Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Черкезов: При работа на открито е два пъти по-вероятно да се развие рак на кожата

За поредна година дерматолози от МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“ в Кърджали се включиха в Националната кампания за профилактика на рака на кожата "Евромеланома 2023". Повече от десет души бяха прегледани в деня на кампанията – 10 май, от проф. д-р Тодор Черкезов. Прегледи ще бъдат извършвани и в петък, 12 май, от 9 до 10 часа, от д-р Елеонора Бошняшка. Тази година тя преминава под мотото: „Използвате ли предпазни средства“, като се прави аналог с предпазването от полово-предавани инфекции, което е доста по-актуално за тийнейджърите, отколкото предпазването от слънцето. Тази година кампанията е насочена към по-голямата информираност на подрастващите за вредите от слънцето, които могат до доведат до злокачествени новообразувания.

"За щастие от прегледаните лица не установих никой, който да страда от това тежко кожно заболяване", коментира за Радио Кърджали проф. д-р Тодор Черкезов

Той уточни, че пигментните петна и образуванията по човешката кожа по принцип са естетичен проблем, но при определени обстоятелства могат да се превърнат и в медицински. Затова вниманието трябва да се изостря при появата им и да се търси компетентен съвет от специалист, който да прецени и препоръча определен тип поведение.

"Хората принципно са доста последователни в грижата за кожата си, за тялото си. В последните години тук значението има не толкова кампанията Евромеланома, която провеждаме, но системното разясняване от страна на дерматолозите, от страна на различни фармацевтични фирми. Това води до едно по-активно отношение на пациентите към здравето им. Аз искам да подчертая, че, независимо че малко са тези, които са се записали за профилактичните прегледи, ние имаме в кабинетите си по 4-5 случая ежедневно, които идват за консултации със съответните медицински направления от личните си лекари, изпратени от други специалисти. Така че с този тип проблематика се занимаваме ежедневно, което означава една по-висока активност на хората по отношение на дерматологичното здраве, здравна култура", коментира д-р Черкезов.

Вниманието трябва да се изостри в няколко конкретни случая, според д-р Черкезов. При хората, които работят на открито, вероятността да се развие рак на кожата е два пъти по-голяма, отколкото при останалите. "Когато се спортува на открито, трябва да знаем, че се излагаме на въздействието на ултравиолетовите лъчи и риска от рак на кожата също нараства. Когато ходим сред природата, пребиваваме дълго време на открито, включително покрай язовири и реки, трябва да знаем, че това също води до една допълнителна ултравиолетова радиация от страна на слънцето и увеличена възможност например при слънчеви бани и при ползване на солариум. И тази опасност може да се увеличи някъде около 60%", каза д-р Черкезов.

Хората трябва да са внимателни и при слънчеви изгаряния. "Доказано е, че местата на слънчевите изгаряния след това злокачествените образования се развиват около три пъти по-често, отколкото на останалите участъци по тялото."

Предпазването от вредните слънчеви лъчи, които могат да доведат до рак на кожата е като се  използват шапки, слънчеви очила и най-вече слънцезащитни кремове, балсами, препарати. Проф. д-р Тодор Черкезов припомни, че вече има и тениски с ултравиолетова защита, които младите майки слагат на бебета и малки деца. С подобни тениски хората с чувствителна кожа могат да плуват и в морето.

Не на последно място са и профилактичните прегледи и здравната култура на хората, които при съмнение трябва да потърсят компетентна помощ.  

В прикачения звуков файл може да чуете интервюто на Станислава Георгиева с проф.д-р Тодор Черкезов




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Туристите към клуб "Ахридос" ще опишат редките билки и растения по известни маршрути

Община Кърджали заедно с Туристическия информационен център по идея на спортно-интелектуален клуб "Ахридос" започнаха кампании в рамките на инициативата „Аз обичам Кърджали". Само преди дни в първата се включиха 150 ученици, учители и доброволци.  Маркирани са пет туристически маршрута, като единият от тях от туристическата секция на..

публикувано на 21.05.24 в 13:24

110 години светско училище в Крумовград (ОБНОВЕНА)

Започнаха тържествата, посветени на 110-та годишнина от създаването на СУ "Васил Левски" в Крумовград, което поставя началото на светското образование там.  Тази вечер (21.05.2024) факелно шествие ще премине по улиците на града. То започва в 20 часа от основната сграда на училището и ще завърши пред сградата, където се обучават децата от началния..

публикувано на 21.05.24 в 13:07
Областна ученическа конференция

Младежи от страната ще обменят опит като доброволци в Кърджали

Започва първата национална младежка конференция за доброволци под надслов "Аз съм млад млад и избирам живота". Домакин на събитието е Общински съвет по наркотични  вещества и Превантивно информационен център (ПИЦ) Кърджали. Участниците в нея са от 11 Превантивно информационни центрове в страната. Това съобщи д-р Сезгин Бекир, председател на..

публикувано на 20.05.24 в 10:00
Петя Цонева

Петя Цонева представя новата си стихосбирка в Кърджали

Премиера на стихосбирката на Петя Цонева - "Люлката на живота" събира средства за за издаване на сборник на английски език на поета Ивайло Балабанов. Поетичната книга на младата авторка, излезе миналата година с финансовата подкрепа на община Ивайловград. " Люлката на живота е една книга,  която е вдъхновена от  посещението ми в село Хухла,..

публикувано на 17.05.24 в 11:00
д-р Димитър Димов

Педиатърът д-р Димов: Най-уязвими при коклюш са кърмачетата, ваксината е важна

Спад в заболеваемостта от остри респираторни заболявания наблюдава в последните дни педиатърът д-р Димитър Димов. Това не е изненадващо за края на зимния сезон и пролетта. Няма ръст и на заболеваемостта от коклюш, посочи още в ефира на Радио Кърджали специалистът с дългогодишна практика.  „ За съжаление в началния стадий коклюшът не се отличава..

публикувано на 13.05.24 в 23:40
Алириза Юсуф, кмет на с. Гургулица и с. Момина сълза

Алириза Юсуф - кмет на 50 души от две села

Гургулица е село в община Момчилград, разположено на западен склон на Източнородопския рид Стръмни рид. Къщите изградени от камък, каменни дувари ограждат дворовете. Еднолентов асфалтов път води до селската чешма, в центъра на селото. От там тесни пътечки водят до всяка къща. В селото някога е имало училище. Днес само сградата напомня за това. Къщите..

публикувано на 13.05.24 в 12:07

Възстановиха стар ритуал за гадаене около вековния дъб в Житница

Една вековна традиция се възроди по Гергьовден в Чернооченско.  Това се случва в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, както и в Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Местните жените празнуват Хъдърлез като възстановяват обичая "мартъфал". Още предната вечер, на 5 май, млади момичета разнасят..

публикувано на 06.05.24 в 12:24