Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) въвежда допълнителни мерки срещу разпространението на шарката по дребните преживни животни в определени области на страната от днес, 18 октомври.
В Ямбол и в други две области, до 30 ноември 2024 г., се забраняват пашата, търговията, придвижването и транспортът на дребни преживни животни, с изключение на тези за незабавно клане или транзитно преминаване. Клането ще бъде допускано само след клиничен преглед от официален ветеринарен лекар (ОВЛ) и лабораторно изследване на проби.
Придвижването на животните ще се извършва по предварително одобрен маршрут, без спиране, със задължителна дезинфекция на транспортните средства. За целта се въвежда разрешителен режим, като разрешенията ще се издават от Областните дирекции по безопасност на храните (ОДБХ).
В Бургас, Сливен и още три области до 30 ноември 2024 г., се разрешава клане на животни при същите условия, а пашата остава разрешена за момента.
Директорите на ОДБХ трябва да организират епизоотични комисии и да предприемат всички необходими мерки за предотвратяване разпространението на болестта. Ще бъде засилен контролът върху движението на животни и биосигурността в стопанствата. При съмнения за заболяване ще бъдат вземани проби за изследване, а при нарушения животните ще бъдат умъртвявани, като стопаните подлежат на санкции.
Заболяването не е опасно за хората, но е изключително опасно за овцете и козите и може да доведе до големи икономически загуби, посочват от БАБХ.
Клиниката по съдова хирургия в УМБАЛ Бургас ще преглежда и изследва безплатно хора с висок риск от атеросклероза. Атеросклерозата е съдово заболяване с мастни отлагания по вътрешните стени на кръвоносните съдове. Тя носи риск от инсулт, инфаркт, бъбречна недостатъчност и др. Целта е те да бъдат предотвратени и хората да бъдат запознати с рисковите..
Министерството на здравеопазването иска промени в правилника за дейността на кръвните центрове. Измененията, според министерството, са необходими, за да се намали бракуването на кръв, която трудно се набавя. С промените се дава право на кръвните центрове да приемат върнати от областните многопрофилни болници неизползвани, но преработени кръв и кръвни..
Медицинският факултет на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ - Бургас ще бъде домакин на симпозиум на тема „Иновативни подходи за контрол на риска при пациенти с кардио-ренално-метаболитен синдром“. Той ще се проведе под патронажа на ректора проф. д-р Христо Бозов днес в морския град. Събитието е част от честванията по повод петата годишнина от..
Завърналите се за постоянно у нас български граждани трябва да преминат през процедура, за да им бъдат възстановени пълните здравноосигурителни права. Това подчертават от Здравната каса със съобщение на сайта си и обръщат внимание, че възвръщането на правата може да отнеме месеци. Ако човек се е върнал окончателно в България, това означава, че..
Сдружение „Младите лекари“ организира две инициативи, насочени към повишаване на информираността и превенцията на диабета. Поводът е Световният ден за борба с диабета. В рамките на деня над 200 души получиха безплатни медицински консултации, съвети за здравословен начин на живот и измервания на ключови здравни показатели. В партньорство с Община..
В навечерието на Световния ден на недоносените деца, който се отбелязва на 17 ноември, УМБАЛ Бургас получи кувьоз от най-висок клас. Той е дарение на Отделението по неонатология от Атанас и Гергана Атанасови. Парите за апаратурата са събрани от гостите на тяхната сватба, вместо цветя и подаръци. Екипът на отделението, в което спасяват живота на..
Бургаски педиатри съветват поставянето на противогрипна ваксина на децата. На пазара тази година има назална форма, която е безболезнена. Оказва се обаче, че поради големия интерес са останали остатъчни количества и е почти невъзможно тя да се намери. Изтича подходящото време да се постави противогрипна ваксина, тъй като поне две седмици са нужни..