„Чрез това събитие се опитваме да покажем на широката общественост, че ние трябва да направим определени стъпки, за да редуцираме сеизмичния риск, тъй като България е локирана географски, така че се намира в сеизмично опасна зона. Обществото трябва да има определен набор от мерки и политики, за да може тази опасност да е под някакви стандарти“, обясни доц. Георгиев в интервю за предаването „Преди всички“.
Според него място за паника при сградите у нас няма. По думите му сградите у нас не са неосигурени, но има начини, по които те да бъдат подобрени. Той препоръча в никакъв случай хората да не трансформират конструкцията на сградата по свое усмотрение.
Експертът отбеляза, че в сеизмичния Балкански регион България е единствената страна, в която няма лабораторен комплекс за превенция и управление на сеизмичния риск.
Същевременно доц. Георгиев посочи, че сградите в България са по-устойчиви на трусове, отколкото в Албания. Във връзка със силното земетресение, разтърсило Албания във вторник, което взе десетки жертви, експертът коментира, че сеизмичната опасност в двете страни е сходна, но сградният фонд у нас е по-добър:
"Мисля, че рискът е по-нисък, защото нашите сгради са по-добри. Това, което видях от разрушенията в Албания - виждаме едни многоетажни тухлени сгради без скелети, които са буквално рухнали. Това трябва да се избягва. Нашите сгради доминантно са скелетни, така че мисля, че сме в доста по-добра позиция, но това не трябва да ни приспива".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.