Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За Тънково, гроздето и бюрокрацията, която гони младите в чужбина

Лозето не ще молитва, иска мотика. В тази максима продължават да вярват и до днес стопаните от стамболовското село Тънково, в което лозарството е основен поминък за малкото останали жители. Трифон Зарезан отмина, но тревогите и работата по лозовите масиви едва сега започват. 

Стамболовското село Тънково е едно от населените места в общината с най-добре развито лозарство. Няколко души отглеждат традиционните за района сортове мерло, каберне совиньон и сира на площи от по 20 до 40 декара. За сравнение преди години декарите са били около 1500, днес, едва около 300. Тънково е красиво и подредено село, огряно от слънцето, в полите на Източните Родопи. Църквата е голяма, къщите спретнати. Хора обаче няма, казва Рени Георгиева, която държи местния магазин. 
260 души живеят в Тънково по списък, но 150 са постоянните жители, разказва кметът Иван Георгиев. Тези, които са останали в селото, се занимават основно с лозя, овошки и животни. "Виното и лозята. Друг поминък нямаме. Просто останаха само стари хора. Младите много рядко си идват, отиват по чужбина, там са парите. Няма с какво да се занимават тук, не може само с лозе. Миналата година имаше продукция, но нямаше пазар, гроздето остана по лозите. И по 40-50 стотинки да го даваш, като няма желание търговецът да го вземе...", каза кметът Иван Георгиев.
Европейските пари са добър стимул за младите хора от Тънково, но само докато човек се сблъска с реалността, защото нещата там са много трудни, казва Рени Георгиева. "Започва човек, млад човек с хъс, с доверие към всичко и в един момент, когато се сблъскаме с реалността, се оказваме в задънена улица. Корупцията, бюрокрацията е страшно голяма на това ниво на проекта. Там играят много пари. Хора, които искат да развиват и да останат в населеното място - за тях няма, тъй като ти не си на някой човек. Точно това обезкуражава хората, защото за обикновения човек, който иска да работи, са непосилни силите за всички изисквания", каза Рени Георгиева. Бюрокрацията и корупцията при кандидатстване по европейски програми и раздаването на европейски субсидии в земеделието са сред основните причини, които подтикват младите да бягат в чужбина. В това е убедена Рени, но уверява, че ще продължава да се бори и да живее и работи в Тънково, въпреки кредитите, които има да плаща, и въпреки трудностите на днешния ден.

Как живеят в Тънково, има ли реализация продукцията, помага ли Европа на стопаните, които искат да развиват този поминък или корупцията и бюрокрацията са спънки за младите хора, решили да живеят и се трудят в България. Чуйте повече в репортажа на Станислава Георгиева. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Даниела Петрова

Общинският съветник Даниела Петрова предлага мобилно туристическо приложение за Кърджали

Общината да възложи изработването и въвеждането на мобилно приложение, с което туристите да се ориентират по-лесно в туристическите обекти в Кърджали. Това предложи на последната сесия на Общинския съвет председателят на Постоянната комисия по европейски проекти и туризъм Даниела Петрова. За Радио Кърджали тя обясни: "Посредством мобилното приложение..

публикувано на 26.04.24 в 15:43

"Български пощи“ възстановяват приемането на пратки за Израел

От 26 април 2024 г., „Български пощи“ възстановяват приемането на писмовни пратки и колети за Израел. Няма да бъдат приемани куриерски EMS пратки. От компанията обръщат внимание, че във връзка с обстановката в Израел и възможностите на авиопревозвачите са възможни забавяния в доставките.  Не са изключени анулирания на полети в последния..

публикувано на 26.04.24 в 12:09

Партиите, участващи в двата избора, да имат един и същи номер в бюлетините, очаква Ресми Мурад

Централната избирателна комисия да реши партиите и коалициите, които ще участват с листи и за европарламент, и за Народно събрание приоритетно да получат едни и същи номера в двете бюлетини. Това си очакване изрази областният лидер на ДПС-Кърджали Ресми Мурад пред Радио Кърджали: "Предполагам, че ЦИК ще направи така, че избирателите да бъдат улеснени -..

публикувано на 26.04.24 в 11:49

Навършват се 38 години от ядрената катастрофа в Чернобил

Днес се навършват 38 години от най-тежката ядрена катастрофа в историята. В ранните часове на събота, 26 април 1986 година реактор номер четири в атомната електроцентрала в Чернобил претърпява катастрофална експлозия, изхвърляйки облаци от радиоактивен материал.Навъ Аварията има опустошителни последствия. Според доклад на "Грийнпийс" от 2006 година..

публикувано на 26.04.24 в 10:19

40 лева ще е разликата в заплатата на селските кметове

Заплатите на кметовете на малките населени места се променят. На днешното заседание на Общинския съвет в Кърджали, общинските съветници гласуваха за промени в месечните възнаграждения на кметовете.  Трудовите им възнаграждения се диференцират според броя на населението по постоянен адрес.  Кметовете на кметства с население над 1000 души ще получат 1460..

публикувано на 25.04.24 в 17:25

Момчилград се подготвя за среща на роднини от цял свят

Международната среща на момчилградчани "Момчилград винаги в сърцето ми"  ще се проведе от  22 до 27 юли . Проявата се организира от община Момчилград за 15-и път. По традиция хиляди момчилградчани, пръснати по целия свят,  се завръщат в родния край в последната седмица на юли . Благодарение на нея веднъж в годината се  събират роднини, приятели и..

публикувано на 23.04.24 в 09:55

Развиват туризма в Кърджали с 85 000 лева

85 хил. лв. са предвидени в бюджета тази година за изпълнение на Програмата за развитие на туризма на община Кърджали.  Финансовата рамка е формирана на база предходната година, събраните данъци от туризма.  Предстои експерти от общинската администрация, след като обходят туристическите обекти, да изготвят доклад за необходимите мерки. Докладът..

публикувано на 21.04.24 в 11:27