Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Женда шепне приказки от миналото

7
Скалната гъба край Женда
Снимка: Станислава Георгиева, Радио Кърджали

Малко след село Женда, на около 3 километра от шосето, се намира едно от най-привлекателните за туристите места в Източните Родопи - местността Биюк тепе, както я наричат местните хора. Тя обединява тракийско светилище, крепостта Асар кая, изсечени в скалите трапецовидни тракийски ниши, причудливи скални образувания, както и останки от гроб на мюсюлмански местен светец. И бисерът в тази композиция - впечатляваща скална гъба, разположена самотно на поляна под крепостта. 
Скалната гъба и Асар кая са сред магнитите в Източните Родопи. И няма как да е иначе. Природата тук спира дъха, нишите са мистични, крепостта - величествена, а скалните образувания - впечатляващи. Цялата местност е позната като Тракийско светилище Биюк тепе. Районът е осеят с причудливи скали, изсечени скални олтари, кръгове с диаметър над 3 метра, култови ниши. Крепостта местните хора наричат Асара или Асар кая.
Това разказват Мустафа Руфат и Юзеир Юзеир, които срещам до Скалната гъба. И двамата са родом от Женда. Мустафа живее в Кърджали, а Юзеир - в Измир. 
Тук е свято място, има някаква енергия, казва Мустафа Руфат и си спомня: "Лятото има определена дата, в която се прави молитва за дъжд. Като бяхме малки, идвахме. Големите колеха животни и се събирахме всички околни села. Като свърши, бях малък, но помня, докато се прибирахме, обикновено от Безводно облаци се появяваха. Докато идем вкъщи, почваше дъжда да вали."
Тази година молебенът за дъжд на близкото село Соколите, който се прави на това място, се проведе на 7 август, разказва кметът на Женда Рахим Идриз. И той потвърждава за силата на молитвата. "Молитвата докарва дъжд. Не винаги, обаче докарва. Даже си спомням една година, когато вечерта месото беше заклано и след като се прочете вечерната молитва, такъв дъжд два дена се изсипа и нито гости, нищо, на следващия ден не можахме да посрещнем, и пилафа не можахме да направим и на половин цена месото после в Черноочене го върнахме на кланицата", разказа той.

Не е чудо идването на дъжда, от крепостта е, тя е свято място, смята Юзеир Юзеир. Той всяка година си идва в България, но сега за първи път от 30 години се връща в мястото на своето детство. "На сърцето ми е миналото, което отново преживявам, спомените", казва мъжът.
Двамата мъже не знаят какво е било това древно население, което е живеело преди хиляди години на тези земи и което е създало тези скални изсичания. И двамата знаят за предания, че някога тук е минала страшна болест, като днешния коронавирус, и хората масово са починали. Погребани са на едно място.
Юзеир разказва, че добре си живее и в Турция, но задължително поне веднъж в годината е в България. Спомня си и за живота някога и как държавата е помагала на хората в планинските райони. "Изкупуваха млякото, телетата, агнетата взимаха и плащаха. В училището в Женда имаше 180 ученици. Сега няма", реди спомени мъжът. Животът беше труден, но хубав, казва Юзеир.
Мустафа си спомня тежките зими в детството си, когато е трябвало цялото семейство да гази дълбоки преспи, за да набере листа за животните или за да могат децата да отидат на училище. А сега какво - падне малко сняг и обявяват жълти, оранжеви и червени кодове, казва мъжът.
Тук спирам разговора с Мустафа и Юзеир, двама приятели от детските години, дошли да побродят и да си припомнят младостта из магичните места на село Женда. Откъм крепостта се задават още туристи, които Юзеир посреща свойски. 
Така е, в планината всички са равни и подвластни на красотата на минало, природа и човещина.
По публикацията работи: Станислава Георгиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Ивайло Атанасов за първи път представи своя творба в Керимовата къща -

Малък празник на изкуството в Керимовата къща

Областният управител Никола Чанев също не скри възхищението си: "37 картини са повече от впечатляващо. Аз се  радвам, че имаме възможност да се насладим на такива прекрасни творби от утвърдени имена,  класици, както и нови дарования.  Искам да пожелая много успех на изложбата и много  закупени картини" Никола Чанев пожела успех..

публикувано на 25.04.24 в 14:58

Ансамбъл "Филип Кутев" представя "Извори" в Кърджали

Държавният фолклорен ансамбъл “Филип Кутев“ ще представи в Кърджали най-мащабния си спектакъл “Извори”, който е част от националното турне на ансамбъла през 2024 година. Събитието ще а на 6юни, от 19 ч., в Театрално - музикален център Кърджали (театъра).   Със специалното участие на “Quarto Quartet”. В новаторския спектакъл участват над 100 певци,..

публикувано на 24.04.24 в 11:57
Група X-R@y за музиката си, инициативата

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Следва една рецепта на Росица Генчева за козунак на конци в домашни условия с точни указания за втасването на тестото . Ще чуем и защо хлебарят е добър психолог, мнение на шеф Пеньо Иванов, който също както Генчева е имал множество участия в известното кулинарно предаване на Иван Звездев. Във втората част на предаването, веднага след новините в 17..

публикувано на 21.04.24 в 18:11

Царството на дивите овце - муфлоните, е "Женда" (видео)

Единственото място в Родопите, където се срещат дивите овце - муфлоните, е Държавното ловно стопанство "Женда". Наричат го "Царството на муфлона". Някога в българските земи това е бил един от най-масово срещаните видове, който изчезва вследствие на лов. Преди няколко десетилетия започва възстановяването му. Държавно ловно стопанство "Женда" е..

публикувано на 19.04.24 в 16:56
ГКПП „Рудозем – Ксанти“

Кога ще отвори ГКПП Рудозем-Ксанти?

До края на май, 2024 г. пътят от гръцка страна при ГКПП Рудозем-Ксанти ще бъде звършен. Това прогнозира областният управител на Смолян Захари Сираков в ефира на Радио Кърджали. Той увери, че от българска страна всички процедури са изпълнени за отварянето на пункта и изрази надежда, че поне до средата на тази година "Рудозем-Ксанти" да бъде отворен за..

публикувано на 19.04.24 в 14:52
Мирослав Шопов

Лош път до яз. "Кърджали" тревожи бизнеса

Приоритетно разходване на средствата от бюджета за туризъм за обекти, които са с най-голяма посещаемост препоръчват бизнесмени от бранша. Имат подозрения, че с пари от 85-те хиляди за финансиране на дейности по Програмата за развитие на туризма в община Кърджали ще бъдат асфалтирани селски улици в неатрактивни за туристите села, за да се изпълнят..

публикувано на 17.04.24 в 13:43

Ученици: Трябва да сме активни граждани, ако искаме по-добър живот

Винаги има смисъл. И – не на апатията! Така с две изречения може да се обобщят уроците, които младежи са научили от участието си в проект за запознаване с работата на местните власти. Изводът, обобщен в няколкото думи изрече в ефира на Радио Кърджали един от участниците – Любо, ученик в СУ „П. Р. Славейков“ в Кърджали. Учениците Мелвин и..

публикувано на 16.04.24 в 16:56