Сарафската къща е една от емблематичните забележителности в Самоков – паметник на културата от национално значение. От 1968 година до 1971 година е реставрирана, а в наши дни се поддържа от Дарителски фонд „13 века България”.
„Сарафската къща има една неповторима атмосфера от епохата на българското Възраждане, а самият обект е национална архитектурна и културна ценност – една от забележителностите в Самоков. Къщата е построена през 60 – те години на 19 – ти век, по поръчка на една известна еврейска фамилия Арие, която е живяла в Самоков от края на 18 – ти до началото на 20 – ти век. Къщата е построена от майстор Стефан от Одрин, който те довеждат тук специално с тази цел, да построи тази къща“ – споделя Марияна Лобутова, регионален представител на Дарителски фонд „ 13 века България“, която посреща посетителите и разказва интересната история на Сарафската къща. Тя е наречена така, заради занаята на фамилията, който всъщност е свързан с обмяната на тогавашните валути. Хората, занимаващи се с този занаят ги наричали „сарафи“, оттам и къщите им наричали „сарафските къщи“.
„Със своите 380 квадратни метра, Сарафската къща е една от най-малките и скромни „сарафски къщи“. Тя е единствената запазена от онова, мащабно строителство през 19 – ти век. Малка, скромна, удивителна със своята неповторима атмосфера и с духа, който може да се усети единствено на това място“ – уточнява още Марияна Лобутова.
По думите й, всяка стая в къщата впечатлява посетителите с красивите мебели и уникалното за времето си обзавеждане.
„В кабинета се намира знаковото бюро с „лъвските глави“, в превод от иврит, на български „арие“ означава „лъв“. В къщата може да се види „хамам“ – турска парна баня от 19 – ти век. Интересното е, че в повечето къщи в Самоков, още през 19 – ти век, е имало такива парни бани, което говори за едно високо ниво на градска култура на населението. Интерес за посетителите представляват дървените вградени шкафове, паната с изящна дърворезба по таваните, интересни са обрамчванията на прозорците, вестибюла, стенописите, които спират дъха. Това са образци на високото художествено майсторство на майсторите от самоковската художествена школа, които и днес будят възхищение“ – обяснява още Марияна Лобутова.
По думите й, в Сарафската къща идват посетителите от цял свят, удивлението на всички е огромно от художествения и архитектурен гений на майсторите.
„Цялата атмосфера, цялата обстановка, съжителството на различни традиции – и на европейското влияние, и на Ориента, и на образците на българската школа, впечатляват посетителите. Вече десетилетие работя в Сарафската къща и всеки път влизам в нея, все едно за първи път. Атмосферата и духа са много въздействащи“ – категорична е Марияна Лобутова.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Марияна Лобутова:
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..
Продължава дарителската кампания за набирането на средства за възстановяване на сградата на читалището в радомирското село Извор. Това увери в ефира на Радио Благоевград Димитрина Мирчева, секретар и един от инициаторите за запазване на културния институт. Години наред мечтите на жителите на Извор са били свързани да бъде възстановен..
8 528 са тютюнопроизводителите, които ще получат подпомагане по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг. „Басми“, 731 производители - 871 452 кг. „Каба-Кулак“, 455 производители - 1 975 847 кг. „Бърлей“ и 70 производители - 5..
„В Германия се живее спокойно и добре, цените на храните са почти като в България, но данъците са доста по-високи“. Такива са впечатленията на нашия редовен слушател Сашо Симеонов, който през лятото живее в родното си село Бабинска река, в община Бобов дол, а зимата пребивава при свои близки в Берлин, Германия. Специално за рубриката..
В Сърбия в момента текат процеси, които може да повлияят на ситуацията на Балканите. Поводът за тези протести, от българска гледна точка, е прозаичен – корупцията по всички етажи на властта. Но опозицията в Сърбия използва тази нещастна кончина на хората в Нови Сад, за да се опита отново да промени ситуацията в страната и ако може да свали президента..