Тъй като при либерализацията на пазара цените на тока за домакинската и на бизнеса се изравняват, за да няма шоково поскъпване на битовата електроенергия енергийният регулатор е решил да задържи нейната цена и да понижи тази на стопанските потребители. Този подход на КЕВР обаче вече беше критикуван от производителите и търговците на ток.
Днес становище по предложението на Комисията ще изложат представители на синдикални, браншови, потребителски и неправителствени организации.
За предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" експертите Божидар Митев, Пламен Денчев и Константин Стаменов коментираха:
Проблемите с дисбалансите в българската енергетика практически няма физическа възможност да се решат единствено през цените. Това, което сега се прави в една изборна година, има своето обяснение, но няма своето извинение, каза Божидар Митев.
Регулаторът не стимулира развитието на свободния пазар, тъй като намалява цените на малките и средни предприятия, с което не ги стимулира да търсят свободния пазар, заяви Пламен Денчев.
Електроенергията е стока и трябва да има пазар на определяне на цената, коментира Константин Стаменов.
КЕВР прави всичко възможно да промени общите условия между потребителите и топлофикациите, за да отпаднат и юридическите такси, плащани от абонати при съдебни дела с дружествата. Това заяви председателят на Комисията Иван Иванов. Той отхвърли обвиненията на омбудсмана Мая Манолова, че регулаторът е излъгал потребителите:
Аз не по-малко от всеки български потребител на топлинна енергия желая да не се повтарят случаи, в които потребител със задължение от порядъка на 7 лева да плати седемстотин лева разноски при завършване на делото. Ние търсим едно адекватно решение и по този повод се обръщаме към различни институции, които имат отношение към тези правни аспекти, за да може нашето решение да бъде устойчиво.
Окончателно решение за цените на тока и топлоенергията енергийният регулатор ще вземе в края на месеца.
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.