Остава под въпрос дали ГЕРБ ще внесе новия проект с трите безспорни промени: разделяне на Висшия съдебен съвет, засилване на ролята на Инспектората към съдебния съвет и пряк избор на магистратите.
Заявената готовност за внасяне на нов законопроект, в редуциран вид на вече внесения, остава под въпрос. Такъв проект има и може да бъде подписан от ГЕРБ, АБВ, Патриотичния фронт, Българския демократичен център и Движението за права и свободи.
Въпреки че РБ реши да не оттегля подкрепата си за вече внесения проект с конституционните промени, новият би събрал достатъчно мнозинство и може да бъде внесен в Народното събрание. Ако от ГЕРБ обаче се откажат да инициират новите текстове, то в петък законопроектът за изменение и допълнение на Конституцията, внесен от Цецка Цачева и 131 народни представители, ще бъде подложен на гласуване, но няма да може да събере 160 гласа и ще отпадне.
От РБ поискаха нови преговори преди петъчното гласуване и търсене на широк консенсус. По закон, при отхвърляне на вече внесения законопроект, шест месеца след това конституционна реформа няма да може да се прави. След разговорите вчера стана ясно, че непроменена остава позицията на БСП и "Атака", които няма да подкрепят промени в основния закон.
Депутатите ще продължат на второ четене обсъждането на текстовете за промени в Закона за митниците, започнало на извънредното заседание във вторник. В дневния ред са още промените на Закона за българите, живеещи зад граница, и второто гласуване на законопроекта за защита на националната сигурност.
Депутатите от Комисията по бюджет и финанси ще изслушат кандидатите за подуправители на Българската народна банка.
Следобед ще бъдат изслушани кандидатите за омбудсман – досегашният – Константин Пенчев, и номинираната от БСП Мая Манолова.
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.