Много стоматологични кабинети са затворени, а идеята в момента на всички зъболекари, в частност и на Районна колегия Благоевград, е да се опази здравето и на пациентите, и на стоматолозите. Това каза за Радио Благоевград д-р Александра Драгостинова, председател на благоевградската колегия при Българския зъболекарски съюз.
„Нашата Колегия е от 364 зъболекари. Повечето затвориха своите практики с презумпция да предпазят своите пациенти, да предпазят и себе си“, сподели д-р Драгостинова и информира за изготвения режим за приемане на спешни пациенти с оток, абцес и пулпитни болки. За да бъде приет пациент, който се нуждае от стоматологична помощ, той трябва да се обади на своя зъболекар.
„Неотложният случай преди това се обсъжда по телефона, като пациента е разпитван бил ли е в чужбина, бил ли е под карантина, контактувал ли е със заразноболни“, каза още д-р Александра Драгостинова. Тя обясни, че ако случаят с пациента е по-тежък и стоматологът не може да се справи, защото се изисква хирургична намеса, тогава е насочен към хирурзи, които са на разположение.
Към момента хирурзите в областния център, които са на линия за неотложни случаи, са д-р Димитров, д-р Горанов, д-р Нинов, д-р Арабаджиев, д-р Фезова и др.
Българският зъболекарски съюз има създаден кризисен щаб, който работи за получаване на предпазни облекла и средства за работещите зъболекари, съобщи още д-р Драгостинова.
„Районните колегии сме помолени да съберем информация за определен брой практики, които ще останат отворени на сто процента за тези неотложни случаи т.е. като се изискат тези облекла да има готовност да се дадат примерно на 100 зъболекари в района“, заяви д-р Драгостинова. Тя подчерта, че при спешни случаи на пациенти под карантина, всеки един ще бъде индивидуално разглеждан, като при усложнения, застрашаващи живота, ще бъде изпращана линейка, с която пациентът ще бъде превозван до зъболекарския кабинет и обратно до дома му.
За карантинните пациенти е наложително зъболекарите да бъдат облечени с пълно защитно облекло, а не със сегашните ежедневни предпазни средства, поясни д-р Драгостинова. Чуйте в звуковия файл разговора на Агнес Манова с д-р Александра Драгостинова:
Мащабът и темпото на действията, които трябва да предприеме Европа, за да смекчи негативните ефекти от климатичните промени като не допусне изостряне на социалните неравенства, са безпрецедентни. Това се посочва в новия доклад на WWF „Справедливият път напред“, който очертава спешната необходимост от преход към нисковъглеродно бъдеще и устойчива..
Доброто е заразно - вдъхновяващата история на един доброволец. Милан Благоев е на 25 години, роден в Симитли. През 2022 завършва семестриално специалността „Педагогика на изобразителното изкуство“, с отличен успех. Същата година прави и своята първа самостоятелна изложба. Учи по програма “Еразъм +” в Университета за чуждестранни студенти в..
Според официалната статистика, в България 61.4% от отпадъците от опаковки се оползотворяват . В същото време в половината български общини нивата на рециклиране на пластмаса, метал, хартия и стъкло са под 10%. Тези и още проблеми с официалните данни относно управлението на битовите отпадъци разкрива нов анализ на екологичното сдружение „За..
На трети ноември „Clean & Green Gotse Delchev“ провежда поредната доброволческа инициатива: поход и мини маратон през гората от град Гоце Делчев до село Лъжница и обратно. „ Една от целите е да се обединим повече хора в каузата за опазването на природата “, каза за Радио Благоевград Георги Златинов - един от създателите на „Clean & Green Gotse..
Броени дни остават до началото на XVII Национален студентски фестивал на изкуствата, организиран от студентите на Факултета по изкуствата на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Студентите от катедрите „Музика“, „Изобразително изкуство“, „Хореография“, „Културология“, „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ подготвят..
Учениците от 12-ти „А“ клас на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ действително могат да се нарекат млади будители. Те са патриоти, обичат родината си и при тях Хелоуин претърпя пълното си фиаско, защото абитуриентите не уважават чуждите празници. Значимостта на делото на будителите, както и темата за съвременните българи, достойни да се нарекат..
Стартира тригодишният проект - „Да подкрепим твореца“ на пернишката фондация „П.У.Л.С.“. Той е насочен към децата, ползващи програмите за подкрепа на хора, пострадали от насилие към организацията, както и техните родители. Ще бъдат обхавнати над 100 деца от Перник и региона, преживели насилие в семейството или в училище и около 20..