Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Маргарита Михнева: „В детството няма тайни, има надежда”

Снимка: Кирчо Стоичков
„Няма по-хубаво от детските мечти. Фантазията носи известна нереалност, а мечтата е бъдеще, което е реално. При фантазията има някаква лековатост, а при мечтата има човешка мярка, по-силна дума ми е. Израстнах в квартал "Надежда". Целият квартал беше пълен с метличина. Казват че сестрата на царя е дала името, а други казват, че името се появява с надеждата да е част от София. В моето детство имаше много истина, вяра, мечти. Всяка сутрин се чистеше дворът, простираше се пране. Ухае на чушки, круши, метличина. Днес хората не знаят какво е метличина. Много силни спомени имам от детските години. Имах щастието, съдбата да се срещна с велики хора от квартал "Надежда". Много е важно в детството да имаш добри примери, за да си стъпил здраво на земята след това като израстнеш. Никога не съм предполагала, че ще стана журналист. Моята опорна точка в детството бяха баба и дядо, детският дом и училището. Много четяхме, учителите бяха на високо стъпало. Това беше моето поколение. Питаме ли се защо обичаме детството? Защото обичаме мечтите си. Трябва да имаш трудна съдба, за да се научиш да се бориш. да се живее не е лесно. Няма лесно нещо, навсякъде трябва да се потрудиш, да пазиш нравствената същност и да вървиш напред. Обичам класическата музика – майка ми свиреше на цигулка и ме мъкнеше на опери. Много музика имаше в детството ми. Баба ми, голяма певица, пееше в хора на църквата. Иначе цял живот е била в къщи до мъжа си. Дядо ми беше експлозивен човек, с фантазия. Не фантазьор, от първите социалисти. Аз много исках да стана певица, но баща ми искаше право. Смяташе, че един ден няма да има никакви дела. От детството ми идва ухание на липи, снежни топки. Това беше и детството на повечето деца, ходехме в мавзолея, плачехме за Сталин. Тогава се създадохме като хора. Децата от целия квартал се събирахме и четяхме на глас Шекспир, Чехов, не изпускахме кино, театър, ходехме на чужд език, пиано, балет. Най-трудно е да ходиш напред, в една посока. С много вяра съм постигнала всичко, сега искам малко повече да отворя прозорците в своя живот!”
Нека „отворим” и ние прозорците, докато слушаме нашия разговор с журналиста Маргарита Михнева.

неделя, 20 февруари от 10.00 часа
По публикацията работи: Милена Димова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
инициативата

Облечен или не – слушай!

В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..

публикувано на 17.01.25 в 16:45

Открива се MENAR – кинофестивалът от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка

17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино"   с няколко продукции – къде драматични, къде..

публикувано на 17.01.25 в 16:25

Как творчеството решава проблеми

Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си?  Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..

публикувано на 17.01.25 в 16:06
Джани Родари

Изкуството в мен: Любимецът на децата Джани Родари

Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..

публикувано на 17.01.25 в 15:59
Янислав, Надин, Борислав Вълов /ЕЙ БО/, Мария и Марта

Тийнейджърът в мен: Борислав Вълов

ЕЙ БО, коемдийният инфлуенсър на годината! Познаваме го от Tik Tok, Instagram, Facebook, YpouTube, Treads...Това е актьорът  Борислав Вълов. Роден е в Монтана, завършил журналистика и актьорско майсторство. Работи като актьор в Шуменския театър и участва в спектакли на Теди Москов. Гледали сте го, той просто изскача от всякъде! Пеенето е..

публикувано на 17.01.25 в 15:49