Трябва да чуете това предаване заради изключително интересния разговор. Не можеше да бъде другояче, тъй като ми гостува професор Иван Маразов, който отдели от времето си в неделната вечер. Имам привилегията да го познавам отдавна, затова не се учудвайте, че си говорихме на „ти”. Което ни най-малко не намалява уважението и респекта, които изпитвам към неговата ерудиция.
Невъзможно е биографията на професор Маразов да се побере само в няколко изречения затова ще спомена само едрите щрихи от нея – той е изкуствовед, културолог, траколог, политик. Роден е в село Пирне, Айтоско, завършва изкуствознание в института „Репин” в Санкт Петербург. От 1967 година работи като научен сътрудник в Института по изкуствознание в София, а от 1988 до 1991 година е негов директор. Благодарение на него предмети от изумителното тракийско изкуство гостуват при изключителен интерес в Япония и САЩ.
Той е член на Флорентинската академия „Медичи”, наградите му са многобройни, да не говорим за неговите книги и публикации. Сега е преподавател в Нов български университет, департамент „История на културата”. За известно време беше в политиката като министър на културата в правителството на Жан Виденов и кандидат за президент през 1996 година, но за мен той ще си остане преди всичко учен и изключителен познавач на тракийската цивилизация, култура и изкуство.
Слушайте това предаване не само за да научите повече за древното минало на България, а и за да усетите неговото вълнение и загриженост, когато става дума за нейното бъдеще.
Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..
Владислава Георгиева е асистент в катедра "Комуникационни мрежи и системи" към факултет "Артилерия", противовъздушна отбрана и компютърни и информационни системи във ВВУ - Шумен. По време на следването си в Шуменския университет"Епископ Константин Преславски” през 2016 година печели именната стипендия "Акад. Димитър Мишев", която фондация "Еврика"..
Първият профилактичен преглед се прави, когато детето е на 6 месеца, след това на 3,6 години и след това в предучилищна възраст, разказва в предаването "Следобед за любопитните" проф. Александър Оскар – ръководител на Катедрата по офталмология към Медицинския университет в София, началник на Клиниката по очни болести към УМБАЛ "Александровска" и..
В първото за новата година издание на предаването "За думите" с доц. Мая Влахова от Секцията по ономастика на Института за български език коментираме имената на първите бебета за 2025 г. и тенденциите, които се очертават в избора на младите родители. Крум е наречено първото момченце, сред останалите два пъти се появява името Самуил, което потвърждава..
"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди..
В рубриката "Разговорът" ви срещаме с Лида Тенева – опитен изследовател, който посвещава професионалния си живот на изучаването на океанските екосистеми и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg