Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестрикции налагат 14 изследователски университета

Нидерландия ограничава приема на студенти в програми на английски език

| обновено на 13.02.24 в 14:51
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Висши училища в Нидерландия се обявиха срещу приема на чуждестранни студенти в бакалавърски програми на английски език. Това са 14 държавни изследователски университета, които предприемат действия, за да редуцират бъдещите студенти чрез квоти и изпити. В тези образователни институции се преподават едни от най-желаните специалности - право, психология, компютърни науки. Ограничителните мерки се очаква да влязат в сила от академичната 2025/2026 година. Това съобщи пред Радио Стара Загора Милена Генчева, основател и управляващ директор на Unify - официален представител на холандските университети в България. Тя уточни, че промените няма да засегнат магистърските програми на английски.

Според ректорите на 14-те висши училища напливът от чужбина води до препълнени аудитории и до недостиг на жилища в университетските градове в Нидерландия. В същото време от Съвета на ректорите признаха преди дни, че университетите се нуждаят от чуждестранните студенти, защото те плащат по-високи такси за обучението си. Университетските власти се фокусират и върху познанията на студентите по нидерландски език и култура.

Според Милена Генчева оповестеното намерение не е изненада, защото повече от година и половина темата се дискутира, включително на фона на общата миграционна политика и настроенията в обществото. Тя не смята, че последните тенденции ще повлияят на желанието на младежите да учат в Нидерландия, но "ще се селектират само най-добрите, а за целта е важна предварителната им подготовка", като се обсъждат отделни квоти за местни и чужди студенти.

В отговор на въпрос тя каза, че бъдещите мерки няма да засегнат останалите 36 университета с практическа насоченост. Дори властите им строят нови кампуси, за да поемат потока международни студенти. В тях се преподават IT технологии, софтуерни програми, AI (изкуствен интелект), дизайн на компютърни игри, арт специалности, туризъм, медии и други, отбеляза Генчева.

Годишната такса за обучение в Нидерландия е 2500 евро и не се обсъжда повишението й, увери тя. Стимул за чуждестранните студенти е субсидията около 850 евро на месец, която могат да получават, ако полагат труд по 32 часа месечно.

Страната на лалетата замени на образователната карта Великобритания след Брекзит с високите си образователни стандарти и широката гама от програми на английски. Българите са третата най-голяма международна група студенти след Германия и Италия. Все повече расте интересът към висше образование в Ниската земя. Над 1000 сънародници са избрали да следват там само през последната година.

Белгия има потенциал да настигне и дори да измести Нидерландия, прогнозира Генчева и добави, че годишната такса в белгийските висши учебни заведения е 1000 евро. Възможна алтернатива за англоговорящите също е Люксембург с годишна такса от 800 евро в единствения държавен университет. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Таньо Брайков: Решенията на ВКС са окончателни и влезли в сила с обявяваното им

Вчерашното заседание на Общински съвет Стара Загора не играе положителна роля за репутацията на институцията. Такова мнение изрази в студиото на Радио Стара Загора бившият председател местния парламент Таньо Брайков. По думите му дори това, което..

публикувано на 26.04.24 в 17:25

Първи за годината Изпълнителен Комитет (ИК) на Европейска асоциация на тютюнопроизводителите се провежда в столицата

Развитието на тютюнопроизводството в Европа, актуалната ситуация, проблемите и предизвикателствата пред сектора се обсъждат на първия за годината Изпълнителен комитет (ИК) на Европейската асоциация на тютюнопроизводителите (UNITAB), в София. С цел..

публикувано на 26.04.24 в 12:30
Станчо Ставрев, кмет на община Тунджа.

Населението на община Тунджа се увеличава с предимно млади хора

С тържествена сесия на общинския съвет започна Празника на община Тунджа, който се отбелязва на 22 април.  На нея сс званието "Почетен гражданин на Община Тунджа" беше удостоен Атанас Мерджанов- народен представител  от ямболския избирателен..

публикувано на 22.04.24 в 11:17

Тодор Гондов: Манастирът на Григорий Синаит се е намирал до някогашното село Дупница в днешна Турция

" Много са предположенията за древната област Парория и манастирът на Свети Григорий Синаит. Първият исихастки манастир, който по нищо не е отстъпвал на подобните в "Метеора". Синаитският манастир е бил средище на много известни български светци, като..

публикувано на 19.04.24 в 11:44
Ангел Джамбазки

Джамбазки: Курсове по икебана за миньори - това бъдеще осигуриха за енергийната ни система управляващите в България

 „Интересът на българската енергетика не се защитава от българските евродепутати в Брюксел. Само двама сме там, с Андрей Слабаков, които говорим от години, че Зелената сделка оставя България без енергетика и съкращава работни места. Българските..

публикувано на 17.04.24 в 17:35

Феноменът "Ел Ниньо" отслабва, настъпва "Ла Ниня"

Пренос на топъл въздух от Северна Африка към Европа е причина за необичайно горещото време през последните дни у нас, съобщи Симеон Матев, доктор по климатология и автор в платформата „Климатека“. Той алармира за глобално затопляне с бързи темпове,..

публикувано на 15.04.24 в 12:35

Проф. Марин Добрев: В автентичния си вид от 30-те години Халите се оказаха най-подходящата сграда за Градска художествена галерия

„Всяко едно поколение в Стара Загора формира свое отношение и принос към културните сгради на Стара Загора и много ревниво ги пази“. Това каза по Радио Стара Загора културологът проф. Марин Добрев. В Световния ден на културата и опазване на..

публикувано на 15.04.24 в 11:56
https://www.facebook.com/photo/?fbid=387099837400706&set=a.253387987438559

Задава се „Dr. Rock Fest 2024"

Мнозина го познават като очен хирург, но освен медицината д-р Станимир Трошев има и друга голяма страст – музиката. Той е басист на групата “Led 7” и в ефира на Радио Стара Загора разказа за първите си трепети по рок музиката. Връщайки се назад..

публикувано на 13.04.24 в 15:10
Георги Вулджев

Икономист: Проблемът с фискалния резерв е преувеличен

К ато цяло се преувеличава проблемът с фискалния резерв. Тези пари по всяка вероятност ще бъдат възстановени в по-голямата си част до края на текущия месец. През април много често има плащания по държавния дълг или други текущи разходи и  в тази ситуация..

публикувано на 11.04.24 в 14:21

Липсата на държава в ромските махали е заплаха за националната сигурност

Голяма част от проблемите в ромските квартали, включително на инфраструктурата може да бъдат решени тогава, когато в кварталите се сложи ред и законност. Това коментира за Радио Стара Загора Ганчо Илиев, управител на сдружение „Свят без..

публикувано на 08.04.24 в 17:10