Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кардиологът доц. Сотир Марчев: Не измервайте артериалното си налягане по няколко пъти на ден

Доц.Сотир Марчев



Това заяви в интервю за здравния час на Радио Благоевград кардиологът доц. Сотир Марчев. (чуйте звуковите файлове)

При измерване на артериалното налягане трябва да се избягват крайностите – препоръча той.  От една страна са хората, които нямат представа какви са им стойностите, което е опасно. Опасна и другата крайност – хора, които измерват по 5 пъти на ден кръвното си. При 120/80 е нормално стойностите да се измерват  през година-две. Под 140/90 има смисъл да се проверява  на половин-една година дали сме от правилната страна на бариерата.  При възможност е добре артериалното налягане да се измерва 3 пъти в интервал от 3-4 минути като за достоверни се приемат средните показателите  между второто и третото измерване. „При живите хора кръвното се променя. Ако винаги се променя между много ниски стойности- трябва да се намали и приема на медикаментите за  кръвно, и съответно  ако промяната е при високи стойности  - трябва да се увеличи съответния медикамент. Независимо от възрастта ако стойностите на артериалното налягане е между 140/90 не препоръчваме на хората да стават клиенти на аптеката“ - уточни специалистът. Доц. Марчев посочи, че цигарите не влияят на кръвното – то е същото, както и при непушачите, но пушачите им по-висок пулс. Хроничната употреба на алкохол води до покачване на кръвното. 

Снимка

По отношение  употребата на природни медикаменти за понижаване на артериалното налягане доц. Марчев заяви, че е важен резултатът. Човечеството е стигнало до няколко извода как човек може да удължи животът си – ако кръвното е под 140/90 човек живее по-дълго. По повод статистическите данни, че едва 40% от българите контролират артериалното си  налягане доц. Марчев заяви:“ Един от основните недостатъци, срещу които всички трябва да се борим е, че в момента НЗОК плаща  лечение на усложненията, а не плаща тяхното предотвратяване. За да не стигне до инфаркт човек трябва да пие лекарства за кръвно, а реимбурсацията  на тези медикаменти от страната на държавата на практика е нищожна. В този смисъл в България честотата  на не оптимално лекуваната артериална хипертония е по-висока от честотата в другите европейски държави, защото у нас на практика у нас има лоша реимбурсация на лекарствата за кръвно“.

  „Обичайте ближния си, защото любовта, моралната подкрепа на хората около нас удължава живота“ е посланието и за здрави, и за  болни на кардиолога доц. Сотир Марчев. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво е състоянието на достъпа до информация в България?

За 22-ри пореден път, на официална церемония в столицата, Програма достъп до информация (ПДИ) връчи своите годишни награди за принос в областта на свободата на информация. Целта на наградите е д а се окуражават активни граждани, журналисти и неправителствени организации да упражняват правото си на достъп до информация, д а се насърчават институциите да..

публикувано на 01.10.24 в 15:53

Трудова заетост за хората над 50 години

Премълчаван проблем, но съществуващ, е възрастовата дискриминация при наемане на работа. Това показва опитът на експертите, работещи в агенции за подбор на персонала. Често бизнесът предпочита млади кадри и някак уклончиво пренебрегва кандидатстващите за дадената позиция, ако те са над 50-годишна възраст.  „Но делът на хората на..

публикувано на 30.09.24 в 13:59

Обучават ученици за ИТ кариера в Симитли

Ученици от община Симитли за втора година ще се обучават в извънкласната школа за иновативното обучение за ИТ кариера. „В приема на програмата попадат само десетокласници, като миналогодишните вече са 11 клас и ще продължат тригодишното си обучение за „Приложен програмист“, каза за Радио Благоевград учителят по информатика в СУ „Св. Св...

публикувано на 30.09.24 в 11:02

Петя Петрова: Децата са отражение на обществото ни

Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България.  Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на..

публикувано на 29.09.24 в 17:58

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37

Айдън Мустафов: Природата ни е дала лек за всякакви болежки

Природата ни е дала лек за всякакви болежки, ние само трябва да го търсим и да го открием. Това заяви в ефира на Радио Благоевград биотехнологът Айдън Мустафов. Преди дни той изнесе публична лекция в град Гоце Делчев на тема „Лечебната сила на природата срещу хроничните заболявания“. Билките притежават лечебни качества, но не бива да забравяме, че те..

публикувано на 26.09.24 в 10:24