Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Професор Иван Маразов

БНР Новини
Професор Иван Маразов (вляво) и Симеон Идакиев в студиото на предаването.
Снимка: БНР

Трябва да чуете това предаване заради изключително интересния разговор. Не можеше да бъде другояче, тъй като ми гостува професор Иван Маразов, който отдели от времето си в неделната вечер. Имам привилегията да го познавам отдавна, затова не се учудвайте, че си говорихме на „ти”. Което ни най-малко не намалява уважението и респекта, които изпитвам към неговата ерудиция.
Невъзможно е биографията на професор Маразов да се побере само в няколко изречения затова ще спомена само едрите щрихи от нея – той е изкуствовед, културолог, траколог, политик. Роден е в село Пирне, Айтоско, завършва изкуствознание в института „Репин” в Санкт Петербург. От 1967 година работи като научен сътрудник в Института по изкуствознание в София, а от 1988 до 1991 година е негов директор. Благодарение на него предмети от изумителното тракийско изкуство гостуват при изключителен интерес в Япония и САЩ.
Той е член на Флорентинската академия „Медичи”, наградите му са многобройни, да не говорим за неговите книги и публикации. Сега е преподавател в Нов български университет, департамент „История на културата”. За известно време беше в политиката като министър на културата в правителството на Жан Виденов и кандидат за президент през 1996 година, но за мен той ще си остане преди всичко учен и изключителен познавач на тракийската цивилизация, култура и изкуство.
Слушайте това предаване не само за да научите повече за древното минало на България, а и за да усетите неговото вълнение и загриженост, когато става дума за нейното бъдеще.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антарктида – познатата и непозната земя: 2 епизод – Българската база

С думите на инж. Петър Сапунджиев, инженер по електроника, започваме втория епизод за Антарктида на Радиоенциклопедия, в който ще разкажем повече за базата ни на остров Ливингстън. Инж. Сапунджиев се запознава по-подробно с дейността на Българския антарктически институт, докато работи върху специално измервателно устройство, необходимо за базата ни на..

публикувано на 30.07.24 в 16:30
Стоян Георгиев

Изкуственият интелект и новите устройства могат да са полезни при определени условия

"В зората на айфоните, тъй като и аз бях пленен от новите технологиите, когато децата ми бяха 12-13 годишни, за първи път им дадох възможност да се докоснат до дигитални устройства, но сега, при децата от "Z" поколението, тази граници се смъква много и днес нормалното общуване лице в лице е вече непознато за младите", заяви в предаването "Следобед за..

публикувано на 30.07.24 в 10:27

Разновидности на звука "л" в българските диалекти

Дали заради онова прословуто телевизионно шоу от 2003 г., което роди песента "Сакауец" на "Хиподил" или заради близост в звученето, но в пространството битува твърдението, че пернишкото "л" е същото като онова "лениво" "л", подобно на "у", което се разпространява епидемично най-вече в речта на младите. Дори беглият досег до различните български..

публикувано на 30.07.24 в 08:10
История и съвременност в Баку

Старият Баку – декор от "Диамантената ръка"

Всеки, който е гледал "Диамантената ръка" с Юрий Никулин, ще се почувства у дома си в старата част на Баку Ичери Шехер. Да, да, снимките с ориенталския привкус на този и други известни съветски филми са реализирани в тази част на азербайджанската столица. В Двореца на Ширваншах, например, ще ви покажат стълбите, по които Андрей Миронов тича в..

публикувано на 30.07.24 в 07:55

Свищовската търговска гимназия

Държавната търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в Свищов е едно от първите действащи професионални училища в България, за които разказваме в нашата радиоенциклопедия. Създадена е през 1883 г. Впрочем за първи път частно търговско училище или Първобългарско приватно училище в Свищов е открито още преди Освобождението – през 1873 г. от..

публикувано на 29.07.24 в 16:05