Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повечето българи НЕ четат етикетите за срока на годност

 

„Проучване на Европейската комисия от 2016 година показва, че едва 16 % от българите правят разлика между означенията „най-добър до“ и „срок на годност“, което показва, че 5/6 от потребителите не са наясно с разликите при тези надписи. Тяхното правилно разчитане и спазване, може да ни спести пари и излишно разхищение на продукти“-коментира за Радио Благоевград Богомил Николов, изпълнителен директор на Асоциация „Активни потребители“. Той обясни, че „ползвай преди“ или „срок на годност„- това е крайният срок, до който една храна може да се използва гарантирано безопасно от потребителя. Докато „най-добър до“, означава, че и след срокът, който е обозначен върху опаковката, храната е годна за употреба, но производителят не гарантира, че тя ще запази своите най-добри качества като вкус, мирис, цвят и консистенция. Т.е. тази храна, не е все още опасна за нашето здраве и може да се консумира.“ Снимка

Пак, според проучване на Европейската комисия, заради неразбирането на надписите за срока на годност, ние изхвърляме една трета от храната си, което означава, че изхвърляме и една трета от парите си.

„Преетикетирането на храните може да бъде легално и нелегално“ - коментира още Богомил Николов, според когото, „когато, върху етикета със старата дата е залепено етикетче с нова дата, тогава най-вероятно става въпрос за легално удължаване на срока. Но когато, освен с нов етикет, продуктът се сдобие и с нова опаковка, тогава евентуално става въпрос за некоректно преетикетирене и опит за измама на потребителя“.

  Подробностите можете за чуете в интервюто на Биляна Славчева с Богомил Николов в звуковия файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Събор в подкрепа на читалището в село Мурсалево

От десетилетия летният събор в село Мурсалево, община Кочериново, е чакано събитие за жителите. Всяка година пристигат гости от близо и далеч, а и много хора, чиито корени са от населеното място се завръщат. Това разказа в ефира на Радио Благоевград   Красимира Гешева, млада и активна като председател на местното читалище..

публикувано на 02.08.24 в 15:36

Доц. Арабаджиев: Имуноонкологията е възможност за успешно лечение на туморни заболявания

Преди броени дни Благоевград бе домакин на Лятно училище за онколози и имунолози. В залата на Американския университет най-утвърдените родни специалисти предадоха опит и знания на своите млади колеги. На форума лекарите обсъждаха последните актуалните теми от имуноонкологията, която през последните години дава все по-голяма надежда за успешно..

публикувано на 31.07.24 в 16:20

Петричкото село Ключ очаква много гости на събора

От незапомнени времена в петричкото село Ключ ежегодно се провежда традиционният събор, посветен на празника Илинден. Това е едно от най-големите и многолюдни събития в населеното място, което се почита както от местните хора, така и от много гости. „Отдавна, дедите и прадедите ни са решили на 2 август да бъде събора, когато по стар стил..

публикувано на 30.07.24 в 10:17

НУ „Яне Сандански“ в Разлог продължава с иновациите

От новата учебна година началното училище „Яне Сандански“ в Разлог ще продължи да въвежда иновации в образователния процес. Училището е иновативно още от откриването на първата процедура и вече седем години работи в посока позитивно образование и развитие на характера.  „Тази година отново кандидатствахме  и сме одобрени от МОН с иновацията..

публикувано на 30.07.24 в 10:11

„Природа в наследство“ в РИМ - Благоевград

„Природа в наследство“ е проект на Регионалния исторически музей в Благоевград, който показва различните животински видове  и растения от отдел „Природа“ в пресъздадената обновена естествена среда. Това е първият ремонт и обновяване на експозицията, която е открита преди 40 години. „Биологичното разнообразие в Югозападна България наистина е..

публикувано на 29.07.24 в 15:59

Българското неделно училище „Камбана“ в Абу Даби

„Образованието като грижа и ценност“ – под това мото премина XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина. Тя бе открита в столицата и продължи в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград. Участниците в конференцията се включиха в серия от лекции, практикуми и дискусии, обособени в различни тематични модули с участието на..

публикувано на 29.07.24 в 14:15

Тютюн, 2024: По-малко като количество, но с екстра качество

Динамичното време през последните седмици няма как да не се отрази на тютюневата реколта. Припомняме, че заради опустошителната градушка преди няколко седмици в района на селата Дебрен и Рибново в община Сатовча, бе унищожена около 90 % от тютюневата реколта, но се оказва, че и горещините също са рискови за доброто количество и качество на..

публикувано на 25.07.24 в 14:30