Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кога и как се дезинфекцира етажната собственост в условия на пандемия?

Снимка: Борис Димитров

 Съветите на всички специалисти е, че честата дезинфекция е най-добрата превенция срещу коронавируса.

 „Това, което ние се опитваме да направим с жилищните сгради, които управляваме, е поне два пъти месечно да бъдат дезинфекцирани. Има сгради, които ежеседмично почистваме. Колкото по-често, толкова по-добре“, каза за Радио Благоевград професионалният домоуправител Ангел Вангелов. Той коментира, че общите части в жилищните сгради може би са останали в сянка от всички други мерки, но е важно да бъдат дезинфекцирани. В етажната собственост попадат всички места в жилищната сграда, които са за общо ползване.

 „ Мерките, които трябва да се приложат по дезинфекция, най-често се прилагат в стълбищната клетка, защото там има най-голям човекопоток“ , обясни още професионалният домоуправител Вангелов и посочи местата, на които трябва да се обърне особено внимание при дезинфекциране в жилищните сгради.

  „ Това са контактните области – парапет, копчета в асансьора,  входна врата, ключове за стълбищно осветление. Това се местата, които е желателно при възможност всеки ден да се третират със спиртни препарати. Стълбището, повърхността на подовете  също е добре да се третират. Но местата, които пипаме всеки ден с ръце е хубаво да се третират колкото може по-често“, подчерта Ангел Вангелов и разясни, че в жилищни сгради, в които няма избрани домоуправители, отговорността е на всички собственици на апартаменти. Според правилника за вътрешния ред трябва да има график за почистване на общите части, а всеки собственик на апартамент има ангажимента да почиства входа в определени дни от месеца.

Професионалният домоуправител Вангелов уточни, че трябва да се прави разлика в ползването на препаратите за дезинфекция на етажната собственост.

 „ ...белината и препаратите, които са на хлорна основа имат антибактериални действия. А в случая ние се борим с вирусна инфекция и затова са необходими препарати с високо съдържание на алкохол“, посъветва Ангел Вангелов и благодари на Община Благоевград за дарените дезинфектанти на фирмите, които са наети да стопанисват жилищни сгради в областния център.

 Чуйте в звуковия файл разговора с Ангел Вангелов:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

180 г. отбелязва православният храм „Св. Въведение Богородично“ в Благоевград

180 години се навършват от построяването на православния храм „Свето Въведение Богородично“ в благоевградския възрожденски квартал „Вароша“. По този повод в Регионалния музей ще бъде открита изложба. На 21 ноември, в Деня на християнското семейство и на патронния празник на храма - Въведение Богородично  ще бъде открита музейната..

публикувано на 15.11.24 в 12:08

Банско пред старта на зимния сезон

Целият бранш вече е в последните фази на подготовка за зимния сезон. Това каза за Радио Благоевград Малин Бистрин, председател на Съюза на туристическия бизнес в Банско.  „ Резервациите за зимния сезон са в две фази, като първата е през ранната есен, когато се записват  основно чуждестранните туристи и фенове на Банско. Те правят своите..

публикувано на 14.11.24 в 16:33

Подписка от 200 души и писма до десетки институции заради безводието в село Стоб

Подписка от над 200 души, писма до десетки институции и срещи с отговорните лица е направила заради безводието в село Стоб Венцислава Венчова. „Проблемът с липсата на вода в селото не е от вчера, а е от десетки години и все още решение на проблема няма, а напротив, нещата се задълбочават, защото не само през лятото, но и сега, през зимния..

публикувано на 14.11.24 в 14:45

Божидар Балевски: Биткойн се превърна в център на пазарната активност

Завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом след президентските избори в САЩ даде силен тласък на криптопазара. Само за няколко дни цената на биткойн се е повишила рязко и в момента  заема първа позиция по пазарна капитализация. „Щатитe обявиха, че ще изградят така наречения биткойн стратегически резерв. Това означава, че правителството на САЩ..

публикувано на 14.11.24 в 11:05

Картини върху коприна

В рубриката „Старите нови занаяти“ по традиция представяме творци, които използват креативността си и дарбите, за да възродят и дадат нов облик на стар занаят. В миналото техниката на рисуването върху коприна се е наричало батик и започва още в Китай. След това се пренася в Япония, Централна Азия, Средният Изток и Индия – това е пътят на..

публикувано на 13.11.24 в 14:32

Може ли Шекспир да ни говори смислено в наши дни?

Може ли Шекспир да ни говори смислено в наши дни, така че да го разберем и по-често да посягаме към неговите текстове? Оказва се, че е възможно и точно това ни доказват студентите от Катедрата по германистика и романистика в ЮЗУ „Неофит Рилски“. Ивана Стойчева, София Лазарова, Димитър Ников и техните преподаватели д-р Елена Калъпсъзова и д-р Яна..

публикувано на 13.11.24 в 11:46
Д-р Пламен Димитров

Негласуващите в България: активната сила, която политиците пропускат

Д-р Пламен Димитров, психолог и изследовател, представи задълбочен поглед към профила на негласуващите български граждани. Според тематично и многопластово изследване, проведено от екип психолози сред над 1200 души, една четвърт от негласуващите са успешни и социално активни личности. Какво ги отблъсква и какви са възможностите за мобилизиране на тази..

публикувано на 13.11.24 в 10:26