Разговорът в днешното издание на предаването „Изгрей зора“ с Владимир Филипов за извършеното от Община Кресна за възстановяването и запазването на паметта за събитията, белязали 5 октомври 1878 година като изключителна дата в историята на Кресна, и останали в летописите като Кресненско-Разложко въстание, започна с думи на благодарност на екипа, работил повече от две години за подготовката на отбелязването на 140-ата годишнина от въстанието, към медиите и Радио Благоевград за сътрудничеството им в процеса на отразяване на инициативите.
Честванията на годишнината, на 5 октомври, започнаха с откриването на нов паметник на въстаниците в село Стара Кресна, както и паметна плоча, посветена на незабравимия учител-революционер Стефан Карчев. Заупокойна молитва, отслужена от Неврокопския митрополит Серафим, поднасяне на венци и цветя пред паметника на началник щаба на Кресненско-Разложкото въстание, Димитър Попгеоргиев Беровски, факелно шествие и заря – това са само част от събитията, включени в тържествата, състояли се под патронажа на Президента на Република България Румен Радев.На 5 октомври 1878 година сборен отряд от около 400 въстаници, разделен на чети, под общото командване на Стоян Карастоилов (Стоян войвода) и атаман Адам Калмиков атакува османския гарнизон, разположен при Кресненските ханове. След 18-часово сражение, османската войска се предава. Пленени са 119 войници и 2 офицери, освободени са селата Влахи, Ощава, Ново село.На 11 ноември 1878 година Кресна и няки от околните села са опожарени от турските войски, а героичната съпротива на въстаниците в района продължава почти година.
Предлагаме Ви да чуете част от разговора на водещия на предаването „Изгрей зора“ Валентин Дишев и д-р Кирил Алексиев с Владимир Филипов за стореното от община Кресна в съхраняването на паметта за тази героична българска епопея: /Чуйте звуковия файл/
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..
Продължава дарителската кампания за набирането на средства за възстановяване на сградата на читалището в радомирското село Извор. Това увери в ефира на Радио Благоевград Димитрина Мирчева, секретар и един от инициаторите за запазване на културния институт. Години наред мечтите на жителите на Извор са били свързани да бъде възстановен..
8 528 са тютюнопроизводителите, които ще получат подпомагане по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг. „Басми“, 731 производители - 871 452 кг. „Каба-Кулак“, 455 производители - 1 975 847 кг. „Бърлей“ и 70 производители - 5..
„В Германия се живее спокойно и добре, цените на храните са почти като в България, но данъците са доста по-високи“. Такива са впечатленията на нашия редовен слушател Сашо Симеонов, който през лятото живее в родното си село Бабинска река, в община Бобов дол, а зимата пребивава при свои близки в Берлин, Германия. Специално за рубриката..
В Сърбия в момента текат процеси, които може да повлияят на ситуацията на Балканите. Поводът за тези протести, от българска гледна точка, е прозаичен – корупцията по всички етажи на властта. Но опозицията в Сърбия използва тази нещастна кончина на хората в Нови Сад, за да се опита отново да промени ситуацията в страната и ако може да свали президента..