Константин Качулев е председател на Регионалната фармацевтична колегия Благоевград. За Радио Благоевград той коментира създалото се напрежение и отправените упреци за спекула към магистър-фармацевтите в страната. Регионалната фармацевтична колегия се присъединява към апела на всички работещи аптеки в страната, сподели Константин Качулев и подчерта, че фармацевтите са медицински специалисти, а аптеките – здравни заведения, като рискът при тях е завишен, защото са на първа линия.
По думите му към този момент няма осигурени предпазни средства за фармацевтите.
„Колегите се спасяват по места самостоятелно, който както може. Имаше информация, че такива средства ще бъдат осигурени за всички медицински специалисти, които са на първа линия. Аз мога да твърдя, че фармацевтите са даже преди първата линия, защото обикновено поемат тежкия удар на първата среща с пациенти, които могат трудно да бъдат диагностицирани. Евентуално трябва да се направи трияж (сортировка) едва ли не на външен вид по първоначални белези – кашля ли, зачервен ли е , има ли оплаквания“, каза председателят на РФК – Благоевград Константин Качулев. Фармацевтите в цялата Благоевградска област работят ежедневно, обясни Качулев и отправи призив към всички граждани и държавни органи да се реагира уважително и с респект към фармацевтите – войниците, които са пред първата линия.
„ Получавам обаждания не само от областта, но и от цялата страна, че фармацевтите изнемогват. Тези хора изпълняват своята длъжност пред обществото не само като фармацевти“, коментира Качулев. В ситуацията на пандемия и извънредно положение аптеките са здравното звено, което работи в пряк контакт с пациентите. Но как могат да бъдат предпазени фармацевтите, които обслужват и болни, и здрави и има ли осигурени лични предпазни средства, Качулев обясни:
„ Има лични предпазни средства, които правителството пое ангажимент да осигури за медицинските специалисти. Нека бъдат така добри да ги осигурят възможно най-бързо! Лекарствоснабдяването е едно от най-регулираните звена. Ако има материали те могат да бъдат доставени веднага с един етикет „Не е за продажба“, само за предпазване на фармацевтите. Нека държавата влезе в своята роля и да осигури такива предпазни средства за първото звено в системата на здравеопазването. Да не ни третират като търговци. Крайно разочаровани и обидени са колегите от изказването на председателя на Националния оперативен щаб, че ще се отнемат лицензи. Отнемане на лицензи за даване на лекарство по лекарско предписание без рецепта не може да стане“
Председателят на Регионалната фармацевтична колегия Благоевград Качулев отбеляза, че първоначалните препоръки на Оперативния щаб са били да не се струпват хора пред лекарските кабинети, за да не се създава предпоставка за разпространяване на COVID-19, но в момента пациентите са изнесени на опашки пред аптеките.
Той обърна внимание, че много от аптеките в момента са без предпазни стъкла. В някои се поставят сега, за да може да ограничат заразяването, което става по въздушно-капков път. Много от аптеките работят с удължено работно време, за да могат да покрият търсенето на лични предпазни средства, на лекарства без и с лекарско предписание, информира още Качулев.
„Много от колегите работят извънредно, а извънредната работа води до стрес, който понижава имунната система. Те са най-сериозно изложени на развитие на заболяването. Масата от работещи фармацевти са на възраст над 55 години, което още по-силно застрашава тяхното здраве. Това са нашите притеснения. Колегите бяха обидени на изявлението на Националния оперативен щаб. И тук сме категорични, че така не се процедира – с тежки проверки. Нека бъде уважен труда на фармацевта, да може да обслужи първо пациента. Ако заради проверка аптеката затвори в малкия град или на село, какво правим?!“, коментира още за Радио Благоевград Константин Качулев.
Подробностите от интервюто на Агнес Манова с Константин Качулев.
Вече три месеца двама младежи ни разхождат виртуално из различни кътчета в Благоевград. Чрез кратки видеа ни напомнят колко красив е Благоевград и защо трябва да се гордеем, че сме благоевградчани. Иван и Георги, създатели на фейсбук канала „Благо ни е“, която популяризира града ни, бяха на гости на предаването на Радио Благоевград „Неделя у дома“...
Днес, на 11 януари, отбелязваме Световния ден на думата „благодаря“ – красива българска дума, която съдържа в себе си думите „благо“ и „дар“. Именно за благото на дара разговаряхме в предаването „С усмивка в събота“ с 11-годишната Мартина Димитрова, която дари за втори път грижливо поддържаната си коса на онкоболни деца. Мартина е родена и..
Снимка на фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..
На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..
Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..