Ако се стигне до здравен проблем, когато сме в чужбина, ситуацията е малко по-особена, защото не знаем към кого да се обърнем и как да процедираме. Затова тази застраховка може да ни осигури допълнителна защита не само от гледна точка на това, че ще покрие едни сериозни разходи. Важно е да се отчете и допълнителната услуга "Асистанс", включена в нея. Тя се предлага от повечето международни застрахователи, изтъкна Митов. Един от плюсовете на тази застраховка е, че при използване на медицинска помощ в повечето случаи няма да има нужда да се заплаща нищо на място, а съответният асистент ще се обади в болницата, за да потвърди, че лицето е застраховано и ще преведе необходимите средства на болницата. Важно е да се знае, че повечето застрахователи предлагат и покритие за спешна стоматологична помощ.
Застраховките "Помощ при пътуване" се сключват за покритие поне 5-10 хиляди евро и при желание от страна на клиента може да достигне до 30 хиляди евро или повече.
Все по популярна у нас става и Европейската здравна карта, която се прилага най-вече за спешна помощ. Особеното при нея е, че може да се ползва само в държавни и общински болници. Препоръчва се тя да бъде надградена и със застраховка "Помощ при пътуване", която разширява покритието. Повечето застрахователи дават отстъпка при сключване на застраховката при наличие на Европейска здравна карта.
Има и друг вид застраховки като тези при отмяна на пътуване. При тях застрахованото лице си гарантира, че ако му се случи нещо преди започването на пътуването, ще получи обезщетение за разходите, които са били платени за резервация. Тези полици са предпочитани при по-скъпи пакети като круизи или пътувания до по-далечни държави, където пакетите достигат до няколко хиляди лева.
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.