Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приказната порта на Любек

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Две масивни кръгли кули с високи островърхи покриви, съединени с правоъгълно тяло. Под тях – отвор с две падащи решетки. Отгоре – фронтон… Така изглежда Холщайн-Тор – портата на немския град Любек. Цялото съоръжение е шестетажно и има две лица. От външната страна стената е плътна, с малки отвори-бойници на горните етажи. Фронтонът над средното тяло прикрива наблюдателницата. От вътрешната страна, която гледа към града, портата има много прозорци, за да се осветяват помещенията. Островърхите рамки на прозорците са украсени с черни керамични плочки, а фронтонът е с три малки полукръгли кули. В средната е поставена скулптура на Богородица с Младенеца. Всичко това е изградено от червени и черни тухли, разделени от три пояса керамични плочки…
Украсата на външната порта на град Любек е настина удивителна. Върху плочките откриваме лъв с преметната на гърба опашка (символ и на Средновековна България, който и днес е на портите на Президентството в София) и двуглав орел. Вероятно те са били символи и на Любек, щом са се озовали на една от главните му порти. От външната страна на портата, под пояса от плочки е поставен надпис на латински: Разбирателството вътре и мирът отвън са най-голямото благо.
Портата е построена между 1464 - 1478 г. върху изкуствено насипан хълм. Но още при строежа той се слегнал и двете й масивни кръгли кули леко се наклонили навътре. Днес портата е превърната в музей – спомен от мощните му крепостни стени и славното му средновековно минало. Още за Любек можете да научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца“.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00