморец Росен Деспов, зам.-кметът на община Созопол Андрей Николов, председателят на общински съвет Созопол Станимир Андонов, общински съветници, началникът на Военноморска база Бургас..

публикувано на 09.05.24 в 12:23

Започва процедура по разширяване на граничния пункт „Малко Търново"

Започва процедура по изготвяне на проект по разширяване на гранично контролно-пропускателен пункт „Малко Търново“. За това се договориха отговорните за целта институции на среща при премиера Димитър Главчев. На нея присъстваха министърът на вътрешните работи Калин Стоянов, министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета..

публикувано на 09.05.24 в 11:33

Започва изплащането на помощите за фермерите заради войната в Украйна

Седмица по-рано от обещаното от служебното правителството започва днес изплащане на помощите на земеделските производители, които търпят щети заради войната на Русия срещу Украйна. На компенсации имат право над 51 хил. фермери, между които ще бъдат разпределени 295 млн. лева.  166 млн. лв. от тях са за градинари, животновъди, пчелари, производители на..

публикувано на 09.05.24 в 08:32

През април: Повече работни места за търговия и туризъм

С 5% са се увеличили работните места през април според анализ на най-голямата платформа за предлагане на работа и подбор на персонал. Пазарът на труда отчита усилено търсене на работна сила в търговията и туризма. Търговията, хотелиерството и ресторантьорството търсят най-много служители и работници. Само в тези сектори предложенията са 2200 повече,..

публикувано на 08.05.24 в 14:23

В Китен посрещат лятото със завършена пешеходна алея край морето

Китен ще посрещне лятото със завършена пешеходна алея край морето. Това е дълго чакан проект , каза за БНР Бургас кметът Николай Марков. По думите му това ще позволи на жителите и гостите на града, той да бъде цялостно обходен край морето. Идеята за облагородяването на тази зона е от 30 години. Началото на проекта започна през 2020-та, а 2..

публикувано на 08.05.24 в 11:53