Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Маргарита Михнева: „В детството няма тайни, има надежда”

Снимка: Кирчо Стоичков
„Няма по-хубаво от детските мечти. Фантазията носи известна нереалност, а мечтата е бъдеще, което е реално. При фантазията има някаква лековатост, а при мечтата има човешка мярка, по-силна дума ми е. Израстнах в квартал "Надежда". Целият квартал беше пълен с метличина. Казват че сестрата на царя е дала името, а други казват, че името се появява с надеждата да е част от София. В моето детство имаше много истина, вяра, мечти. Всяка сутрин се чистеше дворът, простираше се пране. Ухае на чушки, круши, метличина. Днес хората не знаят какво е метличина. Много силни спомени имам от детските години. Имах щастието, съдбата да се срещна с велики хора от квартал "Надежда". Много е важно в детството да имаш добри примери, за да си стъпил здраво на земята след това като израстнеш. Никога не съм предполагала, че ще стана журналист. Моята опорна точка в детството бяха баба и дядо, детският дом и училището. Много четяхме, учителите бяха на високо стъпало. Това беше моето поколение. Питаме ли се защо обичаме детството? Защото обичаме мечтите си. Трябва да имаш трудна съдба, за да се научиш да се бориш. да се живее не е лесно. Няма лесно нещо, навсякъде трябва да се потрудиш, да пазиш нравствената същност и да вървиш напред. Обичам класическата музика – майка ми свиреше на цигулка и ме мъкнеше на опери. Много музика имаше в детството ми. Баба ми, голяма певица, пееше в хора на църквата. Иначе цял живот е била в къщи до мъжа си. Дядо ми беше експлозивен човек, с фантазия. Не фантазьор, от първите социалисти. Аз много исках да стана певица, но баща ми искаше право. Смяташе, че един ден няма да има никакви дела. От детството ми идва ухание на липи, снежни топки. Това беше и детството на повечето деца, ходехме в мавзолея, плачехме за Сталин. Тогава се създадохме като хора. Децата от целия квартал се събирахме и четяхме на глас Шекспир, Чехов, не изпускахме кино, театър, ходехме на чужд език, пиано, балет. Най-трудно е да ходиш напред, в една посока. С много вяра съм постигнала всичко, сега искам малко повече да отворя прозорците в своя живот!”
Нека „отворим” и ние прозорците, докато слушаме нашия разговор с журналиста Маргарита Михнева.

неделя, 20 февруари от 10.00 часа
По публикацията работи: Милена Димова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Силата на човешкия дух в "Без крила"

Българският игрален филм "Без крила" е в киносалоните. Той разказва живота на Михаил Христов – параолимпийски световен шампион на дълъг скок.  От момента, в който губи двете си ръце при инцидент с електрически ток и взема решението да се занимава професионално със спорт, филмът проследява личната му борба както на психологическо, така и на физическо..

публикувано на 16.12.24 в 17:18

Ясни са проектите за изпълнителски и музикални изкуства на "Топлоцентрала"

РЦСИ "Топлоцентрала" обяви резултатите от "Отворената покана" за изпълнителски и музикални изкуства. Тя ще осигури сцена на 19 нови спектакли, концерти и пърформанси. Избраните заглавия ще бъдат част от афиша на регионалния център през 2025 г, получавайки техническо осигуряване и помощ от екипа. Кандидатурите бяха подбрани от жури в състав: Ралица..

публикувано на 16.12.24 в 16:45

Румяна Николова, Николай Генов и тяхната "Голяма книга за 9 страни от Латинска Америка"

"Terra Култура" се отправя на мислено пътешествие до Латинска Америка заедно с авторския тандем Румяна Николова и Николай Генов – отдадени пътешественици и журналисти, автори на пет големи книги за далечни страни. След пътеписите, посветени на Италия, Китай, Индия и Испания българските читатели вече могат да прочетат и "Голяма книга за 9..

публикувано на 16.12.24 в 13:01
проф. Калина Стефанова

Театърът на Източна Европа – театър, който променя живота

До 1967 година липсва каквато и да е информация за театъра на Източна Европа, а днес вече можем да четем за него през история, критика и примери за режисьорските почерци, оформили театралната култура на Източна Европа през последните десетилетия. Причината е излязлата вече на български език книга "20 режисьори-първопроходци от Източна Европа"...

публикувано на 16.12.24 в 12:10
Жан Рено

Романът "Ема" – писателският дебют на френската кинозвезда Жан Рено

Романът "Ема" е писателският дебют на френската кинозвезда Жан Рено, който вече се радва на голям интерес от страна на българските читатели. Шпионският трилър излезе на книжния пазар у нас в края на миналия месец, малко след като се появи в родината си Франция през май тази година. Преводът на български език е дело Красимир Петров – в..

публикувано на 16.12.24 в 12:08