Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цял град, поставен под карантина

Картината към момента в Банско от първо лице – репортаж на колегата Кети Тренчева,кореспондент на БНР:

  Само, който е в Банско, може да осъзнае какво значи това. Как се събуждаш и нищо не е същото. Съседите ги няма на двора. Къщите са замлъкнали. Децата не играят, или поне не ги виждаш. Улиците са пусти. А само до преди дни бяха пълни с туристи. Хотелите са тъмни и заключени. Хилядите неонови реклами изглеждат не на място. Малкото хора, които отминаваш, са с маски, също като теб.  Магазините  и аптеките са единствените места, на които можеш да чуеш някакъв разговор. За проблеми с доставките, с тревогата от отказа на продавачите да дойдат на работа.


 Изпитанието е голямо. Страхът е скрит дълбоко. Нужно е голямо самообладание, когато непредвидими проблеми се изливат като порой от небето. Както беше вчера. Слава Богу повечето бяха решени и дано не се повтарят. Както се казва, ние сме първия урок в учебника по карантина.


Местните жители имаме предимството, че колкото и да е трудно, сме у дома. Други обаче – не са .

 В курорта още има туристи, които настояват да се приберат. Три автобуса вчера заминаха към Великобритания. Други 200 гости се оказаха на улицата. Не са ясни причините, поради които са напуснали хотелите. Нито е ясно кога ще могат да заминат.  Туристическият бранш в града трябваше да им намери подслон. За сега успя. Доброволци подготвяха пакети с храна.

 Сценарият за българите, които бяха дошли да работят тук и до вчера бяха на работа, нямат нито подслон, нито работа. Повечето изгонени от квартирите си, други закъснели да напуснат града, когато все още беше възможно да излязат. От вчера не е . И те са заклещени на изхода на Банско.  Не смеят да напуснат колите си. Спят в тях. Измръзнали, объркани и унизени.

 Нека да кажа, че това са хората, които все още са в България и спасяват туристическата индустрия с хроничния проблем недостиг на кадри. Познайте къде ще са утре тези хора. Когато оцелеят.


 И нещо свежо за финал. Един от знаците, че Банско се връща към нормалния си ритъм е фактът, че графикът за изхвърляне на боклука беше спазен.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Позитивното мислене като ключ към по-добър живот

В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..

публикувано на 08.01.25 в 10:08

За цените на тока

За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..

публикувано на 08.01.25 в 09:28
Снимка: Иво Данчев

"Кукерленд" 2025 - красотата на българската маскарадна традиция, събрана в 13 снимки от цялата страна

Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите  пък са  един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..

публикувано на 06.01.25 в 14:50

6 януари е двоен празник за село Добърско

От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..

публикувано на 06.01.25 в 14:23
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00