Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стани полиглот

| обновено на 18.09.14 в 15:16






Рубриката популяризира изучаването на езиците на ЕС по атрактивен и интерактивен начин. По радиото е невъзможно да се научи чужд език, но може да бъде събуден интересът и да се стимулират по-нататъшните занимания с него. За тази цел хората трябва да бъдат заинтригувани и поощрени. Как става това:

В рубриката предлагаме дума или кратък израз на чужд език и приканваме слушателите да ни се обаждат директно по телефона и да ги повтарят в ефир. Думите биват подбирани от преподаватели, преводачи или чуждестранни дипломати, които дават обяснения за произношението, както и любопитни факти, свързани с историята на думата и употребата й, допълнени с информация за особеностите на самия език. Стремежът е научените думи да бъдат полезни при общуването с хората, за които този език е роден.
В края на месеца правим своеобразен изпит-състезание за научените думи. Специалисти по езика оценяват кои участници в състезанието са запомнили най-много думи и са се справили най-добре с произнасянето им.
От началото на своето излъчване на 2 ноември 2011 г. в рамките на предаването „Европа без граници” рубриката придоби много голяма популярност сред слушателите от цялата страна, които с желание се включват в нея.
В „Стани полиглот” редовно участват и представители на главна дирекция „Писмени преводи” на ЕК, за да популяризират инициативите и конкурсите на дирекцията в тази сфера. Хора, владеещи чужди езици, споделят опита си как се справят със запомнянето на чужди думи, както и други полезни съвети, изпитани в практиката.
За улеснение на слушателите новите думи и изрази могат да се видят изписани в сайта на програма „Христо Ботев” на БНР, защото визуалното възприятие помага за запаметяването. От звуковите файлове ще получите повече информация за произношението и за значението на думите.

Още тук



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30