Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестрикции налагат 14 изследователски университета

Нидерландия ограничава приема на студенти в програми на английски език

| обновено на 13.02.24 в 14:51
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Висши училища в Нидерландия се обявиха срещу приема на чуждестранни студенти в бакалавърски програми на английски език. Това са 14 държавни изследователски университета, които предприемат действия, за да редуцират бъдещите студенти чрез квоти и изпити. В тези образователни институции се преподават едни от най-желаните специалности - право, психология, компютърни науки. Ограничителните мерки се очаква да влязат в сила от академичната 2025/2026 година. Това съобщи пред Радио Стара Загора Милена Генчева, основател и управляващ директор на Unify - официален представител на холандските университети в България. Тя уточни, че промените няма да засегнат магистърските програми на английски.

Според ректорите на 14-те висши училища напливът от чужбина води до препълнени аудитории и до недостиг на жилища в университетските градове в Нидерландия. В същото време от Съвета на ректорите признаха преди дни, че университетите се нуждаят от чуждестранните студенти, защото те плащат по-високи такси за обучението си. Университетските власти се фокусират и върху познанията на студентите по нидерландски език и култура.

Според Милена Генчева оповестеното намерение не е изненада, защото повече от година и половина темата се дискутира, включително на фона на общата миграционна политика и настроенията в обществото. Тя не смята, че последните тенденции ще повлияят на желанието на младежите да учат в Нидерландия, но "ще се селектират само най-добрите, а за целта е важна предварителната им подготовка", като се обсъждат отделни квоти за местни и чужди студенти.

В отговор на въпрос тя каза, че бъдещите мерки няма да засегнат останалите 36 университета с практическа насоченост. Дори властите им строят нови кампуси, за да поемат потока международни студенти. В тях се преподават IT технологии, софтуерни програми, AI (изкуствен интелект), дизайн на компютърни игри, арт специалности, туризъм, медии и други, отбеляза Генчева.

Годишната такса за обучение в Нидерландия е 2500 евро и не се обсъжда повишението й, увери тя. Стимул за чуждестранните студенти е субсидията около 850 евро на месец, която могат да получават, ако полагат труд по 32 часа месечно.

Страната на лалетата замени на образователната карта Великобритания след Брекзит с високите си образователни стандарти и широката гама от програми на английски. Българите са третата най-голяма международна група студенти след Германия и Италия. Все повече расте интересът към висше образование в Ниската земя. Над 1000 сънародници са избрали да следват там само през последната година.

Белгия има потенциал да настигне и дори да измести Нидерландия, прогнозира Генчева и добави, че годишната такса в белгийските висши учебни заведения е 1000 евро. Възможна алтернатива за англоговорящите също е Люксембург с годишна такса от 800 евро в единствения държавен университет. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Нови реалности в отношенията САЩ – ЕС след избора на Доналд Тръмп

„Изборът на Доналд Тръмп за втори президентски мандат чертае нови реалности в отношенията между САЩ и ЕС.“ Тази оценка за вота отвъд океана в ефира на Радио Стара Загора направи българският евродепутат Радан Кънев(ПП-ДБ/ЕНП). Той коментира, че в..

публикувано на 14.11.24 в 16:53
Радослав Балкански и Деница Димитрова

Лидерите на Млада Загора: Работим много и търсим още съмишленици

Младежкият общински съвет е един от най-активните в страната. Това се доказва при многото срещи на младите активисти от Града на липите с техни връстници и колеги от цялата страна. През изминалия мандат те са реализирали над 40 проекта и..

публикувано на 14.11.24 в 16:48

Таня Димитрова, районен прокурор: Образувани са две досъдебни производства за незаконно източване на р.Сазлийка

- Прокурор Димитрова, през август тази година получихме няколко сигнала за пресъхналата напълно река Сазлийка край старозагорското село Ракитница. По случая бе назначена проверка за неправомерно източване на водата в реката на Районна..

публикувано на 12.11.24 в 14:36

90 години Ротари в България отбелязват тази вечер в Казанлък

Изложбата "90 години Ротари в България" ще бъде официално открита тази вечер от 18.00 часа в Музея на фотографията в Казанлък, съобщиха от културния институт. Представени ще бъдат както фотографии, така и разкази и прожекция на филма "Отскубнати до..

публикувано на 11.11.24 в 13:32

Иван Янев: Основното правило в работата ни е да показваш това, което казваш

На 7 ноември 2024 г. Българската национална телевизия отбелязва 65 години от своето създаване. Преди повече от 20 години в екипа на националната телевизия попада и операторът Иван Янев, който заедно с Десислава Петкова, са настоящите кореспонденти на..

публикувано на 07.11.24 в 13:22
От години в навечерието на 3 март ученици и учители от СУ

Този, който буди, събужда със знанието

Тя е дългогодишен директор на Средно училище "Максим Горки", което за много от старозагорци е известно като  "Руската гимназия". През септември, тази година е бил поредният професионален рожден ден – 41 години педагогически стаж. А Пътеката е дълга –..

публикувано на 01.11.24 в 13:17
Десислава Алексиева

Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание

„Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание. А знанието е онзи важен критерий за анализиране на истинността на дадена информация“ – припомни в ефира на Радио Стара Загора Десислава Алексиева, председател на управителния..

публикувано на 31.10.24 в 17:31

Диалогът между изкуство и власт е изключително важен

Изкуството и властта са инструментите, с които могат да се управляват умовете на хората и да се манипулира определен тип мислене и поведение. Това е истина, която е стара колкото света, или поне колкото осъзнаването на силата на двете  уж..

публикувано на 28.10.24 в 15:43

Нормативната уредба също е причина за отпадане на ромски деца от училище

Миграцията в страната и извън граница е сред най-честите причини за отпадане от училище на много деца от ромската общност в Старозагорско, отчитат Ганчо Илиев от неправителствената организация „Свят без граници“. Екипите на организацията работят..

публикувано на 23.10.24 в 15:49

Професор Николай Спасов: Европейският карпатски рис е най-подходящ за разселване в нашите планини

Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания...

публикувано на 19.10.24 в 09:29