Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Родители и учители и в Стара Загора обезпокоени от готвените промени в изпита по БЕЛ след 7-ми клас

Снимка: БГНЕС

И в Стара Загора родители и преподаватели са притеснени от замислените промени в изпита по български език и литература за седмокласниците през следващата година.  Те настояват въвеждането на новия формат да бъде отложено, а промените да бъдат предварително огласени и обсъдени с учителите.

Преди дни от министерство на образованието съобщиха , че  се готви нов формат на изпита по БЕЛ за националното външно оценяване след 7-ми клас от следващата учебна година. Вече ще се проверяват резултатите от обучението не само в 7-ми, но и в 5-ти и 6-ти клас, а освен трансформиращ преразказ и формулиране на теза, учениците ще трябва да покажат и уменията си да правят сбит преразказ на непознат текст и портретна характеристика на литературен герой от произведенията, изучавани през трите години. От ведомството допълниха, че все още не е уточнен конкретният регламент, но той ще е ясен преди началото на учебната година.

Новината изненада всички и предизвика остра реакция сред родителите на бъдещите седмокласници.

"Набор 2005 приеха и поеха всички негативи от новата учебна програма. В 5-ти клас учиха по притурки и подлистници, което създаде истински хаос",  заяви Траяна Кайракова, майка на дете, което наесен ще бъде в 7-ми клас.       

Притеснението си от нововъведенията не скриха и учители от прогимназиалната степен в Стара Загора. Таня Конарска, старши учител по български език и литература бе категорична, че не е удачно въвеждането в изпита на сбит преразказ и то на непознат текст.

"Сбитият преразказ изисква отначало анализ, след това синтез и повече време. Абсолютно невъзможно на непознат текст."  

Неда Русева, преподавател по български и литература, също  е на мнение, че промяната на досегашната задача за формулиране на теза, в портретна характеристика на литературен герой, не е в полза на учениците.

"Досегашният вариант с писане на теза предполага активиране на знанията и добро познаване на произведенията, а не наизустяване на характеристики."  

Учителите недоумяват и защо се бърза с въвеждането на новия формат.

След изразеното недоволство от просветното министерство заявиха, че  произведения, изучавани в 5-ти и в 6-ти клас, няма да бъдат включени в изпита по български език и литература, като побързаха да уточнят, че това се отнася само за учениците, които през следващата учебна година ще са в 7-ми клас, но не и за следващия випуск.  Родителите пък не скриха, че готвят петиция срещу непрекъснатите промени в образованието.

Още за недоволството на родители и учители от промените в матурата по БЕЛ чуйте в прикачения звуков файл:   


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Плувен басейн, Стара Загора

Промяна на работното време на плувния басейн в Стара Загора

Промяна на работното време в следващите дни ще има в старозагорския плувен басейн. Това съобщиха от пресцентъра на община Стара Загора.  Във връзка с провеждането на Национална универсиада 2024 – Стара Загора, Общинският плувен басейн няма да работи с..

публикувано на 07.05.24 в 09:30

Фонд Николай Грозев ще връчи стипендии на изявени ученици от Музикалното училище в Стара Загора

Фондация „Дом на Доброто“ и Фонд „Николай Грозев“ днес ще връчат стипендии на 9 от възпитаниците на НУМСИ „Христина Морфова“.Всеки от премираните ученици се изявява в различна сфера на изкуството. Всяко от одобрените деца ще получи еднократна финансова..

публикувано на 07.05.24 в 08:20

2 лева за час паркиране в Стара Загора от 1 юли

Увеличението на таксата за „Зелена зона“ в Стара Загора ще влезе в сила от 1 юли. Това обяви в ефира на Радио Стара Загора заместник-кметът Радостин Танев. Той уточни, че дотогава ще бъдат готови и алтернативните методи за плащане с банкова карта..

публикувано на 07.05.24 в 08:00

На Светли понеделник митрополит Киприан служи в храм-паметника "Рождество Христово"

На Светли понеделник, Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан възглави св. Божествена Златоустова литургия в манастирския храм-паметник “Рождество Христово” – гр. Шипка. Владиката отправи архипастирския си благослов за..

публикувано на 06.05.24 в 17:11

Ямбол отбеляза Гергьовден с литийно шествие с икона с мощите на светеца

Икона с вградени мощи на свети Георги обиколи днес улици в най-стария квартал на Ямбол. В традиционното литийно шествие, предвождано от хоругвите на закрилниците на града - света Троица и свети Георги, заедно с ямболските духовници се включиха..

публикувано на 06.05.24 в 16:17

Хасково празнува 6 май - Гергьовден и Ден на храбростта и Българската армия

Община Хасково и Военните формирования в Хасково и Корен организираха тържествено честване на 6 май- Ден на храбростта и празник на Българската армия.  Венци и цветя на признателност пред паметника на Незнайния войн на площад „Свобода“ поднесоха..

публикувано на 06.05.24 в 13:34

Стотици отпразнуваха заедно Великден в село Роза

Стотици жители и гости на село Роза отпразнуваха един от най-големите християнски празници – Великден, в парка на населеното място. Множество игри, конкурс за най-вкусен домашен козунак, кратка програма и други празнични елементи забавляваха..

публикувано на 06.05.24 в 11:56
войнишкият паметник в Тулово

Родолюбци от Крън - с идея на изграждане на войнишки паметник

Паметник на загиналите във войните офицери и войници от град Крън планира да изгради Инициативен комитет от жители на селото, съобщи Чавдар Ангелов, директор на Национален парк музей "Шипка - Бузлуджа".  "Около 80 офицери и войници, родом от Крън, са..

публикувано на 06.05.24 в 10:00
Византийска православна икона на св. Георги, ХІV в., Константинопол

Над 6 800 старозагорци празнуват името си на Гергьовден

На 6 май - Гергьовден в Стара Загора празнуват над 6 800 именници. С името Георги са най-много - 3 311, след това са дамите на име Галина - 757. За имен ден ще черпят и 690 старозагорки на име Гергана. 348 са дамите с името Галя и точно толкова са и с..

публикувано на 06.05.24 в 09:50

Село Долно Изворово - там, където Бог има много имена, но за всички значи "любов"

В днешните напрегнати и трудни времена, когато вярата често е повод за разединение, в едно казанлъшко село мюсюлмани и християни са заедно на всички празници. В село Долно Изворово, Казанлъшко,  мюсюлмани и християни заедно са вдигнали минаре. И по същото..

публикувано на 06.05.24 в 09:05