Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кристиан Блекшоу – световна кариера след дълго мълчание

БНР Новини
Снимка: christianblackshaw.com

В празничния неделен ден в новата ни поредица „Рецитал“ ви предлагаме запис от соло-концерт на британския пианист Кристиан Блекшоу от 17 юни през 2014 година на фестивала в Олдебург в английското графство Съфолк. Фестивалът има световна известност. Първото му издание е било през 1948 година.
Кристиан Блекшоу е роден на 18 януари 1949 г. в Чешир. Завършва със златен медал Манчестърския кралски колеж при Гордън Грийн, след което продължава обучението си в Лондонската кралска академия. Той е първият британски пианист, който се учи и в Русия – в Петербургската консерватория. Там негов преподавател е Мойсей Халфин.
Има ред награди от големи клавирни конкурси – в Неапол, „Ван Клайбърн“ в Тексас, и „Чайковски“ в Москва. Кариерата му е белязана с големи успехи по световните музикални сцени и в партньорство с диригенти като сър Саймън Ратл, Юрий Темирканов, сър Невил Маринър, Джанандреа Нозеда, Валерий Гергиев.
В личния си живот Кристиан Блекшоу има три големи радости – това са трите му дъщери, но и една голяма загуба, която променя и пътя му на музикант. След като съпругата му умира от рак, Блекшоу спира да концертира за дълго време. Завръща се на сцената едва преди няколко сезона и получава феноменални рецензии от критиката и безкрайни аплаузи от публиката за интегралното си изпълнение на сонатите на Моцарт. За последния му концерт с моцартовите сонати в Бристол през сезона 2009 - 2010 г. „Би Би Си Мюзик мегазин“ отбелязва, че това е най-добрата интерпретация на Моцарт от много време. Следващият сезон е неговия триумфален дебют с Берлинската филхармония и турне в Токио, концерти в големите лондонски зали. След рециталите в Угмор хол през 2013 година започва издаването на поредица от компактдискове с документалните записи на инеграла Моцартови сонати за пиано. „Магически“ и „вълшебни“ са епитетите, с които критиката реагира на появата им.
Според биографите му днес той си сътрудничи с най-големите оркестри в Европа, а географската карта на концертите на Блекшоу е голяма колкото картата на света – от Америка до Австралия.
В „Рецитал“ по програма „Христо Ботев“ на 24 май от 23 часа Кристиан Блекшоу ще слушаме с музика на Моцарт, Бетовен и Шуберт.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05