Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любопитната история на градските хали в Стара Загора

На 4 февруари 1934 година в Стара Загора са открити новопостроените градски хали. 

Старозагорският митрополит Павел пише за този ден в дневника си:"…В неделя, 4-ти (февруари, 1934 г.) по моя покана митр. Стефан (Софийски митрополит) и еп. Борис служиха литургия в „Св. Богородица“… След отпуст отидохме в новите градски хали (покрит пазар), гдето аз извърших водосвет на откриването им. Натискът беше толкова голям, че аз не можах да обгърна с поглед вътрешността на сградата."

В публикации на местната преса се твърди, че халите ще бъдат готови през 1933 година, но различни обстоятелства, най-вече финансови, бавят процеса за откриването на покрития пазар.

Сградата днес е един от символите на града. От 1989 година е в списъка на паметниците на културата с местно значение.

В предаването "Репортер" краеведът Снежана Маринова разказа предисторията и любопитните факти свързани със строителството на градските хали в Стара Загора.

В началото на 1929 година е определено мястото за строеж, в централната част на града, в непосредствена близост до градската градина, източно от сградата на тогавашната община. Година по-късно общинското ръководство обявява конкурс за идейни проекти. Първа премия е присъдена на проекта с името „Верея“ на архитектите Елена Варакаджиева-Скордева, Георги Скордев и Петко Цветков. Строителството започва през май 1932 година. 

По страниците на местния печат е отразена „сагата“ по събиране на средства за строителството. Кметът на града нееднократно моли правителството да отпусне допълнителни субсидии и кредити. Застроената площ от 1450 кв. метра струва на местната власт 5 милиона и 600 хиляди лева. Сградата е на два етажа с централен вход от изток, до който се стига чрез масивно каменно стълбище. Фасадите са украсени с ренесансови елементи. Вътрешното пространство е разделено на няколко помещения. В североизточния ъгъл е издигната 25 метрова кула. Освен интересен декоративен елемент тя служи и за резервен водоизточник, тъй като в нея е монтирана голяма щерна за вода. На последния етаж е предвидено да се поставят часовници от юг и изток, но тази идея не се осъществява. От площадката на последния етаж се открива панорамен изглед към града. За времето си това е най-високата точка, от която човек може да наблюдава града във всички посоки.

През годините назад сградата претърпява няколко реконструкции. Те нарушават автентичността на вътрешното пространство: през 1939 г., през 1955 г., през 1983 г. и през 1999 година, когато халите се превръщат в просторна и слънчева Художествена галерия. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Педагогът, богослов и писател Константин Димитров пътешества с велосипед по света

Константин Димитров е писател, педагог, богослов, поет и...пътешественик. Той е дипломиран преподавател и преводачс испански, английски и руски езици с 35 годишна практика. През 1993 год. става член на Мадридската асоциация на филолозите. Има издадени..

публикувано на 18.09.24 в 15:41

С рок музика отглеждат защитен вид птици в "Зелени Балкани"

След успешното възстановяване на популацията на белошипите ветрушки от "Зелени Балкани" в България само тази година от Центъра в природата са пуснати 1500 птици.  Още около 150 -200 от птици от редкия за България вид са задържани за размножителните..

публикувано на 18.09.24 в 09:25

Как деца и родители да преминат по-леко през промяната и адаптацията в първи, пети и седми клас

Лятото неусетно се приплъзна между пръстите ни като морски пясък, и ето че вече на прага на новата учебна година деца и родители се вълнуват как ще премине тя. Освен трескавата подготовка по набавянето на задължителните ученически пособия и покриване на..

публикувано на 15.09.24 в 11:30

Добрият пример са младите музиканти Филип Донков и Васил Желев, чиито клип завладя мрежата

Ако търсите добрият пример, разходете се из улиците на България. Най – вероятно е да ги срещнете в морската ни столица, ще ги разпознаете по китарата в ръка. Филип Донков, който е само на 14 и приятеля му Васил Желев се срещат случайно, а любовта..

публикувано на 13.09.24 в 17:21

Рицарски турнир за деца организират в Стара Загора тази неделя

Ученическо състезание, игри и забавления „Като рицарите“ организират Клуб „Изследовател – роден за приключения“ в неделя на 15 септември от 11ч. в парк „Артилерийски“ в Стара Загора. Събитието е стартово за началото на учебната година, поясни за Радио..

публикувано на 13.09.24 в 15:50

Изпълнена заръка възкресява легендарния Индже войвода

  Един от легендарните български войводи, закрилник и на поробеното  българско население  е Стоян - Индже войвода. Той живял през 18-ти и двадесетте години на 19-ти  век и за родното му място спорят няколко селища, сред които са селата около Бакаджика –..

публикувано на 13.09.24 в 12:01

Петък, 13-и е!

Петък 13-и от векове е смятан за лош ден .  На тази дата много хора отказват да пътуват, да правят големи покупки или да подписват договори, факт е, че суеверията около числото 13-и измъчват човечеството от векове. Според изследователите съществуват..

публикувано на 13.09.24 в 07:30

Реставрираната музейно- етнографска сбирка в с. Белица отново отвори врати

В навечерието на празника на с. Белица в община Любимец, кметът на селото Дияна Кушелиева, заедно със самодейци от читалището и местни ентусиасти възродиха музейната етнографска сбирка след многогодишно прекъсване. Експозицията от автентични предмети..

публикувано на 10.09.24 в 15:02

Илко – една история за отговорност, пример и грижа

Той е Илко. Не пожела да каже второто си име. Много трудно разказа за своята доброволна и полезна дейност, сякаш нищо важно не прави. Но във времената на нескрито и настървено противопоставяне между хората това, което той прави е пример и..

публикувано на 09.09.24 в 13:20

Парково пространство ще радва жителите на Малка Верея

Малка Верея е китно селце, сгушено в полите на Сърнена Средна гора и отстоящо на 9 километра от Стара Загора. Близостта му с големия град определя и нарастващия интерес на все повече млади семейства към това населено място.  Към момента по постоянен..

публикувано на 02.09.24 в 10:00