В Тел Авив има две места, които задължително трябва да се видят. Едното, разбира се, е Яфо, най-старият квартал на града. И другото място е Неве Цедек, което сякаш е копие на живописните малки градчета на Гърция, Испания или Италия, по които всички въздишат.
Неве Цедек се превежда от иврит като "Оазис на справедливостта". Това е най-старият квартал на Тел Авив, построен извън стените на Яфо през 1887 г.
Ниски сгради, ярки цветове, улици, богато украсени с цветя и растения, в центъра на столицата на Израел прави това място да изглежда като специален оазис.
Като по чудо кварталът е спасен от разрушаване, благодарение на усилията на общественици и ентусиазирани жители Неве Цедек придобива статут на архитектурен паметник.
За съвременния Тел Авив "оазисът на справедливостта“ се превръща в бохемско място. Тук се намират редица музеи и галерии. Различни кафенета и жилищни сгради с необичайна фасадна декорация превръщат разходката в пъстра серия от ярки картини. Тук можете да видите странна смес от баухаус и арт нуво (Art nouveau).
Сред известните местни забележителности могат да се откроят Центърът за театрално и балетно изкуство "Сузан Далал“, музеят на Нахум Гутман – израелски художник и скулптор, мостът Шлуша, къщата "Близнаците" и други. В югозападния ъгъл на квартала е скътана старата железопътна гара, от която някога поклонниците са тръгвали за Ерусалим.
Снимки – личен архив на Наталия Маева
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg