Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Победител в класацията „Надпяване” за месец октомври e Михаил Маринов с песента „Тракийска ръченица”

Гъдуларят Михаил Маринов – познат и обичан изпълнител, учител на много поколения музиканти, е роден в с. Русокастро, Бургаска област. На 8-годишна възраст започва да свири на гъдулка, подарена от вуйчо му.
В началото свири песните, които пеят майка му, баба му и сестрите му. По това време в Русокастро има много добри музиканти, които помагат за израстването на Михаил Маринов като инструменталист. Негови примери са били гъдулари като Минчо Недялков и Янко Петров. Първата му по-голяма изява е през 1968-а г. на Национален фестивал на младежта и студентите, когато получава лауреатско звание и златен медал. По-късно, заедно със Стоян Величков (кавал) и Румен Сираков (тамбура) създават „Тракийската тройка”. Правят много записи в БНР и телевизията. Посещават редица страни в Европа, Азия, Африка и САЩ. През 70-те и 80-те години Михаил Маринов е артист - оркестрант в Ансамбъла за народни песни при БНР.
Свиренето на Маринов излъчва естественост. Майстор на гъдуларския изпълнителски стил, той винаги мисли в перспектива, спокойно извайва емоционални мелодични линии, които притежават устрема на спонтанността и белега на завършеност. Ненадминато драматично чувство прониква в неговите бавни (протяжни) мелодии. Нещо повече, при хороводните мелодии той успява да се откъсне от темата на даденото хоро и да импровизира с лекота и умение.
Михаил Маринов по индивидуален начин умело открива и запазва качествата на традиционното свирене на гъдулка. Най-значимият му принос е в съхраняването на гъдуларския изпълнителски стил, който той убедително защитава.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50