Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емил Цейнски за новите икони и старите обувки

Емил Цейнски открива на 21 януари 2014 година в софийската галерия "Икар" самостоятелната си изложба "ARS MAGNA", в която е включил 43 графики и една икона.
Снимка: Емил Цейнски, личен архив

Днес в "Калейдоскоп" с нашия земляк Емил Цейнски си говорим за страстта му да създава икони и за нестихналата му болка по дома, приютена в "старите му обувки"...

Защото роденият и израснал в сянката на Белоградчишките скали творец от 1991 година живее в Италия.

Познават го като отличен майстор на икони. Но слабост му е графиката, изработена с финия класически рисунък на молива.

Екзотичен факт от творческата му биография са илюстрациите на Библията, които прави по поръчка на Ватикана.

Когато детството на Емил Цейнски станало вече спомен, той бил изправен пред необходимостта да избере път.


Възпитаник е на художественото училище в Казанлък.

Записва Духовната академия и за кратък период е послушник в Рилската обител.

С надеждата, че не греши, напуска България. А за из път си взема иконата на Свети Георги Победоносец- като единствен багаж...

В интервю за Радио Ватикана Емил Цейнски споделя още:

"Началото беше много трудно, започнах живота на клошар. Споделях градините на Милано и на централната гара с всички останали емигранти, нямащи нито дом, нито препитание. Тук, на нас емигрантите, мога да кажа, че най-много ни е помагала Католическата Църква. Не те питат кой си, какъв си. Ти имаш нужда, отиваш и ти дават хляб и не се интересуват от друго."



Живелите в чужди земи българи знаят, че никъде няма лесен хляб.

След пристигането си в Италия Емил Цейнски в продължение на няколко месеца живее от милостта на Католическата църква, която осигурява за бездомните топла храна и добри думи.

Добри думи, които Емил не разбира, защото когато тръгва за родината на Микеланджело, не знае италиански език...

"Когато трябва да оцелееш, мислиш само как да намериш храна и подслон. Няма място за изкуство", разказва за онова време Емил Цейнски. Време, което няма да забрави, защото е част от неговите уроци за живота. Време, което му е доказало, че нищо случайно няма. Време, през което, въпреки че спи на пейка в парка, Емил рисува.

Емил Цейнски живее и твори в Италия вече близо 25 години. Но уважението и високата оценка за неговото творчество днес не са причина да забрави кой му е помогнал и дал първия подслон; парка, който в продължение на месеци е негов дом и пази страховете му; първата изложба и първото телевизионно интервю, когато все още е само екзотичният чужденец, който няма какво да яде, но рисува вълшебно красиви икони.

"Иконите променят човека. Правят ни по-добри", убеден е Емил Цейнски.  

В родината обаче той е редил свои неща само веднъж- сега го прави за втори път- на 21 януари 2014 година, в софийската галерия "Икар". В колекцията, която показва, са включени 43 графики и една икона. Темата е религия, философия, житейски космос. Творбите ще останат в столичната галерия до 2 февруари 2014 година.

Икони на Емил Цейнски са подредени в параклиси и църкви, намираме ги по страниците на религиозни издания, греят в молитвените кътове в домовете на обикновени хора и популярни личности, пътуват по света- в Гърция, Франция, Швейцария, Германия, Канада, Япония, Австралия.

Но най-ценна му е иконата, която е оставил в дома на своята майка. Защото той все така вярва, че няма по-удобни от "старите обувки" на душата...

По публикацията работи: Ваня Минева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

„Сюжети от деня“ с Мария Благоева

Защо дигиталната реклама е задължителен елемент за всеки бизнес? Припомняме разговор Данилина Станчева, маркетинг експерт. Какво свърши 50-ото Народно събрание за краткия си политически живот? Гост в студиото Георги Георгиев, народен представител от ПП ГЕРБ. Готови ли са общините да въведат новия модел за определяне на такса..

публикувано на 12.08.24 в 08:30

„Събуди деня“ с Елизабет Александрова

Летните олимпийски игри приключиха. Как се представиха българските спортисти? Обобщение на спортния редактор Петрана Кимчева. Природен резерват „Юлен“ в НП Пирин“ организира различни прояви по повод своята 30 годишнина. Разговор с Николина Ангелинина, старши експерт в Дирекция Национален парк „Пирин“. Ден на младежта в Радомир...

публикувано на 12.08.24 в 03:00

„Неделя у дома“ със Зоя Караджова

Среща със Славина и Михаил Аладжови и двамата изпълнители в Ансамбъл „Пирин”. В разговора се включва и малката им дъщеря Матеа. Самоковската авторка Магдалена Борисова представя нова книга за деца - ,,Горски истории".  В радомирското село Долни Радовец посрещат близо 200-годишна икона на Пресвета Богородица с Младенеца. Разговор с Дафинка..

публикувано на 11.08.24 в 10:28

„Студио спорт“ с Петрана Кимчева

Рубриката „Българските олимпийци“ – Обзор на българското участие и специално боксьорката Светлана Каменова с коментар за участието си и гимнастичката Валентина Георгиева. Рубриката „Децата и спорта“ – Старт на нов проект  СК „Академия Пирин“ – спорт за всички. Гости в студиото Радост Василева и Димитър Падарев – съавтори на проекта и..

публикувано на 10.08.24 в 08:15

"Сюжети от деня" с Иван Лазов

„С ОГЪНЯ ШЕГА НЕ БИВА“ – съвместна рубрика на Радио Благоевград и  Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Благоевград. Разговор за пожарите в района с комисар Валентин Василев – директор на дирекцията. Според политолога Атанас Радев предстоят поне още три- четири години с извънредни избори – разговор...

публикувано на 09.08.24 в 08:30

"Събуди деня" с Давид Калпачки

Мнозинството в Народното събрание прие окончателно законопроект за забрана на "пропаганда, популяризиране или подстрекаване" на "нетрадиционна сексуална ориентация" в българските училища. – Разговаряме с Цвета Рангелова, народен представител от Възраждане Защо множество неправителствени и образователни организации се..

публикувано на 09.08.24 в 03:00

„Сюжети от деня“ с Агнес Манова

Жителите на дупнишкото село Самораново организират протест заради системна липса на вода. Репортаж. Екологично сдружение „За Земята“ отбелязва 25 години с акции за почистване от отпадъци в Национален парк „Рила“ около хижите „Чакър войвода“ и  „Мусала“. Разговор с Елеонора Йосифова от екосдружението. Дните на планинския..

публикувано на 08.08.24 в 08:30