Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С известни затруднения тръгна издаването на електронни медицински бележки за детските градини

Д-р Христо Бонев: Време е за ваксиниране срещу грип и ковид

Плавно нараства заболеваемостта от ОРЗ

д-р Христо Бонев
Снимка: Личен архив

Няма проблем с издаването на електронни медицински бележки за училищата в момента. Известни затруднения се наблюдават при детските градини и яслите, вероятно заради софтуера. Това сочат наблюденията на д-р Христо Бонев, общопрактикуващият лекар, чиято практика е най-голяма в Кърджали, в първите дни след въвеждането на електронните документи.

Програмните продукти, с които работим са адаптирани към новите изисквания за издаване на електронни бележки. Те са синхронизирани с нуждата от регистриране в Националната здравна информационна система. На настоящия етап няма някакви съществени проблеми. Колегите не срещат затруднения при издаването на електронен документ. В моята практика, аз лично, до този момент съм издал над 95, около 100 електронни бележки за тези 4 дни“, посочи д-р Бонев. Той уточни, че на ден през кабинета му минават около 120 до 150 души за преглед.

Електронните бележки позволяват да бъдат ликвидирани условията за злоупотреби с извинението, което понякога се случваше – да се издават документи със задна дата. На сегашния етап електронната бележка позволява да бъде издадена с давност не повече от 2 дни назад, тъй като не винаги пациентът може да бъде прегледан в момента на събитието и да бъде отразено и издаден такъв медицински документ“, поясни д-р Бонев. Когато се налага удължаване на времето за лечение, се издава нова бележка след вторичния преглед. Към момента има затруднения в получаването на електронните бележки за детските градини и яслите, е констатацията на личния лекар. „На настоящия етап изглежда софтуерът в детските градини не е адекватен към новата ситуация, не е добре подготвен, защото издадените медицински бележки по електронен път не ги виждат в доста детски заведения и се налага да дублираме дейността, освен електронна бележка да си дадем и на хартиен носител документ за съответния указан срок за лечение“, допълни лекарят.

Всеки общопрактикуващ лекар решава сам дали да поиска заплащане за услугата издаване на електронна медицинска бележка, тъй като тя не влиза в задължителния пакет медицински услуги, покриван от Здравната каса. „При мен, лично, на този етап още не съм решил как да подходя, защото не ми е ясно кой ще бъде платеца на тези бележки и дали си струва усилия за това, въпреки че все пак това е услуга, която се върши от нас. Но не мога да кажа, не съм си определил такса и не мога да кажа как ще процедирам по-нататък. Времето ще покаже“, коментира д-р Бонев.

Най-често се издават бележки за диагноза остра респираторна инфекция. Настъпва сезонът на този вид заболявания. Вече се наблюдава увеличаване на заболеваемостта, както и ръст на случаите на заразени с коронавирус, но към момента няма основания за тревога, категоричен е лекарят и подчертава, че „трябва да бъдем отговорни“, като спазваме противоепидемичните мерки.

Сега е подходящото време за поставяне на противогрипни и противоковидни ваксини, препоръча докторът. Наблюденията му в тази посока сочат, че „нещата при нас са малко мудни. Ние работим по национални програми за ваксиниране на лицата над 60-годишна възраст с противогрипна ваксина. Заявките са много малко. Никога не е рано да бъдат имунизирани пациентите, защото смисълът е превенция, тоест да се прави преди да се получи съответното заболяване. Така че никога не е рано, но не мога да разбера психиката, хората са малко мудни, трудно. Може би трябва да стане малко повече заболеваемостта и тогава. Време е. Преди грипната вълна трябва да сме се ваксинирали. Трябва най-рано два месеца по-рано, защото докато се създаде имунитет, поне 30 до 40 дни трябва да минат да поработи агента в организма, да създаде антитела“, посъветва д-р Христо Бонев.

Традиционно грипната вълна се очаква в началото на януари, макар че тази година има вероятност да подрани и да настъпи още през декември, прогнозира д-р Христо Бонев, общопрактикуващият лекар с най-голямата практика в Кърджали.


По публикацията работи: Галина Стефанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Момчиловци

Момчиловци чества храмовия си празник

Храмов празник чества църквата „Св. Константин и Елена“ в родопското село Момчиловци. Архиерейската света литургия ще бъде водена от смолянския епископ Висарион.  Празникът днес е голям, защото почти във всяка къща има именник казва кметът Сийка Суркова: "Очакваме много гости в селото-хора, които по традиция си идват на храмовия празник на нашата..

публикувано на 21.05.24 в 09:37

Шест отбора мерят сили в областното състезание "Млад огнеборец"

Областното състезание "Млад огнеборец" с младежките противопожарни отряди ще се проведе на 22 май, сряда, на градския стадион в град Джебел, съобщиха от МВР-Кърджали. Надпреварата ще премине в две спортни дисциплини: „Бойно разгръщане на състезателна пътека” и „400 метра щафетно бягане с препятствия”. Участие ще вземат шестте отбора - победители в..

публикувано на 20.05.24 в 14:34

Спряна е контрабанда на зехтин през "Капитан Андреево"

3220 литра контрабанден зехтин задържаха митническите служители на ГКПП "Капитан Андреево", при проверка на товарен автомобил, влизащ в страната от Турция, съобщиха от пресцентъра на Агенция "Митници". Проверката е част от общите действия срещу контрабандата с участието на служители на агенцията, главните дирекции "Борба с организираната..

публикувано на 20.05.24 в 11:02

Почетоха 1160-тата годишнина от Покръстването с литургия в храма "Св. Стефан" в Истанбул

Пловдивският митрополит Николай възглави Светата Божествена Литургия в Българския православен храм край Златния рог в Истанбул "Св. Стефан", по-известен като Желязната църква. За първи път Български митрополит възглави Светата Литургия без представител от страна на Цариградската патриаршия, в чиято юрисдикция са българските църкви в Република Турция...

публикувано на 19.05.24 в 17:14
Пловдивски университет

Филиалът на Пловдивския университет организира научна студентска конференция

Филиалът в „Любен Каравелов” на Пловдивският университет „Паисий Хилендарски” организира студентска научна конференция под наслов „Науката -предизвикателство за младите”.  Тя ще се състои на 21 май от 11 часа.  Това съобщи за информационния сайт Кърджали бг вести директорът на висшето училище доц.д-р Елисавета Семерджиева. Докладите са 13. Те са..

публикувано на 19.05.24 в 11:09

Село Лозен се включва в инициативата Европейска нощ на музеите с изложба

Музеят в любимчанското село Лозен ще отбележи Европейската нощ на музеите с изложба "Обичаите на предците ни - интерпретация в съвременността".  Експозицията ще бъде открита на 18 май от 19:00 часа. В нея са представени реквизит и елементи от обичаите „Ирминден“ от село Лозен, „Светото“ от село Малко градище, „Прокопий пчелар“ от село Райкова могила и..

публикувано на 17.05.24 в 15:06

100-годишният Димитър Кавгазов от Славейно получи грамота за достоен данъкоплатец

„Най-голямото уважение за мен е, че вие сте тук. Най-сърдечно ви благодаря и ви пожелавам да минете моите години“. С тези думи 100-годишният данъкоплатец Димитър Кавгазов посрещна в дома си изпълнителния директор на НАП Румен Спецов, неговия заместник Евгени Нанков, директорите на териториална дирекция Пловдив – Пламен Георгиев и на офис Смолян – Таньо..

публикувано на 16.05.24 в 17:23