Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За Енрике Мореплавателя и една загадъчна картина

БНР Новини
„Полиптих на свети Винсент“ - фрагмент

През 15 век историите за царството на легендарния презвитер Йоан, смятан за правнук на един от Тримата влъхви, завладяват Европа. Говори се, че 72 кралства, от Индия чак до Вавилон, плащат данък на Йоан, а неговото царство е пълно с богатства и странни създания.
Тази легенда събужда любопитството на португалския принц Енрике. Завладян от разказите за несметните богатства, които пътуват с керваните през пустинята Сахара към брега на Средиземно море, той изпраща португалските кораби да търсят нови по-евтини и по-бързи търговски пътища от Африка. Така започва епохата на великите географски открития, а Енрике е наречен Мореплавателят. Към края на бурния си живот принцът попада сред главните герои в картината „Поклонението пред Св. Винсент” – най-доброто и в същото време, най-загадъчното произведение на португалската живопис от това столетие. Смята се, че тя е единствената, достигнала до нас картина на португалския художник Нуно Гонсалвиш.
„Поклонението пред Св. Винсент” е полиптих (няколко свързани помежду си картини с обща идея). В първоначалния си вариант той се е състоял от 12 или повече дъбови пана, около два метра високи и с широчина 60 см. Днес са запазени само шест от паната – на монасите, на учените, на търговците, на царското семейство, на принцовете и на рицарите. Специалистите продължават да спорят, кои са шейсетте важни личности, изобразени на тези пана и какво означават предметите в ръцете им.
Още за „Поклонението пред Св. Винсент” можете да научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца“.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00