Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вилдан Расим: На Илинден не се работи нищо

Светецът наказва с гръм всеки, който отиде на нивата и него почита

| Интервю
Снимка: архив

Вилдан Расим, РИМ Кърджали:

Илинден или Алинден, както го наричат на места - като село Гугутка в ивайловградско е празник, който се отбелязва всяка година на 20 и юли в чест на Свети Илия, повелител на гръмотевиците и светкавиците. 
В народните представи Свети Илия е господар и на летните дъждове. 
В този ден не се работи нищо, защото гръм може да удари човека, който си е позволил да го прави. 
Забраната важи и за добитъка, който временно е освобождаван от работа. 
А след забраните престъпването на които се смята в този смисъл за много опасно е тази да не се влиза и в морето, което е по характерно, разбира се, за населените места край морето, но все пак е добре да го кажем, защото на този ден то взима най много жертви се вярва като курбан за Свети Илия. 
Рано сутринта на празника жените раздават пити пред черквата или параклиса на светеца. 
После там се коли общоселски курбан, обикновено мъжко животно вол или овен.
Кръвта на жертвеното животно се оставят да изтече до оброчния камък или под вековен дъб. 
Курбанът е наречен на свети илия, разбира се и цели предпазването на селото и неговите обитатели от суша, гръм и град. 
На места след курбана свещеникът извършва маслосвет и заедно със селяните обикаля землището. 
Това ритуално обхождане трябва да защитя селото от болести и природни бедствия.
На този ден момите годеници отиват с песни до черковището на светеца, където палят свещи, оставят венци. 
Също така на този ден се вярва, че ако гърми, това предвещава суша и че орехите и лешниците ще бъдат сухи и изгнили. 
За сметка на това тогава може да се очаква, че виното ще е хубаво. Илинден е празник, на всички, които носят имената илия илиян илин искра юлия. Честит имен ден на всички празнуващи и весело изкарване на празника. 
Това каза в ефира на Радио Кърджали уредникът в отдел "Етнография" в регионалния исторически музей в Кърджали Вилдан Расим. Подробности може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Божидар Събев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Туристите към клуб "Ахридос" ще опишат редките билки и растения по известни маршрути

Община Кърджали заедно с Туристическия информационен център по идея на спортно-интелектуален клуб "Ахридос" започнаха кампании в рамките на инициативата „Аз обичам Кърджали". Само преди дни в първата се включиха 150 ученици, учители и доброволци.  Маркирани са пет туристически маршрута, като единият от тях от туристическата секция на..

публикувано на 21.05.24 в 13:24

110 години светско училище в Крумовград (ОБНОВЕНА)

Започнаха тържествата, посветени на 110-та годишнина от създаването на СУ "Васил Левски" в Крумовград, което поставя началото на светското образование там.  Тази вечер (21.05.2024) факелно шествие ще премине по улиците на града. То започва в 20 часа от основната сграда на училището и ще завърши пред сградата, където се обучават децата от началния..

публикувано на 21.05.24 в 13:07
Областна ученическа конференция

Младежи от страната ще обменят опит като доброволци в Кърджали

Започва първата национална младежка конференция за доброволци под надслов "Аз съм млад млад и избирам живота". Домакин на събитието е Общински съвет по наркотични  вещества и Превантивно информационен център (ПИЦ) Кърджали. Участниците в нея са от 11 Превантивно информационни центрове в страната. Това съобщи д-р Сезгин Бекир, председател на..

публикувано на 20.05.24 в 10:00
Петя Цонева

Петя Цонева представя новата си стихосбирка в Кърджали

Премиера на стихосбирката на Петя Цонева - "Люлката на живота" събира средства за за издаване на сборник на английски език на поета Ивайло Балабанов. Поетичната книга на младата авторка, излезе миналата година с финансовата подкрепа на община Ивайловград. " Люлката на живота е една книга,  която е вдъхновена от  посещението ми в село Хухла,..

публикувано на 17.05.24 в 11:00
д-р Димитър Димов

Педиатърът д-р Димов: Най-уязвими при коклюш са кърмачетата, ваксината е важна

Спад в заболеваемостта от остри респираторни заболявания наблюдава в последните дни педиатърът д-р Димитър Димов. Това не е изненадващо за края на зимния сезон и пролетта. Няма ръст и на заболеваемостта от коклюш, посочи още в ефира на Радио Кърджали специалистът с дългогодишна практика.  „ За съжаление в началния стадий коклюшът не се отличава..

публикувано на 13.05.24 в 23:40
Алириза Юсуф, кмет на с. Гургулица и с. Момина сълза

Алириза Юсуф - кмет на 50 души от две села

Гургулица е село в община Момчилград, разположено на западен склон на Източнородопския рид Стръмни рид. Къщите изградени от камък, каменни дувари ограждат дворовете. Еднолентов асфалтов път води до селската чешма, в центъра на селото. От там тесни пътечки водят до всяка къща. В селото някога е имало училище. Днес само сградата напомня за това. Къщите..

публикувано на 13.05.24 в 12:07

Възстановиха стар ритуал за гадаене около вековния дъб в Житница

Една вековна традиция се възроди по Гергьовден в Чернооченско.  Това се случва в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, както и в Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Местните жените празнуват Хъдърлез като възстановяват обичая "мартъфал". Още предната вечер, на 5 май, млади момичета разнасят..

публикувано на 06.05.24 в 12:24