Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повече храни от фермата до трапезата

По-голямо търсене и предлагане на биологични продукти, както и насърчаване на биологичното земеделие, са сред основните акценти в новата Стратегия „От фермата до трапезата“ на Европейската комисия. Амбициозните мерки ще гарантират, че здравословното хранене ще е по-лесно приложимо за гражданите на Европейския съюз, включително ще бъде подобрено и етикетирането.

Една от мерките в Стратегията е увеличение до 25 % на  биологично сертифицираната земя в Евросъюза до 2030 г.

„Това е доста амбициозна цел, има държави, като Австрия например,  които и в момента имат минимум 20 % биологично сертифицирана земеделска земя, а у нас процентът е доста по-малък от 3 до 5%, така че има доста какво да наваксваме“ – коментира за Радио Благоевград д-р Стоилко Апостолов, председател на Фондация „Биоселена“, които участваха в разработването на Стратегията.

По думите му, това което е много важно в документа, е държавите -членки, чрез собствените си механизми, да насърчат консумацията на биологични храни, чрез въвеждането на „зелени“ обществени поръчки и вкарването на биологични храни в училищното хранене.

„Това е рецептата, която е направила Франция – една от водещите храни в биоземеделието. В момента, тя е една от водещите държави в пазара на биохрани, тъй като, така се стимулират и самите фермери, да преминат към този вид земеделие, защото те вече знаят, къде могат да реализират продукцията си. За съжаление, тук е още стихийно производството на биохрани“ – уточни председателят на Фондация „Биоселена“

Д-р Апостолов е категоричен, че Фермерските пазари, са един от вариантите, това да се случва успешно и в България, както и партньорството с големите търговските вериги и специализираните магазини за биохрани.

„В тази връзка, започваме една инициатива с търговските вериги и от тази събота ще направим първия Фермерски пазар на паркинга на една от големите търговски  вериги в София. Тъй като, повечето хора, които участват в нашия пазар са регистрирани по Наредба 36, нямат право да продават в търговски вериги, решихме да пробваме и да видим какъв ще е ефектът“ – съобщи още д-р Стоилко Апостолов.

Според него, подобни Фермерски пазари, които се организират всяка сряда пред Земеделското министерство в София, могат да се организират и в другите по-големи градове в страната, но при необходимата организация и спазване на изискванията.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева със Стоилко Апостолов – > 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Бусинска сръчкотилница - младо семейство възражда грънчарството в Трънско

Китното трънско село Бусинци посреща все повече туристи заради прекрасната възможност да се запознаят с една забравена традиция, която отново оживява пред очите им. Любознателните гости се отбиват в „Бусинската сръчкотилница“ на Стефка Бонева. Тя и нейният съпруг се завръщат към корените си и живота на село, като  възраждат с много енергия и..

публикувано на 09.05.24 в 13:48

Обучение, насочено към практиката

 По програма „Еразъм +“  ученици и учители от Второ ОУ „Димитър Благоев“ – Благоевград посетиха училище в гр. Фолиньо, Италия. „Нашата цел е образователна реформа, която да отговаря на предизвикателствата на глобализиращия се свят. Видяхме, че в Италия обучението е насочено към практиката. Нещо, което липсва в нашата образователна система. В..

публикувано на 09.05.24 в 10:29

Рукие Геройска: Учениците ми са можещи и знаещи

Ученици от Професионалната гимназия “Никола Й. Вапцаров“ – град Белица се включиха в конкурса „Най-добър инвестиционен проект “. Под ръководството на своята преподавателка по икономика Рукие Геройска те разработиха различни предприемачески идеи и бизнес планове, които представиха пред преподаватели и студенти от Стопанския факултет на Югозападния..

публикувано на 08.05.24 в 09:28

Доц.Чайров от ЮЗУ с три патента в областта на лекарствата

Доц. д-р Радослав Чайров е зам.-декан на Природо-математическия факултет и ръководител на Катедра „Химия“  в ЮЗУ „Неофит Рилски“. Роден в Перник, но от 25 години е в Благоевград. Той работи в областта на модификацията на лекарствените средства. За него това е истинско предизвикателство. Има три патента в тази област.  Става доцент с много упорита..

публикувано на 07.05.24 в 15:39

На Великден в село Долене откриват къща с люлка

Село Долене е разположено в южните склонове на Огражден планина. То има древна и богата история, но в момента постоянните му жители са само седем.  От  2018 година, учредителите на сдружението „Долене за поколенията“  започват възстановяването на къщите в селото с амбицията да превърнат родното място на дедите си в културно-образователна..

публикувано на 05.05.24 в 11:30

Красимир Герчев: Здраве, късмет и благополучие във всеки дом

„Да помага Великден, честит Гергьовде н !“ – под този надслов са обединени празничните прояви  в община Разлог. „ Ние се стремим да предадем това, което очаква публиката,  но има неща, на които държим, желаем и подкрепяме  и това е да бъдат автентични. Защото в цялото това разнообразие  в Европейския съюз и в света  в тази отвореност, не..

публикувано на 05.05.24 в 11:24

Проф. Магдалена Панайотова: Великден е празник на надеждата

Проф. Магдалена Панайотова е преподавател в Софийския университет,  главен  редактор на списанието 'Езиков свят“ на Югозападния университет в Благоевград,  секретар на ПЕН клуба на писателите в България. „ Преди всичко Великден е празник на надеждата. Но за мен лично е и празник на равносметката “, каза за Радио Благоевград проф. Панайотова. Тя..

публикувано на 05.05.24 в 11:22