Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

AI – роб или терминатор

Снимка: weforum.org

След изборите се питаме какво избираме и като бъдеще чрез огромните обществени и социални промени, идващи с изкуствения интелект.

"Робог" е неологизъм, измислен от Георги Караманев, подобно на думата "робот", внедрена в живота някога от писателя Карел Чапек. Възможно ли е Бог да е изкуствен интелект, саморазвил се до непознаваеми за нас мащаби? Какво носят технологични придобивки като ChatGPT на човечеството, как изкуственият интелект ще понесе нас и ние него?

В "Гласът на времето" – разговор на тези теми с Георги Караманев, програмист, журналист и писател, създател на платформата "Дигитални истории", с поета Владимир Левчев, преподавател в Американския у-т, Благоевград, накарал GPT да напише сносен сонет на английски, с гл. асистент от Института за литература към БАН Николай Генов, познавач на фантастичната литература и прогностиката.

Питаме се що е AI, абревиатурата за изкуствен интелект на английски, звучаща на български като възклицание за фамилиарност, но и за болка. Според Владимир Левчев изкуственият интелект създава възможност за имитация на интелектуално усилие, особено в образованието. 

Според Николай Генов моралните проблеми ще останат и в свръхтехнологичния свят на изкуствения интелект, и с това следва да се занимават и фантастите, както са го правели досега. 

Според Георги Караманев пък скоростта на развитието на т.нар. "изкуствен интелект" вече силно изпреварва възможностите за законодателство и регулация в тази сфера, което може да постави сериозни дилеми пред човечеството в близко бъдеще. 

Снимка – weforum.org

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00
доц. Надежда Христова

Какъв е административноправният режим на защитените зони

Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара.  "Една от причините за написването на..

публикувано на 31.01.25 в 14:55

Виктория Куприна: Как една чужденка обикна България чрез музиката

Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...

обновено на 31.01.25 в 13:11
Съдия Марияна Кънчева

Как съдебната практика на Съда на ЕС пряко засяга европейските граждани

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..

публикувано на 31.01.25 в 12:35