Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За магаретата и хората

 

В България „пенсионната реформа е като игра на котка и мишка (без конкретизиране - кой е котката и кой мишката) и включва усилията на много експерти, затова е истинска загадка-ребус, дори за хора с умствения капацитет на Шерлок Холмс, на каква възраст ще се пенсионират българските граждани през 2085 година?!

 Динамични са промените за бъдещите кандидат-пенсионери, а  перспективи за няколко десетилетия напред ще ни отведат в измеренията на научната фантастика. Надеждите са свързани с напредване на научно-технологичния прогрес и откриването на неограничените възможности на човешкия потенциал.

 С други думи, ако не проработи днешната пенсионна реформа, съвсем спокойно стои шанса и на 100 години да сме все още на работното си място, но „рефрешнати“ и „ъпгрейдвани“ като истински  Терминатори. 

Това е за хората от сегашното днес с поглед към бъдещото утре.Снимка

  За магаретата в България също не беше розово положението. След години на тежък и уморителен труд и носене на товари, остарелите и немощни магарета ги отпращаха към кланици в Италия. Това са доказани проучвания на  екоактивиста  Щефан Вебер,  съосновател на Приюта за магарета в гоцеделчевското село Баничан.

  И ето вече пет години в България има пристан и свободна зона за пенсионираните магарета. Днес 54 магарета от различни краища на страната имат късмета да са на заслужен отдих.

 „Магарето е най-социалното животно“ , казва ветеринарният лекар д-р Марио Дърпатов и разкрива, че четириногите са умни, търпеливи, упорити и с характер, затова са групирани като хората според социални контакти, но не в социалните мрежи, а в оборите.

И още любопитни факти за пенсионираните български магарета можете да чуете в звуковия файл от интервюто на Агнес Манова с д-р  Марио Дърпатов.

         Снимка





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво е състоянието на достъпа до информация в България?

За 22-ри пореден път, на официална церемония в столицата, Програма достъп до информация (ПДИ) връчи своите годишни награди за принос в областта на свободата на информация. Целта на наградите е д а се окуражават активни граждани, журналисти и неправителствени организации да упражняват правото си на достъп до информация, д а се насърчават институциите да..

публикувано на 01.10.24 в 15:53

Трудова заетост за хората над 50 години

Премълчаван проблем, но съществуващ, е възрастовата дискриминация при наемане на работа. Това показва опитът на експертите, работещи в агенции за подбор на персонала. Често бизнесът предпочита млади кадри и някак уклончиво пренебрегва кандидатстващите за дадената позиция, ако те са над 50-годишна възраст.  „Но делът на хората на..

публикувано на 30.09.24 в 13:59

Обучават ученици за ИТ кариера в Симитли

Ученици от община Симитли за втора година ще се обучават в извънкласната школа за иновативното обучение за ИТ кариера. „В приема на програмата попадат само десетокласници, като миналогодишните вече са 11 клас и ще продължат тригодишното си обучение за „Приложен програмист“, каза за Радио Благоевград учителят по информатика в СУ „Св. Св...

публикувано на 30.09.24 в 11:02

Петя Петрова: Децата са отражение на обществото ни

Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България.  Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на..

публикувано на 29.09.24 в 17:58

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37

Айдън Мустафов: Природата ни е дала лек за всякакви болежки

Природата ни е дала лек за всякакви болежки, ние само трябва да го търсим и да го открием. Това заяви в ефира на Радио Благоевград биотехнологът Айдън Мустафов. Преди дни той изнесе публична лекция в град Гоце Делчев на тема „Лечебната сила на природата срещу хроничните заболявания“. Билките притежават лечебни качества, но не бива да забравяме, че те..

публикувано на 26.09.24 в 10:24