Това каза в предаването „Хоризонт до обед“ журналистът Руслан Трад.
При атентата на летище Сарафово също загина български мюсюлманин, но това няма значение за екстремистите, коментира той:
Трябва напълно да е ясно на всеки един от нас, че атакуващите изобщо не преценяват дали би могло да има мюсюлмани или хора от тяхната религия. Става дума за абсолютно всяка радикална група, която изобщо не се съобразява с възможността да убие и свои, защото те са т. нар. „съпътстващи жертви“ и, разбира се, джихадистките групи имат веднага и тълкувание и на това – че един мюсюлманин също може да бъде убит, ако не е достатъчно правоверен според техните тълкувания.
Според Трад явления като екстремизма могат да бъдат победени единствено в самото общество. В Ирак например има силна кампания срещу екстремизма, която обяснява подробно защо религията отрича тероризма. Екстремизмът не е толкова популярен сред мюсюлманите, изтъкна журналистът и припомни, че ислям изповядват над 1 милиард души, а "Ал Кайда", например, имат около 30 000 поддръжници, но въпреки това успяват да всяват страх сред това огромно население.
Няма как да дойде отвън решението, защото всяка намеса отвън бива използвана от радикалите, за да каже: „Ето, те ни нападат, защото не харесват нашата религия, не харесват нашето общество и ние трябва да им се противопоставим!“.
Когато липсва самокритиката на едно общество, то няма бъдеще, коментира журналистът Руслан Трад, който е основател на Форума за арабска култура и член на Асоциацията на европейските журналисти - България.
Целият разговор на Ирина Недева с Руслан Трад можете да чуете в звуковия файл.
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.