Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За пътя на картофа от градината до магазина

Георги Пейчинов

 Георги Пейчинов е 70-годишен пенсионер, отруден, но „жилав човек“ както сам се определя. Още от социалистическо време отглежда картофи в самоковското поле, освен това работи и като охранител.  

 „В момента имам 5 декара, по-рано отглеждах и по 20, но помощниците отидоха в чужбина. Дъщерята и зетят са в Америка със „Зелена карта“ и сега няма кой да ми помага“ – коментира картофопроизводителят. Споделя, че работата не му тежи, по-трудна е реализацията, затова продава продукцията си на пътя Дупница – Самоков, където има повече движение. „Тук разчитам на редовни клиенти, защото те знаят какво купуват, аз знам какво им продавам и всички сме доволни“ – уточнява Георги Пейчинов.

 Картофите, които продава варират от 60 стотинки до 1 лев за килограм, като цената зависи от едрината на продукцията. На въпрос: Защо картофите в магазина са толкова скъпи, над 1-1.20 лв. за килограм, Георги Пейчинов коментира, че има производители, които взимат много големи субсидии, които не използват по предназначение.

 „Аз не взимам никакви субсидии, докато хората работят с много субсидии, там измамата е много голяма. Имитират, че садят – изорат, набраздят, взимат парите и въобще не вадят картофи. Това са земеделци измамници“ – категоричен е Георги Пейчинов. Споделя, че земята, която обработва не е негова, защото бюрокрацията е тежка и отказва производителите за узаконяват нивите си. Земята, която повечето производители използват в момента е общинска държавна собственост.

 „Разходите за отглеждането на картофи са големи, въпреки това, ако някой дойде да ми изкупи картофите на 60 стотинки, съм на печалба. Доволен съм, има хора, които се обаждат по телефона, дори и от София, идват и си купуват само от мен“ – коментира още Георги Пейчинов.

 Той споделя, че си обича работа си, затова се труди с удоволствие. Изкарва по 3 тона от декар и е доволен. Никога не е работил с кредити и по този начин оцелява. Категоричен е, че с картофопроизводство човек може да се препитава, важното е да работи с удоволствие.

 Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Георги Пейчинов:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Денят на адвокатурата: Борис Харизанов за ролята на адвокатите в обществото

На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..

публикувано на 22.11.24 в 12:20

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39

Честваме Световния ден на географските информационни системи

На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава  възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...

публикувано на 20.11.24 в 09:48

Защо е важно да внесем цвят в зимния си гардероб?

Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..

публикувано на 19.11.24 в 19:49

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти!

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..

публикувано на 19.11.24 в 14:00