Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестрикции налагат 14 изследователски университета

Нидерландия ограничава приема на студенти в програми на английски език

| обновено на 13.02.24 в 14:51
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Висши училища в Нидерландия се обявиха срещу приема на чуждестранни студенти в бакалавърски програми на английски език. Това са 14 държавни изследователски университета, които предприемат действия, за да редуцират бъдещите студенти чрез квоти и изпити. В тези образователни институции се преподават едни от най-желаните специалности - право, психология, компютърни науки. Ограничителните мерки се очаква да влязат в сила от академичната 2025/2026 година. Това съобщи пред Радио Стара Загора Милена Генчева, основател и управляващ директор на Unify - официален представител на холандските университети в България. Тя уточни, че промените няма да засегнат магистърските програми на английски.

Според ректорите на 14-те висши училища напливът от чужбина води до препълнени аудитории и до недостиг на жилища в университетските градове в Нидерландия. В същото време от Съвета на ректорите признаха преди дни, че университетите се нуждаят от чуждестранните студенти, защото те плащат по-високи такси за обучението си. Университетските власти се фокусират и върху познанията на студентите по нидерландски език и култура.

Според Милена Генчева оповестеното намерение не е изненада, защото повече от година и половина темата се дискутира, включително на фона на общата миграционна политика и настроенията в обществото. Тя не смята, че последните тенденции ще повлияят на желанието на младежите да учат в Нидерландия, но "ще се селектират само най-добрите, а за целта е важна предварителната им подготовка", като се обсъждат отделни квоти за местни и чужди студенти.

В отговор на въпрос тя каза, че бъдещите мерки няма да засегнат останалите 36 университета с практическа насоченост. Дори властите им строят нови кампуси, за да поемат потока международни студенти. В тях се преподават IT технологии, софтуерни програми, AI (изкуствен интелект), дизайн на компютърни игри, арт специалности, туризъм, медии и други, отбеляза Генчева.

Годишната такса за обучение в Нидерландия е 2500 евро и не се обсъжда повишението й, увери тя. Стимул за чуждестранните студенти е субсидията около 850 евро на месец, която могат да получават, ако полагат труд по 32 часа месечно.

Страната на лалетата замени на образователната карта Великобритания след Брекзит с високите си образователни стандарти и широката гама от програми на английски. Българите са третата най-голяма международна група студенти след Германия и Италия. Все повече расте интересът към висше образование в Ниската земя. Над 1000 сънародници са избрали да следват там само през последната година.

Белгия има потенциал да настигне и дори да измести Нидерландия, прогнозира Генчева и добави, че годишната такса в белгийските висши учебни заведения е 1000 евро. Възможна алтернатива за англоговорящите също е Люксембург с годишна такса от 800 евро в единствения държавен университет. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Виктория Танева

Младата фолклорна изпълнителка Виктория Танева с първа награда от международен фестивал в Свиленград

14-годишната Виктория Танева, завоювала преди дни първа награда от отминалия международен фолклорен фестивал "Песни и танци без граници" в Свиленград, се включи в изнесеното студио на Радио Стара Загора от граничния български град. Младият фолклорен..

публикувано на 19.06.24 в 14:00
Ивайло Илиев

Най-вероятният трети играч в бъдещото правителство ще е ИТН

Ще успее ли 50-то НС да излъчи стабилно управление? С прогноза за това, тази сутрин в предаването „Репортер“ гостува политологът Ивайло Илиев. Според него цел номер едно на мандатоносителя ГЕРБ-СДС е да се създаде удачния разказ за това каква..

публикувано на 18.06.24 в 10:18
Кристиян Шкварек

Кристиян Шкварек: Европейските избиратели наказаха социалистите, либералите и зелените

Европейските избиратели дадоха ясен знак, че не желаят повече крайните либерални, социалистически и зелени политики. Така коментира за Радио Стара Загора изминалите избори за Европейски парламент политическият анализатор Кристиян Шкварек. Той..

публикувано на 17.06.24 в 16:50
Кремена Стефанова

Дарявайте безвъзмездно, носи огромно удовлетворение и е полезно е за здравето

„Безвъзмездното кръводаряване е акт, който носи много ползи – на първо място това е удовлетворението, че помагаш“ , каза в ефира на Радио Стара Загора Кремена Стефанова – редовен безвъзмезден кръводарител. Тя беше гост в предаването "Репортер"..

публикувано на 14.06.24 в 13:55

В петъчната вечер възпитаниците на „DoT Theatre“ ще представят последната премиера на школата за този творчески сезон

Тази вечер от 19:00ч в Куклен театър - Стара Загора възпитаниците на „DoT Theatre“ ще представят последната премиера на школата за този творчески сезон "Скрудж" по повестта "Коледна песен" на Чарлз Дикенс. Участват деца на възраст 14г. - 18г. .Това..

публикувано на 14.06.24 в 10:01
Камен Алипиев

"Предпочитам да имам широка обща култура, вместо да съм специалист по всичко"

Спортният коментатор Камен Алипиев – Кедъра гостува в Стара Загора,  за да участва в литературна среща с колегата му – спортния журналист Иво Иванов и британския писател Крис Клийв. Тримата бяха гости във формата „Литература и спорт“ и завладяха..

публикувано на 13.06.24 в 13:05

"Мисията на всеки човек - да остави следа след себе си и да направи света малко по-добро място"

"Всеки човек има поне една уникална история, която си заслужав да бъде разказана, но в някои случаи под външния слой на историята има много екзистенциални въпроси, които вълнуват всички" - така Иво Иванов представи за слушателите на Радио Стара..

публикувано на 12.06.24 в 17:36

"Успехът е когато можем да се изненадваме от щастието"

Британският писател, журналист и психотерапевт Крис Клийв представи в Стара Загора последния си роман "Злато". Авторът гостува за първи път в България, а срещата му с читателите започна от града на липите в рамките на нов културен формат, организиран от..

публикувано на 12.06.24 в 09:56
Проф. Антоанета Христова

Цялата кампания целеше намаляване на активността при гласуване

Цялата предизборна кампания целеше да се намали активността на гласуване. Това коментира за Радио Стара Загора Антоанета Христов, директор на Института за изследване на населението и човека. По думите й именно това е причината да няма и нито един..

публикувано на 12.06.24 в 08:53
Христо Панчугов

Под въпрос е легитимността на политическата система

Извън ниската активност в голяма степен резултатите от изборите са очаквани, коментира за Радио Стара Загора политологът Христо Панчугов. Според него единствената изненада е влизането на партия „Величие“ в Парламента. Според него обаче, ниската..

публикувано на 10.06.24 в 15:45