Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Загадки на зоогеографията

| обновено на 14.12.15 в 13:20 БНР Новини
Петър Берон (вляво) и Симеон Идакиев в студиото на програма „Христо Ботев”

Отново ви срещам с един човек, който не се нуждае от представяне.
Доктор Петър Берон е зоолог, беше директор на Природонаучния музей при БАН от 1993 до 2005 година. Научните му интереси са в областите акарология, арахнология, биоспелеология, паразитология, зоогеография. Специален интерес за него представлява пещерната и високопланинската фауна, както и историята на зоологията. Голям е приносът му към създаването и обогатяването на музейни колекции и експозиции. Посетил е сам или като участник в експедиции безброй страни в Европа, Азия, Африка, двете Америки, Папуа-Нова Гвинея и други страни. От 1976 до 1979 година е работил като управител на резервати в Нигерия.
И още – той повече от три десетилетия е председател на Българската федерация по спелеология, беше народен представител, председател на Националния координационен съвет и на парламентарния съюз на СДС, както и заместник-председател на 40-то народно събрание. За мен той е доайенът на българските пътешественици. Освен това е сладкодумен и извънредно знаещ човек така че трябва да чуете това предаване, защото то е истинско пиршество на словото и познанието.
Поводът да го поканя е най-новата му книга „Загадки на зоогеографията” – научнопопулярен труд с изключително висока стойност, от който ще научите много неща – от „Лазаровите таксони” (за уж изчезналите преди милиони години животински видове), до вредите, нанесени на фауната от белия човек, „дивакът с пушката”.





Във втората част на предаването ще научите има ли още живи динозаври, само легенда ли е съществуването на „мокеле мбембе” и други неизвестни видове в Африка, помагат ли табутата за запазване на застрашени от изтребване животни, защо името на игуаните „вокай” на Фиджи е забранено да се произнася и още, и още...





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чрез кохлеарни импланти може да се възстанови слухът

Освен с високотехнологичното си производство "Сентилион" се гордее с ежедневната си кауза – да помага на стотици българи да бъдат част от красивия свят на звуците. Компанията е официален представител за България на световния лидер във високотехнологичните имплантируеми решения при слухова загуба MED-EL Австрия. Благодарение на сътрудничеството между..

публикувано на 26.04.24 в 14:10

Фестивал "Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" организират в с. Ловчанци

"Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" – това е надсловът на фестивала, организиран от читалище "Светлина 1940" в с. Ловчанци, община Добрич на 28-и април.  В него са включени четири задачи за всички участници – певческа, танцова, кулинарна и игри от миналото, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Стоян Варналиев –..

публикувано на 26.04.24 в 11:15
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55