Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Гърдев: България изостава спрямо балканските страни в привличането на китайски инвестиции

Димитър Гърдев
Снимка: Ани Петрова, БНР

Посещението на китайския премиер Ли Къцян и срещата на върха "16+1", на която българската столица ще бъде домакин, са предшествани от голям междубанков форум, организиран от Българската банка за развитие. Участниците в него обсъдиха възможностите за реализация на различни проекти в Централна и Източна Европа.

„Форматът „16+1“ беше иницииран през 2011 година и е свързан с новата концепция на Китай за развитие и експанзия на големите им проекти, в момента обединени в „Един пояс – един път“. Това е изключително важно за Китай – по този начин те разширяват своето влияние в района на Евразия и на Европа. Същевременно този формат „16+1“ представлява подрегионален формат, който обединява държавите от Централна, Югоизточна и Източна Европа, и се явява подформат на общите отношения Европейски съюз – Китай. Ползите са големи“, коментира в предаването "Нещо повече" международният анализатор Димитър Гърдев. По думите му, България се явява като държава, "която е точно на пътя на тези китайски проекти".  

Относно опасенията за нарастващото влияние на Китай в Европа Гърдев отбеляза, че на междудържавно равнище и на ниво ЕС никой не е оспорвал взаимноизгодното сътрудничество между Китай и ЕС. „Съвременният свят е толкова глобализиран, че Европа не може без Китай, по същия начин Китай търси своето присъствие на търговските пазари в Европа. Идеята да се възпрепятстват тези отношения говори за някаква форма на търговска война“, коментира Гърдев.

България изостава спрямо други балкански страни в привличането на китайски инвестиции и това категорично се вижда от цифрите, заяви Димитър Гърдев:

„От 2011 година има около 320 милиона китайски инвестиции в България. Същевременно около 15 милиарда в Турция, около 6 милиарда в Гърция, в Румъния 2,4 милиарда, Сърбия с милиард и половина - пет пъти над нас, Македония с 460 милиона - също над нас. Всички тези държави търсят активно взаимодействие с китайската държава, с тяхната икономика, която в момента е първата в света.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени